راغفر: دولت فرصت های مالیاتی برای درآمدزایی را نادیده گرفته است ، هزینه های اضافی از بودجه حذف شود

به گزارش اخبار ورزشی، استاد تمام اقتصاد دانشگاه الزهرا (س) گفت: متاسفانه دولت فرصت های کسب مالیات را عملاً نادیده گرفته و با استقراض و فروش دارایی های عمومی تامین منابع مالی خود را دنبال می کند.

راغفر: دولت فرصت های مالیاتی برای درآمدزایی را نادیده گرفته است ، هزینه های اضافی از بودجه حذف شود

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

گروه مالی خبرنگاران، تورم موضوعی است که به کسری بودجه گره خورده است. وقتی مجلس از 320 هزار میلیارد تومان کسری بودجه سال 1400 سخن می گوید هر صاحب نظری از شدت تورمی که سال آینده اقتصاد را بیش از سال جاری درگیر می کند دچار هراس می گردد که این مدل اداره اقتصاد کشور نیست. لایحه بودجه دولت از سوی مجلس رد شد هر چند کلیات آن در کمیسیون تلفیق تصویب شده بود، اما به هر حال برای اصلاحات اساسی تری با توجه به اختیارات قانونی دولت بازگردانده شد. حسین راغفر اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا با دانشجو دراین باره مصاحبه کرده است که آیا دولت در رد لایحه بودجه 1400 حق داشت به مجلس اعتراض کند.

حسین راغفر؛ اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا (س) در مصاحبه با خبرنگار مالی دانشجو نظر خود را درباره رد لایحه بودجه 1400 گفت: ابتدای امر به نظر می رسید که نمایندگان مجلس قصد رد لایحه بودجه 1400 و بازگرداندن آن را به دولت داشتند. نمایندگان مجلس ادعا می کردند لایحه بودجه سال آینده ایرادات بسیاری دارد لذا برای اصلاح بیشتر بهتر است که به دولت بازگردد تا خود دولت اصلاحات لازم و آنچه مورد نظر مجلس است را دربودجه اعمال کند.

وی در این باره افزود: به هر حال کلیات بودجه توسط کمیسیون تلفیق تصویب شد و قرارشد مجلس به صورت قانونی اصلاحاتی که می تواند بر لایحه بودجه اعمال کند انجام دهد. با آنکه نمایندگان مجلس قصد بازگرداندن لایحه بودجه به دولت را داشتند، اما کمیسیون تلفیق تلاش کرد تا تغییرات بسیاری درلایحه بودجه ایجاد کند، اما مجلس نیز علی رغم اینکه گفت بودجه توهمی، حجیم و غیر واقعی و نامتناسب با درآمد های کشور نوشته شده خود نیز بودجه را بزرگ تر و انبساطی تر کرد موضوعی که اعتراض دولت را برانگیخت.

راغفر در خصوص اینکه دولت نباید به مجلس اعتراض کند گفت: وقتی دولت بودجه ای تقدیم مجلس کرده که ایرادات و اشکالات بسیاری دارد نباید به مجلس اعتراض کند چرا که به هر صورت دولت مسئول اصلی بودجه کشور است. مجلس به لحاظ سنتی همواره یا به صورت حداکثر بیش از 5 درصد نمی تواند در بودجه تغییر ایجاد کند. به هر حال مجلس می تواند اصلاحاتی در لایحه بودجه اعمال کند نه اینکه کل بودجه را تغییرات اساسی بدهد از این منظر باید بر مدل بودجه نویسی پر از اشکال دولت خرده گرفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا درباره بودجه تقدیمی دولت به مجلس خاطر نشان کرد: به هر حال نمی توان این موضوع را کتمان کرد که بودجه ذاتا و ماهیتاً ایرادات زیادی دارد که اجرای آن مسائل زیادی به کشور تحمیل می کند، لذا علت اینکه مجلس تا این حد به خود اجازه داد که لایحه بودجه را رد کند همین مساله است که بودجه اصولا قابل اجرا نبود و اشکالات فراوانی بر آن وارد بود.

راغفر دراین باره تصریح نمود: یکی از مهمترین ایرادات لایحه بودجه 1400 غیر واقعی بودن درآمد هایی است که دولت دیده است که از آن میان می توان به فروش 2 میلیون و 300 هزار بشکه نفت در روز اشاره کرد که قطعا ایران نمی تواند این میزان نفت را بفروشد، بنابراین بخش زیادی از درآمد های دیده شده غیر واقعی بود. این موضوع یکی از اصلی ترین عواملی است که بودجه را به شدت انبساطی کرده در حالی که دولت به خوبی می داند منابع دیده شده محقق نمی گردد.

استاد اقتصاد پیامد های غیر واقعی بودن بودجه را اینگونه توصیف نمود و گفت: با توجه به اینکه دولت منابع کافی ندارد و قابل به تامین بودجه نیست قطعا سال آینده بخش قابل توجهی از بودجه از طریق استقراض تأمین می گردد. معنای دیگر این موضوع را می توان اینگونه بیان نمود که بخش قابل توجهی از هزینه هایی که دولت در بودجه دیده و با قرض تامین می گردد به دولت بعدی منتقل می گردد در حالی که دولت عملا هیچ توجهی به منابع مالیاتی برای تامین مخارج کلی کشور نکرده است.

وی دراین باره تصریح نمود: متاسفانه دولت فرصت های کسب مالیات را عملاً نادیده گرفته و با استقراض و فروش دارایی های عمومی تامین منابع مالی خود را دنبال می کند لذا این موضوع یکی از مسائل اساسی بودجه به شمار می رود. در هر صورت بودجه به شدت پر مسئله است، این بودجه مسائلی که به لحاظ تورم و رکود ایجاد می کند یکی از دلایل واکنش مجلس به بودجه است که اعتراض نمایندگان را برانگیخته است.

وی درباره اصلاحات صورت داده توسط کمیسیون تلفیق نیز گفت: دست کاری مجلس نیز در بودجه محل ایراد است چرا که بودجه ای که باید به صورت انقباضی بسته می شد به صورت انبساطی نوشته شده هر چند که از سوی مجلس خطاب به آقای جهانگیری و موضوع حذف ارز دولتی و اعتراض به دخالت دادن رهبر انقلاب از سوی آقای امیر آبادی اعتراضی به آقای جهانگیری صورت گرفت، اما مسائل مختلفی در بودجه باید مورد بررسی مجدد قرار بگیرد مسائلی که رانت توزیع می کند و تورم را به کشور تحمیل می کند.

حسین راغفر با اشاره به اینک دارایی های دولت آنچنان که گمان می کند به فروش نمی رسد نیز خاطر نشان کرد: دولت به جای اینکه افزایش حقوق ها و بسیاری از منابع مورد نیاز بودجه را از منابع مالیاتی کشور تامین کند به فروش دارایی ها تکیه کرده که قطعا بسیاری از آن ها محقق نمی گردد. به هر حال انتظار می رفت دولت بودجه را واقعی تر ببیند، اما این موضوع محقق نشد، حال که لایحه بودجه به دولت بازگردانده شده بسیاری از ریخت و پاش ها و هزینه های زائد و اسراف هایی که در شرایط مالی خوب هم نباید باشد چه برسد به شرایط کنونی اقتصاد تحریمی باید از بودجه برچیده گردد در غیر این صورت سال آینده با کمبود و کسری بودجه ای که داریم قطعا تورم بالایی را تجربه خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1372

به "راغفر: دولت فرصت های مالیاتی برای درآمدزایی را نادیده گرفته است ، هزینه های اضافی از بودجه حذف شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راغفر: دولت فرصت های مالیاتی برای درآمدزایی را نادیده گرفته است ، هزینه های اضافی از بودجه حذف شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید