مراقب بیماری مرگبار فصلی فاسیولا باشید، چگونه فاسیولا از بین می رود؟

به گزارش اخبار ورزشی، متخصص پرستاری و مدرس دانشگاه در مورد شیوع بیماری خطرناک فاسیولا در گیلان گفت: به منظور پیشگیری از این بیماری خطرناک مردم از طبخ و مصرف غذاهای تولید شده با سبزی های محلی پرهیز کنند.

مراقب بیماری مرگبار فصلی فاسیولا باشید، چگونه فاسیولا از بین می رود؟

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری اخبار ورزشی، دانشگاه علوم پزشکی گیلان از ابتلای 13 گیلانی به بیماری فصلی فاسیولا خبر داد و از مردم خواست از مصرف فرآورده ها با سبزی های محلی خودداری کنند.

فرشید الازمنی در گفتگو با خبرنگار اخبار ورزشی در ارتباط با شیوع بیماری فصلی فاسیولا در گیلان اظهار کرد: این بیماری فرسایش کبد و گندیدگی کبد نیز نامیده می شود که در فارسی به نام کپلک کبد گوسفند معروف بوده که یک بیماری مهم انگلی کرمی است.

وی اضافه کرد: میزبان های نهایی این انگل طیف وسیعی دارد و بسیاری از پستانداران علفخوار و انسان را در بر می گیرد، حلزون های آب شیرین به عنوان میزبان واسط در چرخه زندگی انگل به شمار می آیند.

این متخصص پرستاری بیان نمود: این بیماری در دو مرحله بهاره و پاییز شایع تر است که در خرداد ماه و مهر و آبان نیز همه گیری دارد.

الازمنی در مورد چگونگی درگیری این بیماری در افراد مبتلا گفت: در مرحله ورود این انگل به کبد، فرم حادّ بیماری ظاهر شده که فرد دچار تب، خارش شدید، درد معده و حالت تهوّع و استفراغ می شود اما وقتی انگل وارد کبد شد این علائم دیگر از بین می رود، وقتی این انگل وارد بدن می شود، مخاط روده باریک و اثنی عشر را سوراخ کرده وارد حفره صفاقی شده و از آنجا به کبد راه یافته و در آنجا جایگزین می شود.

وی بیان نمود: مهم ترین اشکالی که این انگل می تواند در کبد ایجاد کند این است که اگر تعدادشان زیاد باشد، به کبد حمله ور شده و می توانند بافت کبد را به صورت وسیع تخریب کنند؛ همچنین نمی توان با شست وشو، انگل فاسیولا را از سبزی زدود و از بین برد، این انگل برخلاف میکروب های اسهال خونی، وبا و تیفوئید با شست وشوی سبزی های با محلول های غلظت پایین پرکلرین و یا سایر شوینده های توصیه شده مخصوص سبزی ها از بین نمی رود

این مدرس دانشگاه در مورد علائم اولیه این بیماری گفت: علائم اولیه این بیماری تب متناوب، ایجاد خارش، درد شکم، بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، اسهال، تغییر در عادت های روده و کاهش وزن و کم خونی به ویژه در بچه ها است و در علائم ثانویه بیماری تخریب کبد را به همراه دارد.

الازمنی در مورد اقدامات پیشگیرانه برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری گفت: مردم باید از مصرف سبزی خصوصاً سبزی های محلی خودداری کنند، همچنین در صورت استفاده باید سبزی ها کاملاً پخته و یا در مقابل آفتاب کاملاً خشک شود؛ همچنین درصورتی که فرآورده های سبزی های محلی را از بیرون تهیه می کنند قبل از مصرف در فریزر با دمای 20- درجه تا 3 روز نگه داری و سپس مصرف شوند، زیرا فقط فاسیولا در این دما از بین می رود.

4148/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 890

به "مراقب بیماری مرگبار فصلی فاسیولا باشید، چگونه فاسیولا از بین می رود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراقب بیماری مرگبار فصلی فاسیولا باشید، چگونه فاسیولا از بین می رود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید