نانوسیال هایی برای حفاری بدون ریزش چاه رونمایی شد

به گزارش اخبار ورزشی، در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی فناوری نانو از دو محصول نانوسیال حفاری رونمایی که علاوه بر بهبود روند حفاری به کاهش هزینه تصفیه پسماند و مسائل زیست محیطی نیز یاری می نماید.

نانوسیال هایی برای حفاری بدون ریزش چاه رونمایی شد

به گزارش گروه فناوری اخبار ورزشی، شروین ترقی خواه سرپرست سیستم های سیال حفاری شرکت سیالات حفاری پارس درباره این محصول گفت: اکثر سازند های فعال رسی و شیلی چاه های حفاری آب دوست هستند و آب سیال مورد استفاده در حفاری را جذب می نمایند و این، ریزش چاه را به دنبال دارد، بنابراین در سیال حفاری از بازدارنده و نمک که عموماً کلرید پتاسیم است استفاده می نمایند. استفاده از این نوع نمک مسائل زیست محیطی ایجاد می نماید و تصفیه پسماند، هزینه بالایی دارد. نوآوری ما در این مرحله این بود که نمک کلرید پتاسیم را حذف و به جای آن از نانوافزایه استفاده کردیم که بازدارنده خوبی برای سازند های رسی و شیلی است و از افت خواص رئولوژیکی سازند حین حفاری جلوگیری نموده به طوری که این نانوافزایه در دمای بالای سطوح پایینی زمین نیز به خوبی عمل می نماید و نیازی به استفاده از افزایه دیگری در سطوح پایین نداریم و مورد مهم تر اینکه استفاده از این نانوافزایه به دلیل وجود نمک کم در آن از لحاظ زیست محیطی نیز به صرفه تر است.

ترقی خواه درباره شرکت در نمایشگاه گفت: لازمه کار این شرکت داشتن یک نانوذره یا یک محلول نانویی است که بتواند در مقیاس صنعتی و قابل دسترس فراوری گردد، بنابراین ما در سال های گذشته به عنوان بازدیدنماینده با شرکت هایی که در زمینه فراوری نانومواد فعال بودند آشنا شدیم و سال جاری برای اولین بار با رونمایی دو محصول که تأییدیه نانومقیاس دریافت نموده اند در نمایشگاه شرکت نموده ایم. محصول اول یک نانوسیال حفاری پایه آبی با غلظت نمک پایین و محصول دیگر نانوسیال پایه آبی بازدارنده شیل برای حفاری سازند های رسی و شیلی فعال است. ما این را در غالب یک طرح اقتصادی فنی به ستاد نانو دادیم و امیدوار هستیم با دریافت حمایت از ستاد برای تهیه مواد اولیه، این محصول را به فراوری صنعتی برسانیم و آن را در یکی از فیلد های عملیاتی در میدان نفتی آزادگان استفاده کنیم. در حال حاضر چند پروژه دیگر نانویی هم در مرحله پیشنهاد و آنالیز داریم که در سطح آزمایشگاهی توسعه داده شده و امیدواریم در گام های بعدی با دریافت گواهی نانومقیاس وارد صنعت گردد.

وی در ادامه اضافه کرد: متقاضیان ما شرکت ملی نفت، شرکت ملی حفاری و همه شرکت های بالادستی نفتی هستند که این فناوری می تواند به بهبود عملکرد آن ها در زمینه حفاری یاری کند. بنابراین، چون برنامه روش فراوری و مواد اولیه برای ما قابل دسترس و تأییدشده است اگر متقاضیان، کارایی محصول را ببینند مسئله ای در بازار نخواهیم داشت.

ترقی خواه با اشاره به پشتوانه علمی این محصول، تاکید نمود: ما در خصوص این محصول یک پتنت داخلی نیز داشته ایم که در کنفرانس بین المللی نفت SPE در اندونزی در کنار شرکت های بزرگی مثل بی پی و شلومبرجرآن را ارائه کردیم که با استقبال خوبی روبرو شد.

از دیگر محصولات شرکت سیالات حفاری پارس می توان به روان نماینده ها، بازدارنده ها و پایدارنماینده های پلیمری اشاره نمود.

شرکت سیالات حفاری پارس 18 تا 21 مهرماه در محل دوازدهمین نمایشگاه بین المللی فناوری نانو، سالن ملل غرفه 35 میزبان علاقه مندان و صنعتگران حوزه فناوری نانو است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 395

به "نانوسیال هایی برای حفاری بدون ریزش چاه رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوسیال هایی برای حفاری بدون ریزش چاه رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید