ساخت موفقیت آمیز ماه نوردی ماژولار با بازو های کرم مانند

به گزارش اخبار ورزشی، ماه نورد پژوهشگران MIT به بازو هایی با کاربرد های مختلف مجهز است که امکان تعویض دستی آن ها به آسانی از طریق فضانوردان وجود دارد.

ساخت موفقیت آمیز ماه نوردی ماژولار با بازو های کرم مانند

مهندسین موسسه فناوری ماساچوست به تازگی توانسته اند ماه نوردی با الهام از دنیای حیوانات طراحی نمایند که جایزه بهترین مقاله از سوی بنیاد مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) در کنفرانس هوا و فضا را کسب کرده است.

ماه نورد تازه MIT به بازو های رباتیک کرم مانند مجهز شده است و می تواند شمایل و حرکات مشابه با جانداران مختلف از جمله عنکبوت، فیل و بز به را تداعی کند.

ماه نورد تازه MIT چه ویژگی هایی دارد؟

ماه نورد مورد بحث که به اختصار WORMS (سیستم متحرک رباتیک الیگومری پیاده رو) نام گذاری شده، با هدف تکامل به نمونه ای قابل استفاده در کلونی های انسانی آینده روی سطح ماه، پیشرفته است. تیم سازنده آن در نظر داشته اند به جای طراحی ربات های مختلف جهت انجام امور گوناگون، محصولی همه کاره ایجاد نمایند و معضل انباشته شدن سیستم های اتوماتیک را برطرف نمایند. فضانوردان می توانند جهت تغییر کاربری، اقدام به تعویض بازو های رباتیک نمایند که هر کدام از آن ها برای وظیفه خاصی، در نظر گرفته شده است.

از جمله بازو های پیشرفته برای ماه نورد تازه MIT می توان به نمونه الهام گرفته از پا های عنکبوت اشاره کرد که امکان حرکت در محیط های ناهموار را فراهم می سازد. گفته شده است که می توان از این بازو برای حفره گودال جهت دسترسی به ذخایر منجمد آب در زیر سطح ماه، استفاده نمود. بازوی دیگری هم با الهام از فیل ساخته شده است که می توان از آن برای حمل قطعات سنگین بهره گرفت. با تغییر بازو های رباتیک، امکان تبدیل ماه نورد به شمایل مشابه با بز یا گاو هم وجود دارد که قادر به حمل صفحات خورشیدی در پشت خود خواهد بود.

قابلیت های ماژولار ماه نورد MIT به لطف استفاده از زائده های کرم مانند امکان پذیر شده است که اتصال آسان بازو ها به شاسی اصلی را از طریق مکانیسم پیچاندن، ممکن می سازد. ابزار کوچکی هم برای جدا کردن قطعات گوناگون از طریق فضانوردان در نظر گرفته شده است؛ به طوری که جهت اشغال فضای کمتر، می توان اجزای اصلی را کاملاً از هم جدا ساخت و ربات را تا استفاده های آینده، به آسانی در انبار قرار داد. نمونه آزمایشی فعلی از شش بازو بهره می برد و اندازه ای در حدود یک ماشین کارتینگ دارد. همچنین نرم افزار اختصاصی پیشرفته برای آن، وظیفه هماهنگ ساختن بازو ها را برعهده دارد.

این تیم تحقیقاتی برای اولین بار ایده خود را در چالش BIG ناسا برای سال 2022 مطرح ساخت. ناسا در این چالش، از دانشجویان خواسته بود تا رباتی طراحی نمایند که امکان حرکت بدون چرخ در شرایط سخت را داشته باشد. تیم گفته شده از MIT روی ماه نوردی تمرکز کرد که بتواند در قطب جنوبی ماه به آسانی حرکت کند؛ محلی که احتمال وجود ذخایر منجمد آب در زیر سطح آن، داده می شود. غبار ضخیم، دامنه های صخره ای و دالان های گذاره از جمله ویژگی های این ناحیه از ماه به شمار می روند که تردد وسایل چرخ دار را با مشکل روبرو می سازند.

تصویر سه بعدی از سطح قطب جنوبی ماه

اگرچه ماه نورد پژوهشگران MIT روی سطح زمین حدود 9 کیلوگرم وزن دارد؛ ولی روی سطح ماه به دلیل جاذبه کمتر، تنها معادل 1.5 کیلوگرم در زمین خواهد بود. همین مسئله موجب شده است تا امکان باز و بسته کردن آن به راحتی از طریق فضانوردان وجود داشته باشد. تیم تحقیقاتی مذکور در نظر دارند با تکیه بر این نکته، نسل دوم محصول خود را با طول بیشتر و بازو های سنگین تر توسعه دهد. آن ها معتقد هستند که چنین طراحی، در کنار پایداری و انعطاف بالا، کاملاً مقرون به صرفه خواهد بود.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 27 اسفند 1401 بروزرسانی: 27 اسفند 1401 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 2095

به "ساخت موفقیت آمیز ماه نوردی ماژولار با بازو های کرم مانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت موفقیت آمیز ماه نوردی ماژولار با بازو های کرم مانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید