لزوم ساماندهی منابع آلاینده دیزل در محیط های کارگاهی شهر تهران

به گزارش اخبار ورزشی، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران بر لزوم ساماندهی منابع آلاینده دیزل در محیط های کارگاهی و عمرانی شهر تهران تاکید کرد.

لزوم ساماندهی منابع آلاینده دیزل در محیط های کارگاهی شهر تهران

به گزارش اخبار ورزشی، زهرا صدر اعظم نوری در یکصد و شصت و چهارمین جلسه علنی شورای شهر تهران و در تشریح لایحه ساماندهی منابع آلاینده دیزل در محیط های کارگاهی و عمرانی شهر تهران که نخستین دستور کار اعضای شورای شهر تهران بود، گفت: هنگامی که در مورد منابع متحرک صحبت می کنیم یعنی منابع آلاینده ای که 80 تا 85 درصد سهم آلودگی هوا مربوط به آن ها است و بین 15 تا 20 درصد مابقی آلودگی توسط منابع آلاینده ثابت تولید می شود.

وی افزود: در میان آلودگی های خاک، آب، آلودگی صوتی و نورِی، آلودگی هوا بیشتر از همه دیده می شود اما قطعا توجه به همه این آلودگی ها در شهر یک الزام محسوب می شود. بر این مبنا قانونی توسط سازمان حفاظت محیط زیست تدوین و تهیه شد و در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که قانونی بسیار مترقی و خوب است؛ قانون هوای پاک که در مواد مختلف آن تکالیفی برای دستگاه ها تعیین شده است.

صدراعظم نوری ادامه داد: در قانون هوای پاک در مواد 2، 6 ، 17 و 29 تکالیفی برای دستگاه ها و الزام هایی برای آن ها مقرر شده است و همه موظف هستند در مورد کنترل و کاهش آلودگی ها اقدام کنند. کلیه وسایل موتوری که در شهر به کار گرفته می شوند باید در دوره های زمانی منظم مورد بازدید و کنترل قرار گیرند.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به ماده 17 قانون هوای پاک اشاره کرد و گفت: در این ماده بهره برداران از موتورهای دیزل ثابت و منابع آلاینده ثابت هوا باید حد مجاز آلایندگی را رعایت و تدابیر لازم در مورد آن چه که از این موتورها متصاعد می شود را براساس استانداردها کنترل کنند.

صدراعظم نوری تاکید کرد: در ماده 29 این قانون تاکید شده هر گونه آلودگی صوتی توسط منابع ثابت و متحرک ممنوع است. براساس این قانون شهرداری تهران از جمله دستگاه های است که باید به الزامات قانونی تمکین کند. خوشبختانه اقدامات شورا و شهرداری ظرف دو سال گذشته در جهت کاهش آلودگی بوده و این اقدامات را به اندازه سهم خود انجام داده است.

وی ادامه داد: در برنامه پنج ساله سوم مواردی در نظر گرفته شده که حاکی از برخورداری موضوع کاهش آلودگی هوا از برنامه است و طرح ها، لوایح و موضوعات نشان از اقدامات جدی و موثر شورا برای ایفای نقش خود در جهت کاهش آلودگی هواست.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: در اسفند ماه 1395 شورا مصوبه ای دارد که شهرداری را ملزم به ساماندهی موتورهای دیزل ثابت می کند. در پی این موضوع شهرداری لایحه ای در این خصوص تهیه کرد تا در جهت کاهش آلودگی هوا و صوت در شهر تهران گام برداشته شود.

نوری با تاکید بر این که آلاینده های ناشی از فعالیت های موتورهای دیزلی زمینی باید با اقدامات پیشگیرانه کنترل شود،گفت: این لایحه، ماده واحده ای دارد که به موضوع پیشگیری و کنترل می پردازد و در 10 زیر ماده این موضوع مورد بررسی قرار می گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 265

به "لزوم ساماندهی منابع آلاینده دیزل در محیط های کارگاهی شهر تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم ساماندهی منابع آلاینده دیزل در محیط های کارگاهی شهر تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید