نگاهی به قیمت و شرایط پراید دست دوم در آشفته بازار خودرو

به گزارش اخبار ورزشی، این روزها قیمت پراید صفر کیلومتر در بازار به حدود 23 میلیون تومان نزدیک شده است که رکوردی برای خاندان پراید در طول حدود 25 سال فراوری در ایران محسوب می گردد.

نگاهی به قیمت و شرایط پراید دست دوم در آشفته بازار خودرو

خبرنگاران | سرویس اخبار - شرایط وقتی جالب تر و تاسف بار تر خواهد شد که بدانید تا چند سال قبل، سایپا در واقع تیبا دست دوم را به عنوان خودرویی جایگزین و ارتقا یافته نسبت به پراید با چنین قیمتی به فروش می رساند و حالا پراید پیروز شده تا عملا پا جای پای نواده خود بگذارد.

اما در بازار دست دوم شرایط هنوز تا این حد بغرنج نشده است و هنوز قیمت دلار نتوانسته خیل بزرگ چند صد هزار دستگاهی پراید های موجود در بازار ایران را دچار افزایش قیمتی چشمگیر کند.

درواقع اگر نگاهی به تجربه سال 91 داشته باشیم، در خواهیم یافت که پراید به عنوان یک شاخص در بازار خودروهای داخلی نقش بازی می کرد و در آن موقع افزایش قیمت رسمی این خودرو از حدود 9 به حدود 17 میلیون تومان باعث شد تا قیمت تمامی خودروهای دست دوم ارزان قیمت نیز به یکباره افزایش یابد، اما تا اینجای کار مدیران امر هنوز جواز افزایش قیمت چشمگیر پراید صفر کیلومتر را اعلام نکرده اند و به همین دلیل قیمت نمونه های کارکرده نیز نسبت به قبل چندان تغییر شدیدی را به خود ندیده، روندی که البته ممکن است ظرف هفته های آینده به کلی متحول گردد.

به هرحال آنچه واضح است اینکه برای خرید یک پراید نسبتا سالم، احتیاج است تا رقمی بین یک سوم تا یک دوم قیمت یک پراید صفر کیلومتر را هزینه کنید، در واقع اگرچه این روزها نمونه های از پراید های قدیمی اصطلاحا کره ای و کاربراتوری با رقم های کمتر از 7 میلیون تومان آگهی می شوند اما بیشتر این خودروها دچار مشکلاتی هستند که برطرف آن ها معمولا چند صد هزار تا چند میلیون تومان هزینه بیشتر را به شما تحمیل می نماید، از این رو شاید بتوان توصیه کرد که برای انتخاب یک پراید سالم و تعمیر و رسیدگی به آن، احتیاج به بودجه ای در حدود ده میلیون تومان خواهید داشت.

البته این یک واقعیت است که در مورد خودروهای مربوط به قبل از سال 1389 که به نام سری x100 شناخته می شوند، تفکیک پراید های قدیمی (1388 به قبل) از نظر قیمتی چندان ساده نیست، اما بیشتر این خودروها کمتر از 10 - 12 میلیون تومان قیمت دارند و خرید آن ها تنها به عنوان یک خودرو شهری می تواند توجیه پذیر باشد. با این وجود تقویت جزئی شاسی، بهبود کارایی سیستم کولر و تقویت بوستر ترمز می تواند انگیزه ای برای انتخاب سری ایکس 100 به جای خرید نسخه های قدیمی تر باشد.

در نهایت ذکر این نکته واجب است که با توجه به روبرو شدن با محدودیت های بین المللی احتمالی ظرف ماه های آینده، پراید به لطف درصد داخل سازی بسیار زیاد از شانس بالایی برای حفط ارزش خرید خود در میان مدت برخوردار است؛ چرا که با توجه یه هزینه نگهداری و کارایی، خرید این خودرو 63 الی 73 اسب بخاری شهری بسیار توجیه پذیر به نظر می رسد.

منبع: خودرو بانک

منبع: setare.com
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1317

به "نگاهی به قیمت و شرایط پراید دست دوم در آشفته بازار خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به قیمت و شرایط پراید دست دوم در آشفته بازار خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید