کاهش موقتی کیفیت هوای تهران

به گزارش اخبار ورزشی، بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزایش غلظت آلاینده های ازن و ذرات معلق در برخی ساعات شنبه 2 شهریور کاهش موقتی کیفیت هوا را به دنبال دارد.

کاهش موقتی کیفیت هوای تهران

به گزارش مهر، شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از افزایش غلظت ازن در بعد از ظهر شنبه و یکشنبه اول و دوم شهریور در شهر تهران خبر داده و تاکید کرده است که احتمال ناسالم شدن هوا برای گروه های حساس وجود دارد.

نتایج حاصل از پیش بینی وضعیت هواشناسی در شرکت کنترل کیفیت هوا نشان دهنده برقراری جوی نسبتا آرام و آسمانی صاف در بیشتر ساعات روز جاری (جمعه، اول شهریور) است و برای برخی اوقات وزش باد انتظار می رود که در کنار کاهش تردد خودروها، در بهبود نسبی کیفیت هوا تاثیرگذار خواهد بود.

به تدریج در طول روز همراه با فراهم شدن شرایط لازم برای شکل گیری آلاینده ازن، طی برخی ساعات بعد از ظهر بین ساعات 13 تا 18 افزایش نسبی در غلظت این آلاینده مشاهده شده که کاهش موقتی کیفیت هوا را در برخی مناطق شهر تهران به دنبال خواهد داشت.

رفته رفته با کاهش میزان ناپایداری جوی در شبانگاه همراه با افزایش حجم ترافیک، شرایط برای تجمع موقتی آلاینده ها به ویژه در مناطق پرتردد مهیا خواهد شد. این وضعیت جوی تا روز آینده همچنان ادامه خواهد داشت و همراه با ازدیاد تردد خودروها در نخستین روز کاری هفته، افزایش نسبی در غلظت آلاینده ها طی برخی ساعات صبحگاه شنبه دور از انتظار نخواهد بود.

با تداوم شرایط جوی نسبتا پایدار طی روز شنبه دوم شهریور و افزایش جزئی دما به همراه در دسترس بودن سایر عوامل لازم، در ساعات بعد از ظهر روند افزایشی در غلظت آلاینده ازن مشاهده شده؛ به گونه ای که احتمال می رود بیشینه غلظت این آلاینده نسبت به روز جمعه از بزرگی بالاتری برخوردار باشد.

با توجه به افزایش موقتی غلظت آلاینده ها به ویژه ذرات معلق و آلاینده ازن طی برخی ساعات دومین روز از شهریور ماه 98، انتظار می رود وضعیت کیفیت هوای بیشتر مناطق پایتخت به طور موقت در شرایط نامطلوب به ویژه برای گروه های حساس قرار گیرد.

پیش سازهای ازن مواد آلی فرار (VOC) و ناکس یا اکسیدهای نیتروژن است. این مواد در مجاورت گرما و نور خورشید به آلاینده ازن تبدیل می شوند. مواجهه با این آلاینده می تواند سبب تحریک سیستم تنفسی، ایجاد سرفه، تحریک گلو، درد قفسه سینه، ایجاد و تشدید آسم و آلرژی و در صورت مواجهه مکرر سبب تخریب بافت ریه شود. این عوارض در بچه ها و سالمندان و افراد دارای بیماری های تنفسی، عوارض بسیار جدی تری را به همراه دارد، بنابر این در روزهایی که هوای شهر به علت غلظت بالای این آلاینده در وضعیت ناسالم قرار می گیرد، توصیه می شود که این افراد در هوای آزاد قرار نگیرند و فعالیت خود را محدود کنند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 198

به "کاهش موقتی کیفیت هوای تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش موقتی کیفیت هوای تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید