حذف گواهی عدم سوءپیشینه از مجوز آغاز کسب وکار

به گزارش اخبار ورزشی، به گزارش خبرنگاران، احسان خاندوزی اظهار کرد: در جلسه دیشب هیئت مقررات زدایی و بهبود فضای کسب وکار مقرر شد، ابتدا خود وزارت اقتصاد به عنوان پیشگام تسهیل مجوزها، تمام مجوزهای زائد مرتبط با سازمان های زیر مجموعه را آنالیز و آنها را تسهیل یا حذف کند. به همین دلیل در جلسه امشب، تمام مجوزهای دارای شروط مبهم و قابل تفسیر که می توانست برای مردم و فعالان مالی سؤتعبیر ایجاد کند و آنها را ماه ها در پیچ و خم دستگاه های اداری معطل کند، آنالیز و تعداد 57 مجوز در حوزه های بورسی، گمرکی، شرکت های بیمه، خدمات مالیاتی و … تسهیل یا حذف شد.

حذف گواهی عدم سوءپیشینه از مجوز آغاز کسب وکار

وزیر اقتصاد با تشکر از وزارت ورزش و جوانان بابت همکاری بسیار خوب با هیئت مقررات زدایی و بهبود فضای کسب و کار، خاطرنشان کرد: در جلسه هیئت، تمام مجوزهای مرتبط با آغاز کسب و کار ها در حوزه ورزش و جوانان نیز حذف، تسهیل و یا شفاف سازی شد.

وی مصوبه بسیار حائز اهمیت دیگر هیئت مقررات زدایی و بهبود فضای کسب و کار در جلسه مذکور را تصویب حذف شرط عدم سؤپیشینه افراد به عنوان شرط آغاز کسب و کار خاطرنشان کرد، بجز در مواردی که قوانین رسمی، در این ارتباط، تصریح نموده باشند.

خاندوزی توضیح داد: باور ما این است که نباید افرادی که در دورانی از زندگی خود مرتکب بزه و تخلف شده اما بعداً به دامن جامعه بازگشته و می خواهند فعالیتی مالی را آغاز نمایند، بخاطر الزامات فرا قانونی از حق کسب وکار محروم شوند.

وی با بیان اینکه الزام افراد به ارائه مدرک عدم سؤپیشینه برای آغاز فعالیت مالی، موجب نارضایتی بسیار زیادی بین مردم شده بود، گفت: پس از آنالیز ها معین شد، تا کنون بیش از 90 درصد از مجموع 300 مجوز کسب وکاری که آغاز آنها، مشروط به ارائه عدم سؤپیشینه شده بود، فاقد پایه قانونی بوده و تنها 10 درصد از آنها مستند به مصوبه مجلس شورای اسلامی یا شوراهای عالی بوده است که خوشبختانه این 90 درصد امشب کنار گذاشته شد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: بعلاوه شروط زائد دیگری از جمله مشخص شرط سنی حداقل 25 سال برای آغاز کسب و کار نیز در جلسه امشب هیئت مقررات زدایی و بهبود فضای کسب و کار حذف شد، چرا که عقیده ما بر این است، اگر فرد واقعاً مدرک تخصصی مربوط را دارد یا دوران خدمت سربازی را پشت سر گذاشته، در هر سنی باید بتواند وارد کسب و کار گردد.

خاندوزی در پاسخ به سؤالی در مورد کیفیت و سرعت اتصال دستگاه های اجرایی کشور به درگاه ملی مجوزها، گفت: در هفته های اخیر، سرعت همکاری دستگاه ها برای برخط شدن مجوزهای خود بسیار افزایش یافته که جای تشکر، هم از خود دستگاه های اجرایی دارد و هم صدا و سیما که همکاری بسیار خوبی در این زمینه داشته است.

وی اضافه نمود: بنظر می رسد این خبر خوشی برای قاطبه مردم و فعالان مالی در سرانجام اسفندماه بویژه با توجه به همکاری بسیار خوب دستگاه هایی مثل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ورزش و جوانان و چند دستگاه دیگر باشد.

خاندوزی گفت: البته بعضی از دستگاه ها هم هستند که مجوزهای خود را به صورت برخط روی سامانه های خود قرار داده اند اما سامانه آنها از معبر درگاه ملی نظام یکپارچه مجوزها عبور نمی کند که دارد کوشش می گردد، مسائل فنی برای پیوستن آنها هم حل گردد.

وزیر اقتصاد توضیح داد: بعضی دستگاه ها هم متأسفانه در این زمینه، خیلی نسبت به تکلیف قانونی خود عقب هستند و ما به وزرا و مسئولان عالی این دستگاه ها خاطرنشان کردیم که انتظار می رود، این عقب ماندگی را تا 18 اسفند ماه جبران نمایند.

خاندوزی در پاسخ به سؤال دیگری تأکید کرد: ما بسته به مورد و با ذکر مصداق، کاملاً آماده هستیم، هر نقد و شکایتی در زمینه صدور مجوزهای مرتبط با حوزه وزارت اقتصاد و زیر مجموعه آن را رسیدگی کنیم و در صورت صحت، من زیر مجموعه های وزارت اقتصاد را مکلف خواهم کرد که حتماً به آن رسیدگی نمایند. اراده جدی و قطعی نه تنها وزارت اقتصاد بلکه کل دولت این است که یاری کنیم، فرآیند آغاز کسب و کار در کشور ما سهل، ساده، کم هزینه، روان و بدون فساد باشد.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 1 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1401 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1892

به "حذف گواهی عدم سوءپیشینه از مجوز آغاز کسب وکار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف گواهی عدم سوءپیشینه از مجوز آغاز کسب وکار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید