معرفی گیاهان رونده آپارتمانی

به گزارش اخبار ورزشی، پرورش گل و گیاه در خانه می تواند حس طراوات و شادابی را به محیط تزریق کند. به طور کلی با پرورش هر نوع گیاهی، جلوه محیط تغییر پیدا می نماید، اما گیاهان رونده آپارتمانی که از سقف یا پنجره آویزان هستند، نمای به مراتب زیباتری دارند. از طرفی گیاهان رونده آپارتمانی را می توان در راستا دلخواه پرورش داد به این صورت که با قرار دادن ساقه در راستا مورد نظر، رشد گیاه کنترل می گردد. اگر می خواهید بدانید چه گیاهان رونده ای برای پرورش در آپارتمان مناسب هستند، تا انتهای این مقاله همراه خبرنگاران باشید.

معرفی گیاهان رونده آپارتمانی

پاپیتال جزو گیاهان رونده با رشد سریع

پاپیتال به پیچک انگلیسی نیز معروف است. این گیاه به نور زیادی برای رشد احتیاج دارد و از دیگر ویژگی های عالی آن می توان به رشد سریع اشاره نمود، البته گونه ابلق آن در مقایسه با گونه های دیگر، دیرتر رشد می نماید. به یک قیم برای نگهداری پاپیتال احتیاج دارید. از طرفی این گیاه را باید در تابستان هفته ای دو مرتبه و در زمستان یک مرتبه آبیاری کرد، دقت داشته باشید که در هر بار آبیاری نگاه کنید که خاک گلدان خشک باشد. علاوه براین، برای جلوگیری از برقراری تماس همیشگی گیاه با آب، گیاه را در گلدان پهن با عمق کم به همراه سنگ ریزه بکارید.

پوتوس گیاه رونده روی نرده

اگر بخواهیم یک گیاه رونده، با سازگاری عالی با انواع محیط معرفی کنیم، بدون شک پوتوس آن گیاه خواهد بود. پوتوس گیاهی است که در شرایط سخت محیطی به رشد خود ادامه می دهد و برای رشد باید در محیط نیم سایه با نور مستقیم قرار بگیرد. البته دقت داشته باشید پوتوس ابلق به نور بیشتری برای رشد احتیاج دارد. پوتوس را باید در تابستان چهار روز یک بار و در زمستان هفته ای یک بار آبیاری کرد. وقتی ساقه های گیاه پوتوس به میزان کافی بلند شد، می توانید هرس گیاه را برای تکثیر گیاه تازه آغاز کنید. اگر در پرورش گل و گیاه مبتدی هستید با پوتوس آغاز کنید، زیرا این گیاه به علت شرایط نگهداری آسان یک انتخاب مناسب به شمار می رود.

یاسمن گیاه رونده گلدار

گیاه یاسمن گونه های مختلفی دارد و تقریبا بیشتر گونه های این گیاه را می توان در خانه های آپارتمانی نگهداری کرد. این گیاه بسیار خوشبو است و اگر روزانه برای چند ساعت در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرید، رشد خود را به خوبی انجام می دهد. البته دقت داشته باشید که انتخاب گونه مناسب یاسمن به شرایط آب وهوایی خانه شما بستگی دارد. به طوری که برای محیط های سردسیر، یاس های زمستانی با نام جاسمیوم پلی آنتوم انتخاب مناسب تری است و در محیط های گرجهتی بیشتر گونه های این گیاه رشد کافی و مناسب دارند. برای آبیاری دقت داشته باشید که گیاه در تابستان نباید دچار بی آبی گردد و در زمستان تعداد آبیاری باید از تابستان کمتر باشد، البته خاک گیاه باید بین دو آبیاری کاملا خشک باشد.

فیلودندرون با برگ های قلبی شکل

خیلی از افراد گیاه فیلودندرون را با گیاه پوتوس اشتباه می گیرند، اما در صورتی که عکس این دو گیاه را کنار یکدیگر قرار دهید و مقایسه کنید به خوبی متوجه تفاوت های این دو گیاه می شوید. فیلودندرون برگ های سبز قلبی شکل دارد به طوری که برگ ها با نزدیک شدن به ریشه رنگ ارغوانی پیدا می نمایند. اگر می خواهید این گیاه در جهت مشخصی رشد کند باید از یک قیم بهره ببرید. این گیاه برای رشد به نور میانه و غیر مستقیم احتیاجمند است و آبیاری آن باید در تابستان و زمستان به ترتیب هفته ای دو مرتبه و یک مرتبه انجام گیرد. دقت داشته باشید که باید هنگام آبیاری، خاک کاملا خشک باشد. گیاه فیلودندرون نیز مانند پوتوس برای افرادی که در نگهداری و پرورش گل و گیاه تازه کار هستند، یک انتخاب مناسب است، چرا که شرایط نگهداری بسیار آسانی دارد.

سیسوس یا تاک کانگورو

یکی دیگر از گیاهانی که برای محیط های بسته مناسب است، گیاه رونده سیسوس است، البته کاشت این گیاه در سایبان و آلاچیق نیز دیده می گردد. این گیاه گل و میوه ندارد و تنها برگ های آن رشد می نماید. حالت برگ های گیاه سیسوس کنگره دار و به رنگ سبز روشن است. این گیاه برای رشد به نور کم احتیاج دارد و در فضاها با نور مصنوعی نیز می تواند به رشد طبیعی خود ادامه دهد. آبیاری این گیاه باید در زمستان و تابستان به ترتیب هفته ای یک مرتبه و دو مرتبه انجام گیرد و بین دو آبیاری خاک گلدان باید کاملا خشک باشد. این گیاه نیز به علت شرایط نگهداری آسان برای افراد مبتدی انتخاب مناسبی به شمار می رود.

گیاه قلب ارغوانی

گیاه قلب ارغوانی با نام برگ بیدی بنفش نیز معروف است. این گیاه برای رشد به نور غیر مستقیم احتیاج دارد، البته با قرار دادن این گیاه در نور بسیار کم، کمتر گل می دهد. نباید فراموش کنید که گیاه قلب ارغوانی به دما حساس است و بازه 18 تا 25 درجه سانتی گراد دمای مناسب برای نگهداری این گیاه به شمار می رود. این گیاه در فصل تابستان و زمستان به هفته ای دو مرتبه آبیاری احتیاج دارد. البته بهتر است برای آبیاری این گیاه به لایه رویی خاک نگاه بیاندازید و در صورت خشک بودن برای آبیاری بعدی اقدام کنید. این گیاه به راحتی تکثیر پیدا می نماید، از این رو علاوه بر محیط آپارتمان برای کاشت در باغچه و فضای سبز نیز انتخاب مناسبی است.

گل ناز یا سدوم

گیاه گل ناز گونه های متنوعی دارد و از ویژگی های آن می توان به رشد سریع این گیاه اشاره نمود، به طوری که سالانه این گیاه بین 30 تا 60 سانتی متر رشد می نماید. از آن جایی که گل ناز در دسته گیاهان گوشتی قرار می گیرد، نور مستقیم خورشید برترین گزینه برای رشد این گیاه به شمار می رود و در صورت نرسیدن نور کافی، گیاه گل نمی دهد. آبیاری این گیاه خیلی زمانبدی خاصی ندارد، تنها باید به خاک گلدان نگاه کنید و در صورتی که خاک نمناک است، هنوز گیاه احتیاجی به آبیاری ندارد.

گیاه برگ قاشقی

اگر دنبال یک گیاه رونده آپارتمانی با شکل زیبا، رشد سریع و مراقبت آسان هستید، گیاه برگ قاشقی می تواند انتخاب مناسبی باشد. این گیاه به نور کم مقاوم است و به علت رشد در جنگل های تاریک، تحمل دارد که در محیط های آپارتمانی با نور کم رشد کند. یکی از مهم ترین گزینه های مراقبتی این گیاه، آبیاری آن است و از آن جایی که گیاه برگ قاشقی آب را درون برگ های گوشتی خود ذخیره می نماید، حتما بین دو آبیاری باید سطح خاک کاملا خشک باشد.

گیاه انجیر چسب

به عنوان معرفی آخرین گیاه رونده آپارتمانی، یک مدل متفاوت را انتخاب نموده ایم. این گیاه از آن جایی که تمایل ندارد به سمت بالا رشد کند، دور اشیا پیچ می خورد یا روی زمین را می پوشاند. از این رو، یک انتخاب عالی برای فضاهای باز و گلدان های آویز در ساختمان ها به شمار میرود. دقت داشته باشید که این گیاه برای رشد به خاک مرطوب احتیاج دارد، اما در صورت قرارگیری طولانی مدت ریشه های آن در آّب، گیاه می پوسد، بنابراین حتما این گیاه را در یک گلدان با زهکشی مناسب قرار دهید.

سخن نهایی

گیاهان رونده آپارتمانی در حقیقت در نور کم محیط رشد مناسبی دارند و زیبایی و سرسبزی را به محیط هدیه می دهند. همان طور که دیدید، بیشتر گیاهانی که در این مطلب اشاره نمودیم، شرایط نگهداری ساده ای دارند. این گیاهان را می توانید در گلدان های بلند بکارید و به علت آویزان شدن برگ های آن ها روی زمین، چشم انداز زیبایی در فضا ایجاد می نمایند. برای معرفی گیاهان رونده آپارتمانی بیشتر می توانیم به کاکتوس زنجیره ای، مارانتا، دم الاغی، سروپژیا با برگ های قلبی شکل، ماهی طلایی، عنکبوتی، پیله آ، پیرومیا سکه ای، رشته نیکل، کاکتوس جنگلی، پیچک مومی و بسیاری از موارد دیگر اشاره کنیم.

منبع: هومتیک
انتشار: 11 مرداد 1401 بروزرسانی: 11 مرداد 1401 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1982

به "معرفی گیاهان رونده آپارتمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی گیاهان رونده آپارتمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید