ولادت حضرت معصومه (س) و نامگذاری روز دختر در روز تولد حضرت معصومه

به گزارش اخبار ورزشی، خبرنگاران | سرویس مذهبی - سالروز میلاد حضرت معصومه (س) در تقویم ایرانی با عنوان روز دختران نامگذاری شده است ، نامگذاری ای که ظاهرش ریشه در ازدواج نکردن آن حضرت و تجردش دارد و باطنش نیز در پی معرفی الگویی برجسته برای دختران مسلمان و به ویژه شیعه اهل بیت است.

ولادت حضرت معصومه (س) و نامگذاری روز دختر در روز تولد حضرت معصومه

ولادت حضرت معصومه(س)

در روز اول ذیقعده سال 173 هجری، در شهر مدینه چشم به جهان گشود. این بانوی بزرگوار، از همان آغاز، در محیطی پرورش یافت که پدر و مادر و فرزندان، همه به فضایل اخلاقی آراسته بودند. عبادت و زهد، پارسایی و تقوا، راستگویی و بردباری، استقامت در برابر ناملایمات، بخشندگی و پاکدامنی و نیز یاد خدا، از صفات برجسته این خاندان پاک سیرت و نیکو سرشت به شمار می رفت. پدران این خاندان، همه برگزیدگان و پیشوایان هدایت، گوهر های تابناک امامت و سکان داران کشتی انسانیت بودند.

سفر به ایران و شهادت ایشان

حضرت معصومه یک سال بعد از هجرت تبعید گونه حضرت رضا (ع) به مرو، در سال 201 هجری قمری، به شوق دیدار برادر و ادای رسالت زینبی و پیام ولایت، به همراه عده اى از برادران و برادرزادگان به طرف خراسان حرکت کرد و در هر شهر و محلى مورد استقبال مردم واقع مى شد. در شهر ساوه عده اى از مخالفان اهل بیت که از پشتیبانى مأموران حکومت برخوردار بودند، سر راه کاروان آنان را گرفته و با همراهان حضرت وارد جنگ شدند، در نتیجه تقریباً همه مردان کاروان به شهادت رسیدند، حتى بنابر نقلى حضرت (س) معصومه را نیز مسموم کردند.

چرا روز ولادت حضرت معصومه به نام روز دختر نامگذاری شده است؟

همانطور که گفته شد به نظر می رسد تجرد حضرت فاطمه معصومه (س) دلیل نامگذاری این روز به نام روز دختر بوده است که البته انتقاداتی را همیشه در پی داشته است.

دلایل ازدواج نکردن حضرت معصومه چیست؟

مورخین دلایل مختلفی را برای عدم ازدواج آن حضرت بیان می کنند که به صورت کلی به شرح زیر است:

  1. در تاریخ یعقوبی در خصوص ازدواج نکردن حضرت فاطمه معصومه (س)، ادعایی تردیدآمیز را مطرح شده است: موسی بن جعفر وصیت کرد که دخترانش شوهر نکنند و هیچ کس از آنان شوهر نکرد، مگر ام سلمه که در مصر به ازدواج قاسم بن محمد درآمد و آن هم برای محرمیت در راستا رفتن به سفر حج بوده است.
  2. از دیگر دلایلی که برای ازدواج نکردن حضرت معصومه (ع) مطرح می شود، ناظر به جایگاه علمی و معنوی ایشان است؛ چرا که برخی با اشاره به همین موقعیت ویژه، مدعی هستند که در زمان ایشان، مردی مناسب این بانو در جامعه مسلمین حضور نداشته و لذا آن حضرت و سایر خواهرانشان، طریق تجرد را برگزیده اند.
  3. یکی دیگری از آرایی که در خصوص تجرد حضرت معصومه (س) بیان شده ، خفقان دوران و نیز محدودیت هایی است که حکومت وقت برای برقراری ارتباط میان خاندان امام موسی کاظم (ع) با سایر جامعه شیعیان، ایجاد کرده بود. از این رو در حالی که شیعیان برای حفظ جان و مذهب خود، رویه تقیه را پیش گرفته بودند، ازدواج با زنان خاندان امام کاظم (ع) را به منزله تهدیدی برای خود قلمداد می کردند و همین مسئله سبب شد تا انگیزه آنان برای وصلت با این خاندان کمرنگ شود.

بررسی دلایل ذکر شده

بررسی کلی سه نظر مطرح شده در بالا، نشان می دهد که هرچند این دلایل چندان قابل وثوق نیستند و نقدهای متعددی بر آنها می توان وارد کرد اما هر یک به نوبه خود می تواند راهگشای درکی کلی از دورانی باشد که حضرت معصومه (ع) در آن می زیسته است. در اینجا باید در این نکته دقیق شد که سیاست ائمه اطهار در امر ازدواج و ازدیاد نسل پاک شیعه در دوران های مختلف به ویژه در دوران حصر و تنگناهای سیاسی، نشان از آن دارد که امر ازدواج در نظر آنها فراتر از سنتی اسلامی بوده که عمل یا عمل نکردن به آن در تضاد با سنت دین مبین باشد.

کلام آخر

در هر صورت این روز در تقویم ملی ایران به نام روز دختر و برای ارج نهادن به این قشر وسیع از جامعه نامگذاری شده است. روزی، هر چند نمادین می توان پای درد و دل دختران جوان نشست و به فکر راه چاره ای برای رفع مسائل آنان بود. زیرا این دختران، مادران فردای این مرز و بوم هستند.

منابع: خبرگزاری کتاب ایران

منبع: setare.com
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1534

به "ولادت حضرت معصومه (س) و نامگذاری روز دختر در روز تولد حضرت معصومه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ولادت حضرت معصومه (س) و نامگذاری روز دختر در روز تولد حضرت معصومه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید