مزایای سلامتی بنفوتامین و عوارض جانبی آن

به گزارش اخبار ورزشی، بنفوتامین یکی از مشتقات محلول در چربی تیامین (ویتامین B1) است. افزایش حلال در چربی بنفوتامین باعث شده است تا به راحتی در سلول های عصبی نفوذ نمایند. بنفوتامین پس از مصرف خوراکی(به صورت قرص)، در مقایسه با دوز معادل تیامین که محلول در آب است، با سرعت بیشتری جذب بدن می گردد. بنابراین، بنفوتامین ممکن است گزینه ای مناسب تر برای درمان کمبود تیامین - که محلول در آب است - باشد.

مزایای سلامتی بنفوتامین و عوارض جانبی آن

تیامین چیست؟

تیامین، که بعلاوه به عنوان ویتامین B1 شناخته می گردد، نقشی حیاتی در سوخت انرژی و تخریب قندها و اسکلت کربن دارد؛ بعلاوه در ارتباطات عصبی و فعال سازی سیستم ایمنی دخالت دارد. ارتباط تیامین با این عملکرد های حیاتی، آن را تبدیل به یک ماده مغذی مهم در رژیم غذایی نموده است. کاهش مصرف تیامین باعث اختلالات در سوخت و متابولیسم انرژی، افزایش استرس اکسیداتیو سلولی و عوارض جانبی عصبی می گردد.

مکانیسم عمل بنفوتامین

بنفوتامین با تعدیل محصولات پیشرفته گلیساسیون (AGEها) عمل می نماید. بعلاوه می تواند به وسیله مسیرهای وابسته به غیر از AGE نیز عمل کند.

محصولات پیشرفته گلیساسیون، پروتئین یا لیپیدهای اصلاح شده ای هستند که در تماس با قندهایی مانند آلدوز، غلظت آنزیمی ایجاد می نماید. AGE ها ممکن است گونه های اکسیژن واکنشی فراوری نمایند، به گیرنده های خاص متصل شوند و ساختارهای متقابل را تشکیل دهند.

AGEها در عروق دیابتی حضور دارند و در پیشرفت آترواسکلروز دخیل هستند. بنفوتامین مانع سنتز AGE ها و در نتیجه کاهش استرس متابولیک می گردد. بنفوتامین در نتیجه به عوارض جانبی عروقی مرتبط با دیابت یاری می نماید.

مزایای سلامتی بنفوتامین

  1. نوروپاتی دیابتی

بنفوتامین درمانی به نظر می رسد یک استراتژی بالقوه برای جلوگیری از نفروپاتی دیابتی است. نفروپاتی دیابتی یکی از عوارض شدید دیابت است که با خطر بالای بیماری قلبی و مرگ و میر همراه است. غلظت بالای گلوکز منجر به انباشت تری فسفات می گردد. این امر منجر به اختلال بیوشیمیایی و در نهایت توسعه نفروپاتی دیابتی می گردد.

مطالعات بر روی موش ها نشان داده است که بنفوتامین مانع انباشت تری فسفات ها در دیابت و بنابراین مانع رشد نفروپاتی می گردد.

  1. بهبود شناختی در بیماری آلزایمر

مطالعات پیشین نشان داده اند که بنفوتامین تأثیرات مثبتی بر اختلالات شناختی در بیماری آلزایمر دارد. نشان داده شده است که بنفوتامین به کاهش رسوب آمیلوئید در مدل های حیوانی بیماری آلزایمر یاری می نماید. با این حال، این اثرات در انسان ها ثابت نشده است. در حال حاضر، یک آزمایش بالینی در حال آنالیز است که آیا بنفوتامین می تواند باعث توقف کاهش شناختی در بیماران مبتلا به اختلال شناختی خفیف گردد یا خیر؟

  1. غلبه بر وابستگی به الکل

مصرف زیاد الکل با کمبود شدید مواد مغذی و ویتامین های حیاتی همراه است. کمبود تیامین بر اثر مصرف زیاد الکل، به دلیل سندروم های عصبی ناشی از کمبود پیشرونده ماده سفید مرکزی و محیطی، شناخته می گردد. اگرچه جایگزینی تیامین برای بیماران مبتلا به آسیب های سیستم عصبی مرکزی ناشی از الکل مهم است، اما بنفوتامین در عبور از سیستم عصبی مرکزی از پیرامون موثر نبوده است.

  1. بنفوتامین برای افراد سیگاری

سیگار کشیدن منجر به اختلال عملکرد اندوتلیال می گردد، یک واقعه زودگذر در بیماری های قلبی عروقی. این بیماری با استرس اکسیداتیو و التهاب تشدید می گردد. در یک مطالعه بر روی موش ها، معین شد که بنفوتامین از اختلال عروقی ناشی از نیکوتین جلوگیری می نماید. آزمایشی که بر روی داوطلبان سالم اجرا شده است نشان داد که درمان کوتاه مدت با بنفوتامین می تواند تا حدودی عملکرد مغز و عروق در افراد سالم سیگاری را بازگرداند.

  1. حفاظت از کلیه

داده های حاصل از مطالعات اجرا شده بر روی موش ها نشان می دهد که بنفوتامین اقدامی محافظتی به غشای صفاقی و کلیه در دیالیز صفاقی و اورمی انجام می دهد. بر اساس یک مطالعه منتشر شده در مجله انجمن آمریکایی نفرولوژی، اضافه کردن بنفوتامین به رژیم غذایی باعث افزایش فعالیت سلول ترکتلاز و کاهش بیان محصولات پیشرفته گلیسایی و گیرنده آنها می گردد.

اخیرا در مطالعه ای نشان داده شد که مکمل بنفوتامین می تواند در کاهش عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها به وسیله بهبود استرس اکسیداتیو و التهاب سلول های لوله ای کلیوی، مفید باشد.

  1. پتانسیل ضد تومور

مطالعات نشان می دهند که بنفوتامین می تواند به وسیله مکانیسمی به نام مرگ سلولی پاراپتوزیس، لوسمی (سرطان خون) را متوقف کند. پاراپتوزیس نوعی از مرگ سلولی برنامه ریزی شده است که شامل تشکیل واکنش سیتوپلاسمی می گردد. تحقیقات فرهنگ سلولی به وسیله محققان دانشگاه کانازاوا در ژاپن نشان داد که بنفوتامین یک عامل امیدوار نماینده برای بیماران مبتلا به لوسمی میلوئیدی حاد است که واجد شرایط شیمی درمانی استاندارد نیستند. آنها بعلاوه مشاهده کردند که بنفوتامین باعث فعالیت سینرژیک با سیتارابین، یک عامل شیمی درمانی، برای از بین بردن سلول های لوسمی میلوئید می گردد.

  1. خواص آنتی اکسیدانی

بنفوتامین بعلاوه یک آنتی اکسیدان قوی با خواص ضد التهابی است که به وسیله مهار پروستاگلاندین (یکی از مهم ترین واسطه های شیمیایی در داخل بدن) و سنتز لکوترین (واسطه التهاب در واکنشهای التهابی) فراوری می گردد.

اثرات جانبی بنفوتامین و قابلیت پذیرش

مزایای چند منظوره بنفوتامین یک گزینه مجذوب کننده برای درمان بسیاری از بیماری ها است، با این حال، بیشتر مزایا در مطالعات پیشین یا آزمایشات بر روی انسان ها معین شده اند.

بنفوتامین به خوبی قابلیت پذیرش دارد بدین معنی که هیچ گزارشی از عوارض جانبی جدی آن در بیشتر مطالعات انسانی وجود ندارد. با این حال، یک سری آزمایش های بالینی برای ایجاد اثربخشی در انسان و مشخص عوارض جانبی طولانی مدت مورد احتیاج است.

منبع: فوت و فن / news-medical.net
انتشار: 21 مرداد 1401 بروزرسانی: 21 مرداد 1401 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1992

به "مزایای سلامتی بنفوتامین و عوارض جانبی آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایای سلامتی بنفوتامین و عوارض جانبی آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید