راه چاره وزارت راه و شهرسازی برای کنترل قیمت مسکن چیست؟

به گزارش اخبار ورزشی، معاون وزیر راه و شهرسازی درخصوص راه حل این وزارتخانه برای کنترل قیمت مسکن گفت: اگر مالیات بر املاک خالی به سرعت اجرایی گردد، با انبوهی از عرضه روبرو خواهیم شد و این افزایش عرضه در بازار موثر خواهد بود.

راه چاره وزارت راه و شهرسازی برای کنترل قیمت مسکن چیست؟

جهت دریافت خدمات لیست قیمت آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش اخبار ورزشی به نقل از ایلنا، محمود محمودزاده درباره برنامه وزارت راه و شهرسازی برای کنترل قیمت مسکن پس از دستور رییس جمهور گفت: در ابتدا باید گفت که برای امکان کنترل قیمت مسکن چه در بخش خرید و فروش و چه اجاره، نمی توان پاسخ مطلق داد.

وی تاکید نمود: به طور قطع راهکارهایی برای کنترل بازار مسکن وجود دارد و به وسیله ابزارها و اهرم های تشویقی و بازدارنده در حوزه مالیات این امکان وجود دارد و می توان بازار را با این ابزار مدیریت کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی از برگزاری اولین جلسه آنالیز راهکارهای مهار بازار مسکن اطلاع داد و گفت: فردا اولین جلسه در رابطه با دستور رییس جمهوری مبنی بر کنترل بازار مسکن با حضور وزیر راه و شهرسازی، وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی، به ریاست معاون اول برگزار خواهد شد.

محمودزاده با بیان اینکه بسته ای از راهکارهای مدیریت بازار مسکن تهیه نموده ایم و امیدوارم با تصویب جزییات بسته نسبت به مدیریت بازار اقدام کنیم، ادامه داد: تمام جزییات کنترل بازار در رابطه با افزایش عرضه موثر است.

معاون امور مسکن و ساختمان درباره احتمال افزایش سقف وام تسهیلات مسکن گفت: بر روی کاغذ گفته می گردد که کمبود واحد خالی برای عرضه نداریم و در حال حاضر نمی توان گفت واحد خالی برای خرید یا اجاره در بازار وجود ندارد ، عرضه داریم اما این عرضه ها متناسب با تقاضا و عرضه موثر نیست.

وی تاکید نمود: بحث اخذ مالیات از خانه های خالی یکی از سیاست های افزایش عرضه واحدهای متناسب با تقاضا و مبارزه با احتکار است.

محمودزاده درباره برنامه وزارت راه و شهرسازی برای کنترل بازار مسکن در کوتاه مدت گفت: در دو حوزه اقدامات کوتاه مدت و میان مدت پیشنهاد و راهکارهای خود را دسته بندی نموده ایم که امیدواریم مصوب گردد و برای کنترل بازار موثر باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره پیشنهادات و راهکارهای وزارت راه و شهرسازی برای کنترل اجاره بها تاکید نمود: اگر بسته مورد نظر تصویب و به اجرا برسد، اقدامات و راهکارهای در نظر گرفته شده در کنترل بازار اجاره در همین سه ماه باقی مانده از دوره پیک جابجایی می تواند بسیار موثر باشد.

وی اضافه کرد: اگر مالیات بر املاک خالی به سرعت اجرایی گردد با انبوهی از عرضه روبرو خواهیم شد و این افزایش عرضه در بازار موثر خواهد بود.

محمودزاده در پاسخ به این سوال که چرا سامانه اخذ مالیات از خانه های خالی تا کنون به اجرا نرسیده است، گفت: عزم دولت و وزارت راه و شهرسازی و وزارت اقتصاد آغاز به کار این سامانه است و اجرای آن یک تکلیف قانونی محسوب می گردد.

وی ادامه داد: بعضی از بارگذاری ها در سامانه انجام شده است اما تکمیل اطلاعات سامانه احتیاج به اطلاعات موجود در سازمان امور مالیاتی است که به لحاظ قانونی سازمان امور مالیاتی این اطلاعات را که جنبه محرمانگی دارد باید با مجوز هیات دولت باید در اختیار سایر دستگاه ها بگذارد. در این باره همه مجوزها گرفته شده و منتظر مصوبه نهایی دولت هستیم و اخذ این مجوز در نوبت طرح است. به محض صدور این مصوبه، اطلاعات در سامانه به یکدیگر لینک می شوند و سریعا قابلیت استخراج اطلاعات با اولویت شهرهای عظیم به دست می آید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 888

به "راه چاره وزارت راه و شهرسازی برای کنترل قیمت مسکن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره وزارت راه و شهرسازی برای کنترل قیمت مسکن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید