ارتقا ارزش افزوده صنعت نفت با شکل گیری غول های فناوری

به گزارش اخبار ورزشی، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، روح الله دهقانی فیروزآبادی امروز در مراسم پتروفن با اشاره به ضرورت شکل گیری غول های بزرگ فناوری در صنعت پتروشیمی، گفت: اگر برای ایجاد چنین مراکزی در صنایع بزرگ و مادری چون نفت و پتروشیمی کوشش نکنیم ارزش افزوده این صنایع به نفع دیگر کشورها مصادره خواهد شد و فقط مزیت سرزمینی این منابع بزرگ طبیعی برای کشورمان باقی خواهد ماند.

ارتقا ارزش افزوده صنعت نفت با شکل گیری غول های فناوری

وی اضافه نمود: هر کشوری مزیت ها و فرصت ویژه ای مختص خود دارد که باید برترین بهره را از آن ها ببرد. یکی از اصلی ترین مزیت های سرزمینی ایران هم وجود صنعت نفت در کشورمان است که باید کوشش کنیم با نفوذ فناوری و نوآوری به این صنعت، ارزش اضافه نموده آن را ارتقا دهیم.

به گفته دهقانی نفوذ فناوری و نوآوری به صنعت نفت باید از بخش های بالادستی این صنعت اتفاق بیافتد. خیلی از کشورها با استفاده از همین فناوری و نوآوری توانسته اند استفاده از منابع طبیعی خود را بهبود بخشند و کارایی اقداماتشان را ارتقا دهند.

وی اضافه نمود: تا 50 سال پیش تنها داشتن منابع زیرزمینی برای کشورها مزیت و امتیاز ویژه محسوب می شد اما امروز اینطور نیست و باید با استفاده از فناوری و نوآوری از این منابع ارزش اضافه نموده و محصولات تازه فراوری کرد. ارزش ایجاد شده از تجارت ماده خام با حاشیه سودی که از محصولات فناورانه به دست می آید قابل قیاس نیست و بسیار عدد کوچکی است. محصولی که مبتنی بر نوآوری و فناوری فراوری می گردد 1000 برابر محصولات خام حاشیه سود دارند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان با بیان اینکه فعالان حوزه پتروشیمی باید به این نکته توجه نمایند، اگر از فناوری و نوآوری برای فراوری محصولات خود استفاده و زنجیره ارزش این صنعت را تکمیل ننمایند، به همان میزان که صاحبان فرصت هستند در شرایط تهدید هم قرار دارند.

وی اضافه نمود: امروز شرکت های دانش بنیان فراوانی در حوزه نفت و پتروشیمی فعالیت می نمایند و بر اساس آمار ثبت شده در کارگروه فراوری بار اول، رتبه نخست درخواست ها به صنعت نفت مرتبط می گردد و عدد 120 میلیون دلار در این زمینه ثبت شده است. یعنی به ازای هر دلار سرمایه گذاری، 8 دلار سود به دست آمده است.

تامین احتیاجهای حوزه نفت به یاری فناوران بومی

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی پر از احتیاجهای فناورانه در حوزه هایی چون فراوری تجهیزات دوار، دانش فنی، مواد، کاتالیست ها و غیره است، گفت: همه این احتیاجها را می توانیم با یاری شرکت های دانش بنیان و فناوران بومی تامین کنیم به شرطی که زنحیره ارزش آن به صورت کامل تامین و تکمیل گردد.

دهقانی ادامه داد: این کار به اتصال دانشگاه به صنعت هم احتیاج دارد. ضروری است این اتصال شکل درست خود را طی کند. یعنی صنعت احتیاج خود را به شرکت های دانش بنیان عرضه و این شرکت ها با یاری فناوری خود به تامین این احتیاجها ورود نمایند. البته مجموعه های دانش بنیان برای تامین دانش و انجام تحقیقات خود از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی استفاده می نماید و در نهایت احتیاج صنعتی با اتصال به دانشگاه و شرکت های دانش بنیان برطرف می گردد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان شکل گیری کنسرسیومی از شرکت های دانش بنیان و ایجاد غول های فناوری را نیز از جمله ضروروت های توسعه صنعت پتروشیمی دانست و بیان نمود: این غول های فناوری برترین گزینه برای توسعه فناوری و نوآوری در صنایع مختلف هستند. غول هایی که در بعضی کشورهای فاقد منابع طبیعی هم ایجاد شده اند و سود هنگفتی را برای خود رقم زده اند. ایجاد این مراکز در ایران به عنوان صاحب منابع طبیعی قطعا ضروری و ضروری است.

وی گام های معاونت علمی برای حمایت از دانش بنیان شدن صنعت پتروشیمی را بیمه خدمات، یاری به تامین مالی شرکت ها و حمایت هایی در سطح حاکمیت مطرح نمود و گفت: باید برای دانش بنیان شدن صنعت پتروشیمی همه بازیگران دولتی و خصوصی فعال در این حوزه با یکدیگر هم افزایی و همکاری داشته باشند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 دی 1401 بروزرسانی: 1 دی 1401 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 2053

به "ارتقا ارزش افزوده صنعت نفت با شکل گیری غول های فناوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتقا ارزش افزوده صنعت نفت با شکل گیری غول های فناوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید