یمن، تکذیبب خروج جدایی طلبان از مراکز نظامیعدن، اعتراف عربستان به عملیات پهپادی بزرگ یمنی ها

به گزارش اخبار ورزشی، شورای انتقالی جنوبی(جدایی طلبان) عقب نشینی نیروهایش از مواضع و مراکز نظامی در عدن در جنوب یمن را تکذیب کرد.

یمن، تکذیبب خروج جدایی طلبان از مراکز نظامیعدن، اعتراف عربستان به عملیات پهپادی بزرگ یمنی ها

به گزارش گروه بین الملل اخبار ورزشی به نقل از شبکه روسیا الیوم، شورای انتقالی جنوبی خاطرنشان کرد تفاهماتی که با ائتلاف عربی(سعودی اماراتی) به دست آمده، بر عقب نشینی نیروهایش از مراکز خدماتی شهر یمن تصریح می نماید و شامل عقب نشینی از مراکز و مواضع نظامی نمی گردد

نزار هیثم سخنگوی این شورا در گفت وگو با رادیو مونت کارلو گفت واژه عقب نشینی برای اقدامات اخیر شورای انتقالی در عدن صحیح نیست، تفاهماتی که میان شورای انتقالی و ائتلاف(سعودی اماراتی) به دست آمد، فقط مربوط به اماکن و مراکز خدماتی مانند بانک مرکزی، بیمارستان ها و مجتمع قضایی در بزرگترین شهر جنوب با هدف تامین امنیت آن در برابر هرگونه نزاع و درگیری است.

هیثم وجود توافق میان شورای انتقالی و ائتلاف سعودی اماراتی برای تشکیل کمیته فنی مشترک با هدف اداره تاسیسات و مرکز خدماتی را تایید کرد و گفت عملیات تامین امنیت آن تحت نظارت مستقیم ائتلاف خواهد بود تا عدم وجود هرگونه عناصری که ممکن است به امنیت در این مراکز خدشه وارد کند، تضمین گردد.

این اظهارات در پی آن بیان می گردد که ائتلاف سعودی اماراتی از شروع عقب نشینی نیروهای شورای انتقالی جنوبی به سمت مواضع پیش از شروع درگیری نظامی میان آن و نیروهای دولت عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری در این شهر خبر داده بود.

شورای انتقالی که خواهان جدایی و استقلال جنوب یمن از این کشور است، با حمایت های امارات توانست در درگیری های اخیر بر تمام شهر عدن مسلط گردد که ائتلاف سعودی اماراتی را بر آن داشت تا کوشش های ملموسی برای حل این بحران میان مزدوران خود به کار گیرد.

این در حالی است که شماری از نمایندگان مجلس وابسته به حکومت عبدربه منصور هادی خواهان اخراج نظامیان اماراتی از ائتلاف سعودی و دیگر مناطق یمن پس از آنچه کودتا در یمن خواندند، شدند.

بر اساس گزارش عربی 21، 9 نفر از نمایندگان یمنی در بیانیه مشترک، عربستان سعودی را مسئول حوادث اخیر شهر عدن دانست و بر ضرورت اینکه عبدربه منصور هادی و معاونش به مسئولیت خود در رویارویی با آنچه در عدن جریان دارد، تاکید نموده اند.

این نمایندگان خواهان مخالفت با تمام اقداماتی شدند که به گفته آنها کودتاچیان در عدن اتخاذ نموده، و عدم گفت وگو با آنها شده و آنها را شورشی و کودتاچی علیه آنچه دولت مشروع و قانونی(در اشاره به دولت مزدور و مستعفی منصور هادی) خواندند.

اعتراف عربستان به هدف قرار دریافت میدان بزرگ نفتی الشیبه در عملیات بزرگ پهپادی

یک منبع در بخش نفت عربستان سعودی به عملیات پهپادی یمنی ها در تاسیسات نفتی این کشور اعتراف کرد. این منبع اذعان کرد میدان و پالایشگاه نفتی الشیبه وابسته به شرکت نفتی آرامکو در معرض حمله پهپادهای انصارالله قرار گرفته است. این منبع اضافه کرد این حمله احتمالا با سه پهپاد صورت گرفت. این منبع که با رویتر گفت وگو می کرد، مدعی شده است که این حمله تاثیری برکارکنان و فراوری نفت و عملیات جاری در این میدان نفتی نداشته است و تنها منجر به بروز آتش سوزی کوچک در میدان نفتی شده که مهار شده است.

درخواست یک سازمان حقوق بشری برای خروج نظامیان سودانی از یمن

خبر دیگر اینکه یک سازمان حقوق بشری از سودان خواست نیروهای نظامی خود را از یمن خارج کند سازمان حقوق بشری عربی در انگلیس از نیروهای معارض سودان موسوم به ائتلاف نیروهای آزادی و تغییر خواست فورا برای خارج کردن نظامیان سودان از یمن اقدام نمایند. این سازمان ، تعداد نظامیان سودان در جنگ یمن را 30 هزار نفر اعلام نموده است.

این سازمان در بیانیه ای آورده است نظام سودان از سال 2015 بچه ها و مردانی را در مقابل پول سازمان دهی کرد تا در جنگی مشارکت نمایند که سبب بدترین فاجعه انسانی در دنیا شده است و با وجود انقلاب اخیر در سودان که خواهان آزادی و عدالت شده، شورای نظامی بر باقی ماندن نظامیان در جنگ یمن اصرار دارد.

این سازمان حقوق بشری، پافشاری شورای نظامی حاکم بر ادامه حضور نظامیان سودانی در این جنگ ویرانگر را محکوم کرد، چرا که توافق امضا شده میان نیروهای ائتلاف آزادی و تغییر و شورای نظامی دربرگیرنده هیچ بندی درباره عقب نشینی نظامیان سودانی از یمن نیست، با وجودی که گزارش هایی وجود دارد که از جنایات جنگی سخن گفته که نظامیان سودانی علیه ملت یمن مرتکب شده اند.

این سازمان خاطر نشان کرد منطقی نیست، انقلابی که به دنبال دولت مدنی و دموکراتیک در میهن است، برای دریافت اختیارات حکومتی از ارتش درحالی کوشش می نماید که نیروهای نظامی این کشور در جنگی برای سیطره بر امور ملت دیگر و ظلم به آنها مشارکت نموده اند.

سازمان حقوق بشری عربی اضافه کرد علت این انحراف، تکیه گروه های انقلابی بر مسئله داخلی سودان بدون توجه به فعالیت ها و روابط شورای نظامی با بعضی کشورهایی است که ملت هایشان را سرکوب می نمایند و در سرکوب انقلاب های مردمی عربی نقش ایفا نموده و برای از بین بردن انقلاب مردم سودان هم کوشش کردند.

این سازمان در بیانیه خود تاکید نمود از همان لحظه ای که گروه های انقلاب، با شورای نظامی، توافق امضا کردند، دیگر مسئولیت جنایاتی که نیروهای سودانی در یمن مرتکب می شوند، تنها به مسئولان ارتش منحصر نخواهد بود بلکه مسئولیت آن متوجه غیرنظامیانی که در اداره کشور سودان شرکت می نمایند، هم خواهد شد.

سودان در جنگ ویرانگر ائتلاف سعودی اماراتی علیه ملت یمن از مارس 2015 مشارکت نموده است، هر چند این کشور به طور رسمی تعداد نظامیانش در جنگ را فاش ننموده است، ولی از آمادگی برای اعزام شش هزار نظامی دیگر به یمن خبر داده بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 221

به "یمن، تکذیبب خروج جدایی طلبان از مراکز نظامیعدن، اعتراف عربستان به عملیات پهپادی بزرگ یمنی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یمن، تکذیبب خروج جدایی طلبان از مراکز نظامیعدن، اعتراف عربستان به عملیات پهپادی بزرگ یمنی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید