پاشینیان: امنیت ساکنان قره باغ بر همه چیز اولویت دارد

به گزارش اخبار ورزشی، نیکول پاشینان نخست وزیر ارمنستان گفت که در حال حاضر مهمترین اولویت بحران قفقاز جنوبی، تامین امنیت ساکنان منطقه قره باغ است.

پاشینیان: امنیت ساکنان قره باغ بر همه چیز اولویت دارد

جهت دریافت خدمات طراحی داخلی ویلای مدرن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

پاشینیان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرگزاری دولتی تاس روسیه، در واکنش به این سوال که بر چه اساسی دوره پنج ساله برای حضور نیروی صلحبان روسیه در قره باغ مشخص شده است، اظهار کرد: این مساله توافق سیاسی است که بدست آمد و بدیهی است که در طول پنج سال باید تضمین هایی برای تامین امنیت و ثبات منطقه قره باغ بوجود آید.

وی اضافه کرد: اما با توجه به اینکه مناقشه قره باغ مناقشه ای طولانی بوده است، من فکر نمی کنم که دوره حضور صلحبانان روس در این منطقه به پنج سال محدود گردد. به این ترتیب دوره پنج ساله شروع فرایندی است که در آن تمدید اتوماتیک دوره حضور صلحبانان پیش بینی شده است. در زمان حاضر مساله مهم تامین امنیت ساکنان قره باغ است و امیدوارم که صلحبانان روسی پیروز عمل نمایند و ماموریت را با پیروزیت اجرا خواهند کرد.

لزوم ادامه مذاکرات در چارچوب گروه مینسک

پاشینیان در پاسخ به این سوال که چه رویکردی در خصوص موقعیت قره باغ در شرایط تغییر یافته کنونی دارید، گفت: عملا بین سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و ارمنستان تفاهمی وجود دارد که فرایند مذاکرات باید در چارچوب سران گروه مینسک ادامه بیابد و مسائلی که در بیانیه سه جانبه سران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان درباره قره باغ حل نشده است، باید در چارچوب گروه سران گروه مینسک حل و فصل گردد.

وی ادامه داد: شما از موضع ما در خصوص شرایط حقوقی قره باغ اطلاع دارید و موضع ما در این مورد تغییر نیافته است.

نخست وزیر ارمنستان اعلام کرد که مذاکرات در چارچوب سازمان امنیت و همکاری اروپا درباره قره باغ هر چه سریعتر باید ازسرگرفته گردد.

وی اضافه کرد: اما در زمان حاضر مسائل فوری تری وجود دارد که باید حل و فصل گردد منظورم مبادله اسرا و افراد دستگیر یا ربوده شده است. مسائل افراد مفقود شده و مبادله اجساد کشته شدگان هم باید رسیدگی و حل گردد.

پاشینیان گفت: در زمان حاضر باید به این مسائل تمرکز گردد.

وی همچنین به تماس های خود درباره مساله قره باغ با سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا اشاره نمود و گفت: با رئیس جمهوری روسیه همیشه در تماسم و به تازگی با ولادیمیر پوتین گفت و گوی تلفنی داشتیم. با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه هم اخیرا گفت و گو کردم.

وی با بیان اینکه فرایند انتخابات هنوز جریان دارد، گفت: امیدوارم در آینده نزدیک قابلیت فعالیت سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا بار دیگر برقرار خواهد شد.

نخست وزیر ارمنستان در پاسخ به سوالی در خصوص ناآرامی ها در کشورش گفت: در داخل کشور تنش های سیاسی وجود دارد اما واقعیت این است که این تنش ها و مسائلی که از سوی مخالفان دولت اعلام شد در جامعه ارمنستان بازتاب گسترده نیافت. من فکر می کنم مساله مشخص حکومت فقط با رای مردم حل می گردد.

پاشینیان تامین ثبات و امنیت ارمنستان را مساله مهم این کشور خواند که برای دولت ارمنستان اولویت دارد.

به ابتکار روسیه، روز دهم نوامبر سندی برای تحقق آتش بس کامل و برطرف تمام خصومت ها در منطقه درگیری قره باغ به امضای علی اف، پاشینیان و پوتین رسید و ارتش مسکو وظیفه صلحبانی و تحقق آتش بس را به عهده گرفت.

روسیه در چارچوب توافق با ارمنستان و جمهوری آذربایجان، واحدهای صلحبانی خود را در قالب حدود دو هزار نیرو به همراه تجهیزات به قره باغ اعزام و 23 پست دیده بانی نیز تاسیس نموده است. ، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1176

به "پاشینیان: امنیت ساکنان قره باغ بر همه چیز اولویت دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاشینیان: امنیت ساکنان قره باغ بر همه چیز اولویت دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید