پشت پرده افزایش صادرات نفت ایران ، ماجرای تماس برای فروش نفت چیست؟

به گزارش اخبار ورزشی، به گزارش خبرنگاران و بر اساس جدیدترین گزارش رویترز، ایران در ماه های گذشته مقادیر زیادی نفت خام به چین، مشتری اصلی خود فروخته است. طبق این گزارش پالایشگاه های دولتی هند هم با این فرض که از تحریم های ایالات متحده بر ایران به زودی کاسته می شود، نفت ایران را به برنامه واردات سالانه خود اضافه کرده اند.

پشت پرده افزایش صادرات نفت ایران ، ماجرای تماس برای فروش نفت چیست؟

همچنین روزیترز گزارش داده که در چند ماه اخیر، شرکت ملی نفت ایران برای ارزیابی تقاضای احتمالی نفت خام خود، با مشتریان آسیایی خود تماس گرفته است. اما چه چیزی تقاضا برای نفت ایران را افزایش داده و ایران را به داشتن مشتریان نفتی جدید امیدوار کرده است؟

نقش ایران در امنیت عرضه نفت

محمدعلی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک در گفتگو با خبرنگاران در تحلیل این خبر می گوید: افزایش فروش نفت ایران به چین نشان می دهد دو کشور مانند همیشه به گسترش تجارت خود تمایل دارند. ایران به آنها نفت می فروشد و در مقابل کالا می خرد.

اما به گفته خطیبی عامل دیگری باعث افزایش تقاضا برای نفت ایران شده است. او می گوید اخیرا به تاسیسات نفتی عربستان حمله شده و این حملات امنیت عرضه نفت در عربستان را به مخاطره انداخته است. به عبارتی در این شرایط عرضه نفت از سوی عربستان به عنوان یکی از بزرگ ترین صادر کنندگان نفت، با ناامنی روبرو شده و خریداران نفت نگرانند که هر لحظه این عرضه متوقف شود. همین نگرانی باعث می شود مشتریان نفتی به کشورهای مطمئن تر در منطقه روی آوردند. این شرایط باعث شده ایران از این فرصت برای عرضه بیشتر نفت استفاده کند.

وی اضافه نمود کشور های بزرگ مصرف کننده نفت از متقاضیان بزرگ و اصلی نفت هستند و امنیت عرضه برای این کشورها خیلی مهم است و بازگشت ایران به بازارهای نفتی باعث امنیت عرضه آنها می شود.

اما آیا تماس ایران با کشورهای آسیایی برای خرید نفت ماجرای تازه ای است و نشان می دهد که تحریم ها در حال لغو شدن است؟ در بازاریابی اینکه خریدار و فروشنده ها با هم در ارتباط باشند، عادی است. برای هر معامله تماس های مکرری گرفته می شود. البته معمولا خریداران تماس می گیرند ولی بازاریاب های یک حوزه با هم ارتباط دارند و این مساله عجیبی نیست. ایران ارتباط خوبی با خریداران نفتی خود دارد، حتی در زمانی که مشتریان ما از ما نفت نمی خرند ما ارتباط خود را با آن ها حفظ می کنیم تا زمانی که موقعیتی برای تجارت برقرار شود.

او درباره رفع تحریم ها هم می گوید با اینکه تا به امروز هیچ تحریمی لغو نشده اما نسبت به زمان ریاست جمهوری ترامپ، فضای بهتر و امیدوارکننده ای برای این بازار در ایران شکل گرفته است. البته بازگشت ایران به بازار جهانی نفت و رسیدنش به سهم خود از این تجارت مبتنی بر رفع تحریم هاست. با توجه به اینکه نیاز چین به نفت در حال افزایش است اگر ایران تحریم نباشد می تواند صادرات بیش از نیم میلیون بشکه در روز هم به چین داشته باشد.

رشد 4 درصدی صادرات نفت به چین

طبق گزارش رویترز، چین همیشه خریدار نفت ایران بوده است و در 14 ماه گذشته 306 هزار بشکه در روز از ایران نفت وارد کرد که این واردات در ماه های ژانویه و فوریه به میزان بی سابقه ای افزایش یافت.

برای نخستین بار پس از مه 2019، واردات نفت خام ایران در ژانویه 2021 به بیش از 600 هزار بشکه در روز رسید.

همچنین در گزارش رویترز نوشته شده که آمار گمرکات چین نشان می دهد که واردات نفت خام در دو ماه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با ماه های دیگر سال گذشته چهار درصد رشد داشته است.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1392

به "پشت پرده افزایش صادرات نفت ایران ، ماجرای تماس برای فروش نفت چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده افزایش صادرات نفت ایران ، ماجرای تماس برای فروش نفت چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید