نمایشگاه و فروشگاه ها نباید مردم را به استفاده از ظروف یکبار مصرف ترغیب نمایند

به گزارش اخبار ورزشی، صدراعظم نوری گفت:سیاست گذاری در حفظ محیط زیست باید به گونه ای باشد تا مردم به استفاده از ظروف یکبار مصرف ترغیب نشوند.

نمایشگاه و فروشگاه ها نباید مردم را به استفاده از ظروف یکبار مصرف ترغیب نمایند

زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در گفت وگو با خبرنگار درباره میزان فراوری و تناژ پسماند در دهه اول محرم نسبت به دیگر ایام سال گفت: خواسته من از شهروندان این است در حالیکه نذورات خود را در این ایام عزیز ادا می نمایند در حفظ محیط زیست و درست مصرف کردن دقت لازم را داشته باشند، زیرا اقدام ارزشی آن ها با رعایت بهداشت محیط و حفظ محیط زیست تکمیل می گردد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به افزایش فراوری پسماند در روز های انتهای دهه اول محرم گفت: متاسفانه پس از انتها ایام سوگواری با انباشت زیاد پسماند روبرو هستیم و شهروندان توجهی به این نکته ندارند که نیروی پاکبانی که وظیفه جمع آوری ظروف یکبار مصرف را از سطح معابر بر عهده دارد نیز انسان است و جمع آوری این حجم از ظروف یکبار مصرف کاری طاقت فرسا است.

او تأکید کرد: آنالیز ها نشان می دهد میزان فراوری پسماند در دهه اول محرم نسبت به دیگر ماه های سال افزایش پیدا می نماید و من می خواهم شهروندان را به رسم و آیین نذری دادن در گذشته سوق دهم.

افزایش فراوری پسماند در ایام محرم/ آماده باش پاکبان ها در روزهای انتهای دهه اول محرم

صدراعظم نوری با اشاره به استفاده از استکان های و ظروف چینی و ملامینی برای پخش نذورات در دهه اخیر گفت: در گذشته رسم ارزشمندی وجود داشت که شهروندان زمانی که می خواستند نذورات خود را ادا نمایند به جای استفاده از لیوان های یکبار مصرف پلاستیکی از استکان برای چای دادن و به جای استفاده از ظروف یکبار مصرف با پایه فوم از ظرف های بلور ، چینی و ملامینی استفاده می کردند که همین امر کاهش چشمگیر پسماند (ظروف یکبار مصرف) را به دنبال داشت.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران ادامه داد: حتی در دهه اخیر شاهد بودیم سفره هایی که برای هیئت ها و تکایای مذهبی پهن می شد جزء سفره های قابل شست و شو و چند بار مصرف بود.

او در پاسخ به این سئوال که چرا نمایشگاه هایی مانند عطر سیب که مجری طرح تأمین مایحتاج هیئات و تکایای مذهبی است به عرضه ظروف پلاستیکی اقدام می نمایند گفت: خوشبختانه سال جاری نمایشگاه عطر سیب با رویکردی متفاوت برگزار گردید که در آن به مسائل علمی، هنری و معنوی پرداخته شد.

صدراعظم نوری ادامه داد: در این نمایشگاه(عطر سیب) خوشبختانه به مسائل محیط زیستی اهمیت ویژه ای داده شد به طوری که اگر در این نمایشگاه حضور پیدا می کردید شاهد بودید که حتی عرضه چای در استکان صورت می گرفت و این اقدامی در راستا ترغیب متولیان هیئات به حذف ظروف یکبار مصرف بود.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران تأکید کرد: برای ترویج دغدغه حفظ محیط زیست احتیاج است که اصلاح رفتاری را از نهادهایی، چون مدیریت شهری که مسئول برگزاری این چنین نمایشگاه هایی در پایتخت است شروع کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 264

به "نمایشگاه و فروشگاه ها نباید مردم را به استفاده از ظروف یکبار مصرف ترغیب نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاه و فروشگاه ها نباید مردم را به استفاده از ظروف یکبار مصرف ترغیب نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید