کاهش پرونده های انضباطی دانشجویان در سال گذشته خبرنگاران

به گزارش اخبار ورزشی، دبیر شورای مرکزی دانشجویان وزارت بهداشت گفت: در سال 99 با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا و مجازی شدن بیشتر دوره های آموزشی با کاهش چشمگیر پرونده های انضباطی روبرو بودیم.

کاهش پرونده های انضباطی دانشجویان در سال گذشته خبرنگاران

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، به نقل از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت (مفدا)، وحید صرامی، دبیر شورای مرکزی دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به مجموعه اقدامات این شورا در سال 1399 گفت: فعالیت های شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت همه ساله با ارزیابی و رتبه بندی شورا های انضباطی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور شروع می گردد که در واقع ارزیابی فعالیت شورا های انضباطی در سال گذشته آن است و به طور معمول نتایج آن نیز در اوایل تابستان هر سال اعلام می گردد.

صرامی گفت: از دیگر اقدامات شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت در سال گذشته، برگزاری دوره های آموزشی ویژه شاغلان دبیرخانه های شورا های انضباطی دانشگاه های علوم پزشکی بود که به شکل منظم برگزار گردید.

وی گفت: در سال گذشته برای کارکنان شورا های انضباطی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در هر منطقه آمایشی در شش ماهه اول و دوم سال، دو دوره آموزشی حول محور آئین نامه و شیوه نامه انضباطی به صورت کارگاهی و ویدئو کنفرانسی برگزار کردیم و با کارشناسان شورا های انضباطی دانشگاه های علوم پزشکی کشور به بحث و مصاحبه پرداختیم.

دبیر شورای مرکزی دانشجویان وزارت بهداشت درباره برگزاری دوره های آموزشی شورای مرکزی انضباطی گفت: در 60 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور شورای انضباطی فعال داریم که به طور متوسط در هر دانشگاه 2 تا 3 نفر شاغل شورای انضباطی مشغول فعالیت هستند که در مجموع 150 نفر در این دوره های آموزشی شرکت داشتند.

وی افزود: در انتها هر دوره نیز از شرکت کنندگان در دوره آزمون گرفته شد و برای کسانی که حد نصاب قبولی را آورده بودند گواهینامه شرکت در دوره آموزشی صادر شد. تفاوت ها دوره آموزشی در سال گذشته نسبت به سنوات پیشین، فعالیت و مشارکت بیشتر دانشگاه ها و کارکنان شورا های انضباطی در برگزاری دوره های آموزش منطقه ای و شرکت در دوره های آموزشی بود.

ابلاغ نظام نامه آموزشی برای شورای انضباطی دانشگاه ها

صرامی افزود: یکی دیگر از مجموعه اقدامات شورای مرکزی انضباطی در سال گذشته ابلاغ نظام نامه آموزشی بود که این نظام نامه آموزشی شامل چهار دسته آموزش انضباطی توجیهی، آموزش انضباطی پایه، آموزش انضباطی عمومی و آموزش انضباطی تخصصی بود.

وی گفت: دسته اول این آموزش های یعنی آموزش انضباطی توجیهی برای کل دانشگاهیان سراسر کشور اعم از اعضای هیأت علمی، کارکنان و دانشجویان بوده و سه دسته بعدی ویژه شاغلین در دبیرخانه های شورا های انضباطی دانشگاه های علوم پزشکی کشور است.

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت درباره پرونده های انضباطی شایع در سال گذشته گفت: یکی از عمده ترین موضوعات قابل رسیدگی در شورا های انضباطی دانشگاه های علوم پزشکی همه ساله در موضوعات آموزشی است.

وی گفت: ما سالانه حدود 800 پرونده انضباطی در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور داریم که در مورد شرایط پرونده ها در سال 1399 با توجه به اینکه هنوز ارزیابی سال گذشته انجام نشده است به طور دقیق نمی توانیم اظهارنظر کنیم، ولی آنچه که مشخص بوده است در سال گذشته با توجه به مجازی شدن بیشتر دوره های آموزشی و عدم حضور دانشجویان در دانشگاه ها، پرونده های انضباطی کاهش نسبتاً چشمگیری چه در بحث آموزشی و چه سایر موارد انضباطی نسبت به سنوات پیشین داشته است.

اصلاح آئین نامه رسیدگی به تخلفات دانشجویان دستیاری

صرامی یکی دیگر از اقدامات خوب شورای مرکزی انضباطی دانشجویان در سال 99 را اصلاح آئین نامه رسیدگی به تخلفات دانشجویان دستیاری دانست و گفت: سال 94 معاونت آموزشی آئین نامه رسیدگی به تخلفات دستیاران را در شورای تخصصی مصوب کرد که ایراداتی در این سال ها به آن در دیوان عدالت اداری گرفته شد تا انتها در اسفندماه 99 تعارضات قانونی آن با شورا های انضباطی رفع شد و این آئین نامه اصلاح شده ابلاغ شد.

رسیدگی به تخلفات انتقال دانشجویان از دانشگاه های علوم پزشکی خارج به دانشگاه های داخل

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت دیگر اتفاق مهم سال 99 شورای مرکزی انضباطی دانشجویان را رسیدگی به تخلفات انتقال دانشجویان از دانشگاه های علوم پزشکی خارج به دانشگاه های داخل مطرح نمود و گفت: در سال گذشته بیشتر از 100 پرونده با موضوع عدم ارائه سند فاقد اصالت فرایند انتقال از خارج به داخل رسیدگی شد و این دانشجویان که بعضاً تا دو سال بلاتکلیف بودند شرایط شان مشخص شده و با توجه به نوع تخلفات برخورد های قانونی در نظر گرفته شد.

صرامی در مورد برنامه های شورای مرکزی انضباطی دانشجویان در سال 1400، گفت: امسال هم همانند سال های پیشین بحث ارزیابی و رتبه بندی دبیرخانه های شورای انضباطی دانشگاه های علوم پزشکی، تهیه گزارش عملکرد سالیانه شورای مرکزی انضباطی و همچنین برگزاری دوره آموزشی مطابق با نظام نامه آموزشی مصوب را خواهیم داشت.

راه اندازی اتوماسیون محرمانه دبیرخانه های شورای انضباطی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور

وی افزود: امسال اولین کار مهم راه اندازی اتوماسیون محرمانه دبیرخانه های شورای انضباطی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور است که البته اقدامات اولیه آن که شامل خرید تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری و هماهنگی های اداری آن است در سال گذشته صورت گرفته است و امیدواریم تا قبل از انتها دولت تدبیر و امید این سامانه را راه اندازی کنیم.

صرامی در مورد این سامانه گفت: اتوماسیون محرمانه ارسال پرونده های انضباطی بین دبیرخانه شورا های انضباطی دانشگاه ها و شورای مرکزی انضباطی که سابق بر این به صورت آفلاین بود را به شکل الکترونیک و تحت وب در خواهد آورد و جابجایی پرونده ها، مکاتبات محرمانه، استعلام ها و … بصورت بر خط انجام خواهد شد.

اصلاح شیوه نامه اجرایی انضباطی دانشجویان کشور مصوب وزارتین علوم و بهداشت

وی یکی دیگر از اقدامات شورای مرکزی انضباطی که در امسال به ثمر خواهد نشست را اصلاح شیوه نامه اجرایی انضباطی دانشجویان کشور مصوب وزارتین علوم و بهداشت در سال 98 مطرح نمود و افزود: با توجه به بازخورد هایی که از شیوه نامه اجرایی انضباطی دانشجویان کشور از سمت دانشگاه ها دریافت کردیم و ملاحظاتی که دفتر حقوقی ریاست جمهوری در این خصوص داشت این شیوه نامه اصلاح شده و به دفتر حقوقی ریاست جمهوری فرستاده شده است که انشالله بعد از موافقت به زودی به دانشگاه ها ابلاغ خواهد شد.

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت درباره دبیرخانه های شورای انضباطی گفت: در امسال بنا داریم با نظر موافق دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت یاری هزینه خرید تجهیزات سخت افزاری ویژه دبیرخانه های شورای انضباطی دانشجویان دانشگاه ّای علوم پزشکی سراسر کشور اختصاص دهیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1445

به "کاهش پرونده های انضباطی دانشجویان در سال گذشته خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش پرونده های انضباطی دانشجویان در سال گذشته خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید