ورود به ایران از 13 کشور ممنوع است

به گزارش اخبار ورزشی، وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به انجام سفرهای حمل و نقل عمومی برون شهری با کنترل های بهداشتی، از کاهش 50 درصدی جابه جایی مسافر بین شهری نسبت به شرایط عادی انجام سفرها در سال 98 با با ناوگان حمل و نقل عمومی اطلاع داد.

ورود به ایران از 13 کشور ممنوع است

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی با اشاره به آمار سفرهای صورت گرفته در نوروز 1400 اظهار کرد: در نوروز سال جاری در بازه 25 اسفند 1399 تا 15 فروردین 1400، در مجموع 7.7 میلیون نفر مسافر با ناوگان حمل و نقل عمومی برون شهری جا به جا شده اند که شامل 5.4 میلیون مسافر جاده ای، 1.1 میلیون مسافر ریلی، 815هزار مسافر هوایی و 460 هزار نفر مسافر دریایی می باشد که منطبق با پیش بینی های اعلام شده وزارت راه و شهرسازی قبل از فرار رسیدن ایام نوروز بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به آنکه نوروز 1399 ابتدای شیوع پاندمی کرونا در کشور بود و تقاضا برای سفر به صورت قابل ملاحظه ای کاهش یافته بود، مبنای مقایسه با شرایط عادی، نوروز 1398 در نظر گرفته شده است، همچنین وزارت راه و شهرسازی به منظور کاهش سفر، از اعلام و اطلاع رسانی طرح ویژه نوروزی مانند سال های قبل خودداری کرد.

اسلامی با تاکید به انجام سفرهای ضروری با رعایت پروتکل های بهداشتی اضافه نمود: همه سفرهای حمل و نقل برون شهری به صورت کنترل شده و بر اساس پروتکل های ابلاغی وزارت بهداشت صورت گرفته اند، با توجه به لزوم استعلام شرایط سلامت متقاضیان سفر پیش از فروش بلیت از سامانه سروا وزارت بهداشت، در بازه 20 روزه مذکور و از میان کدهای ملی استعلام شده قبل از فروش بلیت به مسافران و ضمن آنالیز مجدد آن پیش از موعد سفر، تست کرونای حدود 2240 نفر از متقاضیان مثبت بوده که از سفر آنها جلوگیری به عمل آمده است.

رعایت ظرفیت های ابلاغی در ناوگان عمومی جاده ای با افزایش 9 درصدی تردد ضمن کاهش 50 درصدی مسافر

وزیر راه و شهرسازی گفت: یکی دیگر از اقداماتی که در اجرای دستورالعمل های وزارت بهداشت صورت دادیم رعایت فاصله گذاری اجتماعی در ناوگان بود، بدین صورت که پذیرش مسافر در اتوبوس و قطار با 50 درصد ظرفیت ناوگان و در پروازهای داخلی با 60 درصد ظرفیت هواپیما انجام شد.

اسلامی شرح داد: آمارها نشان می دهد اگر چه کاهش 50 درصدی در تعداد جا به جایی مسافران با وسایل حمل و نقل عمومی جاده ای در نوروز 1400 نسبت به 98 داشته ایم اما تعداد تردد این وسایط حمل و نقل عمومی جاده ای نسبت به نوروز 98، 9 درصد افزایش داشته است که این موضوع به خوبی رعایت پروتکل ها در کاهش تعداد سرنشینان در هر وسیله نقلیه عمومی را در نوروز 1400 نشان می دهد.

افزایش 60 درصدی حمل بار جاده ای در نوروز 1400

وی همچنین در مورد عملکرد حوزه حمل و نقل باری گفت: با وجود اینکه در نوروز 1399 محدودیت های زیادی بر حمل و نقل مسافری وارد شد، اما با توجه به لزوم برقرار ماندن شبکه توزیع کالا در کشور، میزان حمل بار نسبت به نوروز 1398 افزایش یافته بود، با این حال عملکرد بخش باری در نوروز 1400 نسبت به سال زمان مشابه در سال قبل رشد قابل توجهی داشته است.

اسلامی اضافه نمود: در ایام نوروز 1400 (25 اسفند تا 15 فروردین)، یک میلیون و 179 هزار سفر باری جاده ای با استفاده از کامیون ها صورت گرفته که 18 میلیون و 289 هزار تن بار جا به جا نموده است. این ارقام نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 63.2 و 63.4 درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: همچنین تعداد سفرهای باری ریلی در این مدت بر اساس شاخص تناژ بارگیری شده 2 میلیون و 963 هزار تن و بر اساس شاخص تن-کیلومتر، یک میلیارد و 966 میلیون و 854 هزار تن-کیلومتر بوده است. این ارقام به ترتیب نسبت به بازه 25 اسفند 98 تا 15 فروردین 99 به ترتیب 21.6 و 4.2 درصد رشد داشته است.

9 میلیون 624 هزار تردد وسایل شخصی

اسلامی در مورد شرایط تردد در جاده های کشور گفت: از 20 اسفند 1399 تا 15 فروردین 1400 متوسط تردد روزانه بین استانی (ورود و خروج) 1،793،101 وسیله نقلیه ثبت شده که نسبت به شرایط عادی 16 درصد کاهش داشته است. همچنین مبدا بیشترین پلاک های مشاهده شده در جاده های کشور در این بازه، توسط سامانه های هوشمند، از مبدا استان های تهران و البرز، خراسان رضوی، فارس، اصفهان، مازندارن و گیلان ثبت شده است.

وی اضافه نمود: بر اساس اطلاعات پلاک های ثبت شده تقریبا 10میلیون و 318 هزار پلاک خودرو در محورهای برون شهری رویت شده که 9میلیون 624 هزار پلاک متعلق به وسایل نقلیه شخصی جاده ای بوده است، تخمین زده می گردد در حدود 30 میلیون مسافر با خودروهای شخصی در این بازه در کشور سفر نموده اند این درحالی است که در مجموع 719 هزار و 254 سفر جاده ای با وسایل حمل ونقل عمومی شامل تاکسی های برون شهری، مینی بوس و اتوبوس با صورت شرایط در کشور انجام شد.

رعایت سخت گیرانه پروتکل های بهداشتی در حمل و نقل عمومی برون شهری

وزیر راه و شهرسازی به موضوع نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی اشاره نمود و گفت: وزارت راه و شهرسازی نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی و اطمینان از اجرای همه دستورالعمل های وزارت بهداشت برای کنترلهای بهداشتی سختگیرانه عمل نموده است، علاوه بر ضدعفونی مکرر ناوگان و پایانه ها، الزام استفاده از ماسک توسط مسافران و غربالگری عمومی، نظارت جدی بر موارد دیگر به ویژه استعلام شرایط ابتلا قبل از فروش بلیت و حفظ فاصله اجتماعی مناسب در ناوگان را صورت داده ایم.

اسلامی اضافه نمود: این امر حاکی از آن است که هر مسافری که با ناوگان حمل و نقل عمومی سفر نموده از فیلتر کنترل های بهداشتی در نظر گرفته شده عبور نموده است، همچنین در صورت مشاهده و گزارش هر گونه تخلف در عدم رعایت پروتکل ها و دستورالعمل ها برای انجام سفرها، به صورت سختگیرانه و بر اساس مقررات تدوین شده با متخلفین برخورد می گردد.

کنترل های بهداشتی در مبادی مرزی

اسلامی در مورد اجرای پروتکل های بهداشتی در مبادی مرزی کشور اضافه نمود: با توجه به مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مبنی بر همکاری نیروهای جمعیت هلال احمر در مبادی مرزی کشور برای انجام کنترل های بهداشتی، از اوایل اسفند در همکاری و مشارکت با وزارت بهداشت و وزارت کشور، برنامه ریزی لازم جهت استقرار این نیروها در مبادی ورودی کشور اعم از پایانه های مرزی زمینی، فرودگاه ها و بنادر دارای مسافران بین المللی انجام شد و فضای لازم از سوی وزارت راه و شهرسازی در اختیار نمایندگان جمعیت هلال احمر جهت انجام کنترل های بهداشتی نهاده شد.

وی در مورد چگونگی انجام کنترل های بهداشتی اضافه نمود: بر اساس پروتکل های بهداشتی مصوب، همه مسافران ورودی از مرزهای جاده ای ملزم به ارائه گواهی سلامت و عدم ابتلا به کووید 19 بوده که در صورت تشخیص نمایندگان پایگاه های مراقبت بهداشت مرزی، مجددا مورد تست pcr یا تست سریع واقع می شوند.

وی اضافه نمود: همچنین بر اساس دستورالعمل مراقبت مسافران مشکوک به ابتلا به بیماری کرونا در مبادی رسمی هوایی و دریایی، ابلاغی وزارت بهداشت، همه مسافران هوایی و دریایی ملزم به ارائه تست PCR منفی با اعتبار 96 ساعته قبل از سوار شدن به هواپیما و شناور هستند و مسافرانی که از مبدا کشورهایی که به تشخیص وزارت بهداشت در گروه کشورهای پرخطر قرار می گیرند به ایران سفر می نمایند، پس از ورود به کشور مجددا باید مورد تست PCR در فرودگاه ها و بنادر قرار گیرند.

اسلامی بیان نمود: در آخرین به روز رسانی فهرست کشورها، 27 کشور در گروه کشورهای پرخطر قرار دارند. همچنین پذیرش مسافر مستقیم و غیرمستقیمی که ظرف دو هفته پیش از موعد سفر در یکی از کشورهای گروه با شرایط ویژه قرار دارند، به دلیل شیوع واریانت انگلیسی به طور کلی ممنوع است که بر این اساس هم اکنون ورود از 13 کشور به جمهوری اسلامی ایران ممنوع است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1454

به "ورود به ایران از 13 کشور ممنوع است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود به ایران از 13 کشور ممنوع است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید