سازمان ملل 3700 نیروی دیگر به نیروهای مستقر در جمهوری آفریقای مرکزی افزود

به گزارش اخبار ورزشی، شورای امنیت افزایش 3700 نفری نیروی پلیس و ارتش در نیروی حافظ صلح سازمان ملل در جمهوری آفریقای مرکزی را تایید کرد تا به تغییر شرایط امنیتی رو به وخامت در این کشور جنگ زده یاری کند؛ جایی که در آن خشونت ها از زمان انتخابات ریاست جمهوری دسامبر سال گذشته افزایش یافته است.

سازمان ملل 3700 نیروی دیگر به نیروهای مستقر در جمهوری آفریقای مرکزی افزود

با تور آفریقای جنوبی ارزان یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این قطعنامه شورای امنیت که با 14 رای موافق، بدون رای مخالف و رای ممتنع روسیه به تصویب رسید، سقف پرسنل ارتش را به 14 هزار و 400 تن و برای پلیس به 3020 تن خواهد رساند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل ماه گذشته این افزایش را توصیه کرد و گفت: جمهوری آفریقای مرکزی در مقطع حساسی به سر می برد.

جمهوری آفریقای مرکزی از سال 2013 میلادی هنگامی که شبه نظامیان سلکا شهر بانگی، پایتخت این کشور را تصرف کردند، با درگیری های بین مذهبی و بین جمعی رو به رو شده است. این درگیری ها منجر به کشته شدن هزاران تن و آواره شدن هزاران تن دیگر شده است. این کشور اواخر سال 2015 و سال 2016 شاهد یک دوره صلح نسبی بود اما خشونت ها افزایش یافت و پس از آن گسترش یافت.

در فوریه 2019 میلادی یک توافق صلح میان دولت و 14 گروه شبه نظامی با هدف خاتمه دادن به سال ها درگیری امضا شد. اما خشونت هایی که فرانسوا بوزیزه، رئیس جمهوری سابق جمهوری آفریقای مرکزی و متحدانش مقصر آنها هستند، خطر ابطال این توافق نامه را به وجود آورده اند. این خشونت ها پس از آن شروع شد که دادگاه قانون اساسی نامزدی بوزیزه برای انتخابات ریاست جمهوری دسامبر سال گذشته را رد کرد.

این قطعنامه تصویب شده توسط شورای امنیت نگران شدیدی را نسبت به وخیم شدن اوضاع در جمهوری آفریقای مرکزی به خاطر حملات گروه های مسلح قبل و بعد از انتخابات ابراز می نماید.

این قطعنامه قویا نقض های توافق صلح و خشونت های انجام شده توسط گروه های مسلح و دیگر شبه نظامیان از جمله خشونت ها با هدف مانع تراشی در فرایند انتخابات، تحریک خشونت و انزجار قومی و مذهبی، خشونت ها جنسی و جنسیتی در این درگیری ها و همچنین خشونت ها علیه غیرنظامیان از جوامع خاص که منجر به کشته، زخمی و آواره شدن آنها می گردد را محکوم می نماید.

این قطعنامه تاکید دارد که تقویت نیروی هیات حافظ صلح سازمان ملل در جمهوری آفریقای مرکزی با هدف تقویت توانایی اش برای اجرای دستورات و وظایفش به ویژه حفاظت از غیرنظامیان و تسهیل دسترسی برای تحویل یاری های بشردوستانه و همچنین قادر ساختن این هیات برای تقویت ظرفیت هایش برای جلوگیری و تغییر شرایط امنیتی وخیم همزمان با ایجاد فضایی برای پیشرفت فرایند سیاسی صورت می گیرد.

شورای امنیت از نقشه راه پیشنهادی فوستن-آرکانژ توادرا، رئیس جمهور آفریقای مرکزی برای گفت وگو استقبال کرد و خواهان اقدامات ملموس و قاطعانه از سوی دولت و تمامی بازیگران سیاسی برای مشارکت در مذاکرات، حل مسائل مهم و برجسته و تکمیل فرایند انتخابات به وسیله سازماندهی انتخابات پارلمانی و محلی شد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1377

به "سازمان ملل 3700 نیروی دیگر به نیروهای مستقر در جمهوری آفریقای مرکزی افزود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان ملل 3700 نیروی دیگر به نیروهای مستقر در جمهوری آفریقای مرکزی افزود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید