10 دقیقه دویدن قدرت پردازش مغز را تقویت می نماید

به گزارش اخبار ورزشی، مطالعات تازه محققان دانشگاه تسوکوبا در ژاپن نشان می دهد تنها 10 دقیقه دویدن با شدت میانه، جریان خون موضعی را در قشر پیش پیشانی جانبی مغز افزایش می دهد. این بخش از مغز نقش مهمی در کنترل خلق و خو و عملکرد های پردازشی مغز دارد.

10 دقیقه دویدن قدرت پردازش مغز را تقویت می نماید

به گزارش پایگاه خبری ساینس، مطالعات قبلی نشان می دهد دویدن یک فعالیت موثر در جهت بهبود سلامت روانی است. مطالعات نو نشان می دهد دویدن علاوه بر فواید پزشکی که تا به امروز ثابت شده، در سلامت مغز نیز نقش دارد.

براین اساس تنها 10 دقیقه دویدن با شدت میانه، جریان خون موضعی را در قشر پیش پیشانی جانبی (bilateral prefrontal cortex) افزایش می دهد. این بخش از مغز نقش مهمی در کنترل خلق و خو و عملکرد های اجرایی دارد.

این مطالعه با آنالیز داوطلبان و آزمون های به عمل آمده نشان می دهد 10 دقیقه دویدن با شدت میانه به اندازه زیادی زمان اثر استروپ (Stroop effect) را کاهش می دهد.

این اثر نمایشی از زمان واکشن یک فعالیت است و معروف ترین مثال آن زمانی است که کلمه قرمز با جوهری به رنگ آبی نوشته گردد؛ در این حالت مسلما زمان نام بردن کلمه در مقایسه با حالتی که قرمز با جوهر قرمز نوشته شده باشد فرق دارد. این خطای زمانی نشانگر اثر استروپ است.

مطالعات نشان می دهد دویدن به مدت 10 دقیقه، می تواند زمان این اثر را کاهش دهد که نشان از قدرت پرداش مغز است.

بعلاوه در ادامه این پژوهش آمده است که دویدن باعث بهبود خلق و خو می گردد که تنظیم و کنترل آن به عهده قشر پیش پیشانی است.

منبع: ایرنا

منبع: فرارو
انتشار: 23 دی 1400 بروزرسانی: 23 دی 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1794

به "10 دقیقه دویدن قدرت پردازش مغز را تقویت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 دقیقه دویدن قدرت پردازش مغز را تقویت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید