40 میلیارد تومان متوسط خسارت هر سیل در کشور

به گزارش اخبار ورزشی، براساس گزارش سازمان جنگل ها متوسط خسارت هر سیل در کشور 40 میلیارد تومان است این درحالیست که با اجرای عملیات آبخیزداری می توان خسارات سیل را تا 70 درصد کاهش داد.

40 میلیارد تومان متوسط خسارت هر سیل در کشور

به گزارش خبرنگاران، حوضه آبخیز پهنه ای است که تمام روان آب ناشی از بارش باران را در یک رودخانه، آب رو، دریاچه یا یک آب انباشت جمع می نماید. بر این اساس اقدامات آبخیزداری به چهار دسته مکانیکی، بیولوژیکی، بیومکانیکی و برنامه های مدیریتی تقسیم بندی می گردد. ازجمله اقدامات بیولوژیکی می توان به نهال کاری، بذرکاری و بذرپاشی اشاره نمود. حفاظت و قرق، آبیاری و مراقبت و نگهداری نیز ازجمله برنامه های مدیریتی آبخیزداری هستند.

بر اساس گزارش سازمان جنگل ها، اقدامات مکانیکی آبخیزداری نیز شامل احداث بندهای خاکی، بندهای رسوب گیر، گابیونی و خشکه چین می گردد.

از سوی دیگر وسعت حوضه های آبخیز در قلمرو فرسایش آبی 125 میلیون هکتار و وسعت حوزه های آبخیز بیابانی در قلمرو فرسایش بادی 32 میلیون هکتار است. به این ترتیب 450 شهر کشور درمعرض خطر سیل قرار دارند و تعداد روستاها و آبادی های درمعرض سیل نیز 8650 مورد گزارش شده است.

درحالی 400 میلیارد ریال متوسط خسارت هر سیل است که با اقدامات آبخیزداری می توان سالانه 530 متر مکعب در هکتار نفوذ آب را در مناطق کوهستانی و پرشیب افزایش داد همچنین میزان اثربخشی آبخیزداری در دشت ها و اراضی کم شیب سالانه 1000 مترمکعب در هکتار است.

براساس آخرین اطلاعات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اقدامات آبخیزداری علاوه بر اثرات ذکر شده سبب افزایش آب قنات ها تا سه برابر و کاهش خسارات سیل تا 70 درصد می گردد.

از سویی دیگر سالانه 0.76 درصد از حجم مخازن سدهای کشور به دلیل رسوب گذاری از دست می فرایند این درحالیست که اجرای عملیات آبخیزداری سالانه سبب کنترل رسوب به میزان 4متر مکعب در هکتار می گردد همچنین با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هکتار فرسایش خاک کنترل خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1261

به "40 میلیارد تومان متوسط خسارت هر سیل در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "40 میلیارد تومان متوسط خسارت هر سیل در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید