مهم ترین علایم پوستی در نوزادان و شیرخواران

به گزارش اخبار ورزشی، ظاهرشدن جوش و دانه های قرمزرنگ روی پوست شیرخواران برای هر مادری بسیار نگران کننده است. گاهی ضایعات تنها ناشی از نیش حشرات یا حساسیت است و به مرور از بین می رود اما گاهی مساله بسیار مهم تر است و احتیاج است والدین فورا

مهم ترین علایم پوستی در نوزادان و شیرخواران

نویسنده: دکتر امیرهوشنگ احسانی*

ظاهرشدن جوش و دانه های قرمزرنگ روی پوست شیرخواران برای هر مادری بسیار نگران نماینده است. گاهی ضایعات تنها ناشی از نیش حشرات یا حساسیت است و به مرور از بین می رود اما گاهی مساله بسیار مهم تر است و احتیاج است والدین فورا فرزندشان را به پزشک نشان دهند تا از وخیم تر شدن شرایط پیشگیری نمایند.

بیماری های ویروسی و تظاهرات پوستی آنها:

یکی از تظاهرات مهم بیماری های ویروسی در دوران نوزادی و شیرخوارگی درگیری های پوستی است. همه افراد بیماری هایی نظیر سرخک و سرخجه را شاید به خوبی بشناسند ولی ما بیماری های پوستی دیگری داریم که شکل و شمایل ضایعات سرخک و سرخجه را ندارند ولی تظاهرات پوستی مختلفی ایجاد می نمایند. مثلا ویروس های خاصی تحت اسم پارگوویروس ها می توانند باعث ایجاد ضایعات پوستی همراه با خارش شوند که شاید تا یک ماه دوام داشته باشند. با تماشا بعضی ضایعات پوستی در شیرخواران مانند دانه های قرمز یا آبدار، مادر حتما باید به پزشک مراجعه کند زیرا احتمال اینکه شیرخوار به بیماری ویروسی مبتلا شده باشد وجود دارد.

آبله مرغان:

آبله مرغان یک بیماری پوستی بسیار شایع است که در دوران شیرخوارگی ممکن است اتفاق بیفتد. معمولا ابتدا در شیرخوار بعضی علایم تنفسی، گلودرد، علایم سرماخوردگی، گاها تب ظاهر می گردد و بعد از چند روز ضایعات پوستی ترشح دار و آبدار از سروصورت و به تدریج پایین رونده بروز می نماید. این ضایعات خارش شدید داشته و بسیار مسری است. بین 7 تا 10 روز گاها دو هفته طول می کشد تا ضایعات به تدریج خشک شوند. اگر کودک ضایعات پوستی را دستکاری نکند جای اسکار یا جوشگاه آن نمی ماند. معمولا هر چه سن بالاتر می رود شدت ضایعه و ریسک به جا ماندن جوشگاه بیشتر می گردد.

سرخجه و سرخک:

بیماری سرخجه بیماری ویروسی دیگری است که ممکن است در یک شیرخوار ایجاد گردد و ضایعات پوستی آن از سروصورت و پشت و کنار گوش با درگیری غدد لنفاوی پشت گوش و گردن و بزرگ شدن آنها شروع می گردد. 3 تا 5 روز این بیماری طول کشیده و رفع می گردد.

سرخک علایم جدی تری دارد. حال عمومی بیمار بدتر است و ممکن است با تب شدید، سرفه و ضایعات پوستی به صورت دانه های قرمزرنگ در کل بدن بروز کند.

عفونت های قارچی:

عفونت های قارچی در شیرخواران زیر یک سال به صورت عفونت های قارچی کشاله ران و ناحیه پوشک اتفاق می افتد و مزمن شدن آن آسیب رسان است و سبب آزار کودک می گردد. در صورت بروز این حالت مادر باید به متخصص پوست مراجعه کند.

عفونت های میکروبی:

از جمله ضایعات دیگر در نوزادان و شیرخواران که با تماشا آنها مادر باید به پزشک مراجعه کند، عفونت های میکروبی است. بعضی میکروب ها می توانند سبب زخم زرد شوند. زخم زرد بیماری میکروبی است که در اثر خارش زیاد و انتقال میکروب از پوست و دست آلوده به منطقه زخم ایجاد می گردد. مادر با تماشا زرد رخم باید به پزشک مراجعه کند تا درمان صحیح صورت بگیرد.

خال ها:

بعضی بیماری های پوستی ممکن است از زمان تولد وجود داشته باشند و وجود آنها در شیرخوار یا نوزاد برای خانواده نگران نماینده است. بعضی از خال های عروقی به نام همانژیوم می تواند از حین تولد ایجاد و تا یک سالگی به تدریج رشد کند ولی خال های معمولی خال های با شکل و شمایل غیرمعمول به صورت وسیع و به رنگ قهوه ای کم رنگ و مودار ممکن است در نوزادان بروز کند و والدین باید با تماشا آنها با پزشک مشورت نمایند.

اگزمای اتوپیک یا سرشتی و حلقوی:

اگزمای سرشتی نوعی اگزمای رایج است که در نوزاد یا شیرخوار بدون تماس داشتن با یک عامل معین تحریک نماینده وجود دارد. با استفاده از چرب نماینده ها و لباس مناسب می توان اگزمای سرشتی را در بچه ها کنترل کرد. اگزمای حلقوی همراه با قرمزی و خارش و پوسته ریزی است و در نوزادان و شیرخواران رایج است و ممکن است در صورت، اندام ها و دست و پا ایجاد گردد. به هر حال ضروری است با تماشا ضایعات پوستی مربوط به اگزما مادر با متخصص پوست مشاوره داشته باشد تا بیماری کنترل گردد.

پی نوشت ها:

* متخصص پوست و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

منبع : هفته نامه سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1687

به "مهم ترین علایم پوستی در نوزادان و شیرخواران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین علایم پوستی در نوزادان و شیرخواران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید