چطور در دام روان شناس های زرد نیفتیم؟

به گزارش اخبار ورزشی، ممکن است در ابتدای امر، فرد تصور کند که واقعا شرایطش بهتر شده، اما این فقط یک احساس کاذب موقتی است و دیری نمی پاید که مسائل باز می گردند و نه تنها مشکل فرد حل نمی گردد، بلکه تنش نیز در او بیشتر می گردد.

چطور در دام روان شناس های زرد نیفتیم؟

مشاوره های ناروان شناسانه نگرش افراد را نسبت به سودمندی روانشناسی تغییر می دهد. آنها ممکن است به این نتیجه برسند که روانشناسی تاثیری در بهبود حالشان ندارد و برای همواره شانس خود را برای بهره بردن از علم روان شناسی و بهبود واقعی از دست بدهند.

دلایل رواج روانشناسی زرد را می توان در سه دسته اصلی آنالیز کرد:

1- عدم نظارت: متاسفانه نهادهای مسئول، هیچگونه نظارتی بر فعالیت این افراد در فضای مجازی یا حقیقی ندارند و افراد غیرمتخصص به راحتی به کلاهبرداری ادامه می دهند.

2- عدم امنیت اقتصادی و اجتماعی در جامعه: وقتی فرد در جامعه دچار مسائل عمده اجتماعی و اقتصادی باشد، نه توان پرداخت هزینه های سنگین روانشناسی واقعی را دارد و نه توان روحی برای صبوری و تغییرات تدریجی. بنابراین به راحتی جذب ناروان شناسانی می گردد که به او وعده پولدار شدن در 24 ساعت یا حل مسائل زناشویی در یک روز و ... را می دهد.

3- عدم آگاهی بخشی به مردم نسبت به روان شناسی علمی: در شرایطی که محتوای زرد، همه جا (حتی در دکه روزنامه) به راحتی و باتخفیف بالا در دسترس است، هزینه درمان واقعی بالاست و عدم حمایت بیمه از این نوع خدمات، عملا دسترسی بخش عظیمی از مردم را به درمان روانشناختی غیرممکن نموده. از طرفی زبان ساده و عوام فریبانه ناروانشناسان، وعده های دروغین جذاب و نگاه منفی بخشی از جامعه نسبت به مراجعه به درمانگران، همه و همه باعث شده که اقبال عمومی نسبت به این افراد بیشتر گردد.

چه طور در دام ناروان شناسان نیفتیم؟

ناروان شناسان ویژگی های مشترک زیادی دارند. شما می توانید با شناخت این ویژگی ها آن ها را شناسایی کنید. اما چه ویژگی هایی؟

1- بسیاری از ناروان شناس ها نه تحصیلات آکادمیک روانشناسی دارند و نه مجوز فعالیت!

هرچند که بعضی از این افراد علی رغم داشتن مدرک تحصیلی مرتبط به این نوع کلاهبرداری روی می آورند؛ اما بسیاری از روان شناسان زردی که در فضای مجازی فعالیت می نمایند، درواقع اصلا روان شناس نیستند. مشاوره های ناروان شناسان، برخلاف روان شناسان واقعی هیچ گونه منبع علمی و استناد آماری ندارد. درواقع آن ها نظرات شخصی خود را به عنوان علم روانشناسی به مردم می فروشند.

2- ناروان َشناس ها به شما وعده تغییرات سریع و فست فودی می دهند!

این افراد، به صورتی کاملا اغراق آمیز به شما وعده تغییرات اساسی در زمان کوتاه را می دهند و قول می دهند که مشکل چندین ساله شما را یک شبه حل نمایند! در حالی که براساس اصول علمی، تغییر رفتار یک فرآیند مداوم، تدریجی و نسبتا طولانی مدت است و نمی توان ره صدساله را یک شبه طی کرد!

3- ناروان َشناس ها شبیه فالگیرها هستند!

این افراد -درست مثل فالگیرها- تعدادی ویژگی و مثال کلی را بیان می نمایند که مشترک هستند و در بیشتر مردم درصدی از آن ها وجود دارد. از چیزهایی صحبت می نمایند که همه خواهان آن هستند مثل خوشبختی، پول، سفر و عشق! آنها همان چیزی را به شما می گویند که مایل به شنیدن آن هستید. در نقطه مقابل، روانشناسی علمی، چیزی را به شما می گوید که احتیاج دارید بشنوید تا در شما تغییرات واقعی و پایدار اتفاق بیفتد.

4- ناروان شناس ها به جای شما تصمیم می گیرند!

یک روانشناس با رویکرد علمی، مسئله را برای شما توصیف و تحلیل می نماید، او در راستا حل مشکل شما را راهنمایی می نماید؛ اما هرگز به جای شما انتخاب نمی نماید. او پیغامدهای مثبت و منفی راه چارههای مختلف را برای شما شرح می دهد اما در نهایت مسئولیت تصمیم گیری به عهده خود شما خواهد بود. در مقابل، یک ناروانشناس به راحتی برای شما نسخه می پیچد و دستور می دهد. مثلا می گوید: برو طلاق بگیر!

5- ناروان شناس ها به شما قول تغییرات حتمی می دهند!

ایجاد تغییر یک فرآیند پیچیده و تدریجی است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. یک روان شناس ماهر، این را می داند و هرگز در اول کار به شما قول تغییر حتمی نمی دهد. او می تواند قول بدهد که هرکاری که ضروری است را برای شما انجام بدهد، اما نتیجه به عوامل مختلفی وابسته است که بسیاری از آنها در اختیار روانشناس نیست. برعکس، ناروان شناسان همان اول کار به شما قول می دهند که در کوتاهترین زمان، مشکل شما به طور کامل رفع می گردد و شما خوشبخت خواهید شد!

6- ناروان شناس ها بیشتر از این که گوش بدهند، حرف می زنند!

مسائل مربوط به ذهن و روان انسان، دارای ظرافت های بسیار است و از یک فرد به فرد دیگر می تواند متفاوت باشد. یک روانشناس باید با دقت به صحبت های مراجع گوش کند تا بتواند به جنبه های مختلف مسئله پی ببرد. در بیشتر جلسات حرفه ای روانشناسی، مراجع بیشتر حرف می زند و درمانگر بیشتر گوش می نماید. برعکس، از نظر ناروانشناسان همه به یک علت خیانت می نمایند، همه به یک دلیل تجاوز می نمایند و ...! آنها اصلا به صحبت های شما اهمیت نمی دهند و فقط محتوای کلی را می پرسند و بعد بدون توجه به ابعاد مختلف یک مسئله، سخنرانی مفصل خود را شروع می نمایند و برای همه یک نسخه می پیچند.

7- ناروان شناسان خود را همه چیز دان معرفی می نمایند!

روانشناسی علم گسترده ای است و معمولا هر روانشناس در یک یا چند حیطه تخصصی فعالیت می نماید. در نقطه مقابل، ناروان شناسان خود را همه چیزدان می دانند و در هر حیطه ای ورود می نمایند. آنها کوشش می نمایند که با به کار بردن اصطلاحات روانشناسی، به خود اعتبار علمی داده و خود را آموزش دیده جلوه بدهند.

8- ناروان شناس ها نصیحت درمانی می نمایند!

روانشناسی، علمی بر پایه پژوهش ها و شواهد است و درمان روان شناختی نیز مبتنی بر اصول علمی می باشد. در مقابل، ناروان شناسان نظرات شخصی را ملاک مشاوره قرار می دهند و کلام آن ها آکنده از پند و اندرز است. درواقع صحبت با ناروانشناسان هیچ تفاوتی با درددل کردن با یک آشنای غیرمتخصص ندارد! با این تفاوت که شما برای این درددل هزینه اقتصادی و روانی گزافی خواهید پرداخت!

در این باره بخوانید:

چرا افکار منفی را بیشتر دوست داریم؟

چرا دوست داریم شبیه دیگران باشیم؟!

9- ناروان شناسان بدون داشتن اطلاعات کافی از شرایط و مشکل شما، برچسب زنی می نمایند!

یک روانشناس قبل از تشخیص مشکل و ارائه هرگونه راه چاره، تمامی زوایای مسئله را آنالیز می نماید و به عمق آن پی می برد. این کار ممکن است ساعت ها زمان ببرد. اما ناروان شناسان با خواندن چند خط پیغام یک فرد در فضای مجازی و بدون داشتن اطلاعات کافی، بلافاصه برچسب های مختلفی مثل وسواسی، دوقطبی، مرزی و ...به افراد می زنند. برچسب زنی از آفت های عظیم ناروان شناسی است و آسیب های جدی و جبران ناپذیری به سلامت روان افراد وارد می نماید.

10- ناروان شناس ها به جای استفاده از اطلاعات علمی، سوار بر موج ذهنیت غالب می شوند!

این افراد عمدتا از کلیشه های جنسیتی، اجتماعی و ... به عنوان حقایق علمی یاد نموده و بر آنها استناد می نمایند. آنها به دنبال دسته بندی آدم ها در قالب های کلیشه ای هستند و رفتارها را بر اساس این کلیشه ها تفسیر می نمایند. مثلا می گویند: همه مردا این طورین. درحالی که در روانشناسی علمی هیچگونه سوگیری جنسیتی، اجتماعی و ... وجود ندارد.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1223

به "چطور در دام روان شناس های زرد نیفتیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور در دام روان شناس های زرد نیفتیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید