خودداری بیماران تالاسمی از تزریق واکسن کرونا؛ فقط نیمی از بیماران واکسینه شدند

به گزارش اخبار ورزشی، تهران (پانا) - دبیر انجمن بیماران تالاسمی از سختی های این بیماران در دوران کرونا می گوید تعداد زیادی از بیماران تالاسمی از واکسینه شدن در برابر کرونا به علت ابهام و تردید خودداری می نمایند و این خطر بالایی برای آنها دارد.

خودداری بیماران تالاسمی از تزریق واکسن کرونا؛ فقط نیمی از بیماران واکسینه شدند

از وبسایت سازمان بهداشت جهانی دیدن نمایید.

یونس عرب، دبیر انجمن بیماران تالاسمی در تهران به پانا می گوید:تا به امروز بیش از هزار بیمار تالاسمی به کرونا مبتلا شده اند و این بیماری، 37 نفر را از پا درآورده است. از آنجا که عمده بیماران تالاسمی در بازه سنی تا 33 سال هستند، بیشتر افراد فوت شده از کرونا هم جوان بودند و بیماری زمینه ای همانند دیابت و فشار شریانی بالا داشتند.

سالانه حدود 200 کودک دارای تالاسمی فقط در سیستان و بلوچستان متولد می شوند و با طرح تازه مجلس مبنی بر ممنوعیت غربالگری حین بارداری، سالانه 2500 تا 3هزار بیمار تالاسمی ممکن است متولد گردد

او در مورد وضع واکسیناسیون این بیماران اسم می نماید:از 23 هزار بیمار تالاسمی در کشور، تا به امروز 13 هزار نفر واکسن دریافت نموده اند.

10 هزار نفر از بیماران تالاسمی نسبت به واکسینه شدن تردید دارند

عرب در بیان چرایی واکسینه نشدن 10 هزار نفر دیگر می گوید: بخشی از این 10 هزار نفر بچه ها زیر 18 سال هستند که خود به خود واکسن دریافت نمی نمایند. اما تعداد زیادی از بیماران، اعتمادی به دریافت واکسن ندارند و دچار تردید و ابهام هستند. آنها تحت تأثیر شایعات و دروغ های فضای مجازی از واکسن زدن ترس دارند و ترجیح می دهند واکسینه نشوند.

رئیس انجمن بیماران تالاسمی با بیان اینکه فقط در بیماران تالاسمی چنین ذهنیتی وجود دارد و باقی بیماران خاص واکسن خود را دریافت نموده اند، تأکید می نماید: مسبب اصلی ایجاد چنین وضعی نه فقط در بیماران تالاسمی، بلکه در بسیاری از افراد سلامت که اعتقادی به واکسینه شدن ندارند، وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو هستند که به سوالات و ابهامات ذهنی مردم در این خصوص شفاف، پاسخ نداده اند. آنها حتی پیگیری نکردند که چرا بخش عمده ای از بیماران ما واکسینه نشده اند، در حالی که باید دز دوم واکسن خود را هم دریافت نموده باشند.

عرب با انتقاد از اینکه به جای جوابگویی به شبهات مردم، در یک شبکه اجتماعی فیلتر شده مطالبی کوتاه می نویسند، تصریح می نماید: این نوع جوابگویی زیبنده نظام سلامت ما نیست. علل این بی اعتمادی را آنالیز نمایند تا همه جامعه واکسینه شوند.

سالانه حدود 200 کودک دارای تالاسمی فقط در سیستان و بلوچستان متولد می شوند

رئیس انجمن بیماران تالاسمی با تاکید بر اینکه همین حالا ما همچنان افزایش هفتگی و ماهانه بیماران تالاسمی در کشور داریم و سالانه حدود 200 کودک دارای تالاسمی فقط در سیستان و بلوچستان متولد می شوند و با طرح تازه مجلس مبنی بر ممنوعیت غربالگری حین بارداری، سالانه 2500 تا 3هزار بیمار تالاسمی ممکن است متولد گردد، بیان می نماید: با هماهنگی انجمن های بیماران خاص، اقداماتی انجام داده ایم. با مقامات مختلف از جمله شورای نگهبان نشست های خبری و جلسه برگزار کردیم و شرح دادیم که این طرح کمیسیون جوان سازی جمعیت کشور در مجلس شورای اسلامی، چه تبعات و خطراتی برای مردم و سلامت آنها دارد. خوشبختانه شورای نگهبان دلایل ما را پذیرفت و به طرح ایراد گرفت و آن را بار دیگر به مجلس فرستاد و امیدواریم اصلاح گردد تا چنین اتفاق ناگوار بزرگی برای متولد شدن فرزندان معلول و بیمار ژنتیکی در کشور ایجاد نگردد.

کسی از بنیاد بیماری های خاص حاضر به دیدار با ما نشد

یونس عرب، دبیر انجمن بیماران تالاسمی، در مورد اندازه حمایت بنیاد بیماری های خاص از بیماران تالاسمی حین درگیری کرونا هماسم می نماید:ما درخواست دیدار به بنیاد دادیم، نامه امضا کردیم، اما با ما دیدار نکردند. هیچ گونه حمایت و پیگیری از آنها دریافت نکردیم. مسلم است که آنها نمی دانند چند بیمار خاص درگیر کرونا شدند.

عرب، در مورد اقدام برای تامین داروی بیماران تالاسمی در دوران کرونا خاطرنشان می نماید: انجمن تالاسمی از ابتدای آغاز ویروس کرونا چندین جلسه با وزارت بهداشت برگزار کرد. بسته های محافظتی درمانی و دارو، مخصوص بیماران تالاسمی توزیع شد. بعضی از داروها هم به در منزل بیماران ارسال می شد. از آن سو آنالیز می کردیم بیماران مبتلا به کرونا بین شهرها جابه جا نشوند و داروها به موقع به شهرشان برسد.

به خاطر مسائل اقتصادی، یاری به انجمن تالاسمی بسیار کاهش یافته است

رئیس انجمن بیماران تالاسمی در مورد اندازه حمایت این انجمن از بیمارانشان این گونه شرح می دهد. ما خودمان به علت مسائل فراوان اقتصادی نتوانستیم حمایت های معیشتی از بیماران تالاسمی در ایام کرونا داشته باشیم. از آنجا که خود مردم هم دچار مسائل اقتصادی شدیدی شده اند، مشارکت های خیرانه مردم کاهش چشم گیری داشته است. دولت هم کوچکترین نگاهی به معیشت این بیماران و تدابیری برای رفاه آنها نداشت. در این شرایط سهام عدالت که مبلغ قابل توجهی می شد، تبدیل به داغ تازه بیماران شد. در واقع سهام عدالت از دولت قبل به بیماران خاص تعلق نگرفت، این دولت هم اقدامی در این زمینه نکرد. تا جایی که نوبخت اسم نموده بود:ما هزینه درمان بیماران خاص را می دهیم، احتیاجی نیست سهام عدالت بگیرند. در حالی که آنها بسیار به این پول احتیاج داشتند، زیرا هزینه درمان و داروهای آنها بسیار بالاست.

عرب در مورد تامین داروهای بیماران تالاسمی در شرایط تحریم و در دوران کرونا نگرانی خود را اینگونه ابراز می نماید.در آینده از نظر تامین دارو ممکن است دچار مشکل شویم، مدتی ارز دارو به بیماران تالاسمی اختصاص پیدا نکرد و آنها را دچار مشکل کرد. به طوری که الان داروهای تزریقی رو به صفر شدن است. با بانک مرکزی مذاکره کردیم تا از راه سریعتری داروهای این بیماران را در اختیار شرکت ها قرار دهند تا بتوانیم داروهای بیماران تالاسمی را تامین کنیم. آنها نمی توانند مدت زیادی بدون داروهای مورد احتیاج خود و جوابگو به بدنشان بمانند و باید سریع به داروهایشان دسترسی داشته باشند. زیرا دیر رسیدن دارو مساوی با مرگ بیماران تالاسمی است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 مرداد 1400 بروزرسانی: 26 مرداد 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1632

به "خودداری بیماران تالاسمی از تزریق واکسن کرونا؛ فقط نیمی از بیماران واکسینه شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودداری بیماران تالاسمی از تزریق واکسن کرونا؛ فقط نیمی از بیماران واکسینه شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید