کشف یک فوران بخار آب 10٬000 کیلومتری در قمر زحل

به گزارش اخبار ورزشی، منظره ای خارق العاده که می تواند دریچه ای به امکان حیات زیر پوستهٔ یخی انسلادوس باشد

کشف یک فوران بخار آب 10٬000 کیلومتری در قمر زحل

به گزارش دیجیاتو، اخترشناسان ستون بزرگی از بخار آب را که از انسلادوس فوران می کند شناسایی کرده اند. انسلادوس قمری کوچک از آن زحل است که یکی از امیدوارکننده ترین مکان ها برای حیات فراتر از زمین به شمار می رود.

ستون رکوردشکن تقریباً 10٬000 کیلومتر وارد فضا می گردد - فاصلهٔ میان ایرلند و ژاپن - و با نرخ تقریبی 300 لیتر بر ثانیه آب را وارد خلأ می کند.

انسلادوس، که میزبان اقیانوس عمیقی زیر پوسته بیرونی اش است، در فوران آب به فضا مشهور است؛ اما این اولین بار است که چنین فوران بزرگی از این قمر که تنها 500 کیلومتر شعاع دارد دیده می گردد.

جرونیمو ویلانوئوا (Geronimo Villanueva)، نویسنده اول مقالهٔ منتشرشده در این مورد و دانشمند سیاره ای مرکز پرواز فضایی گدارد ناسا در استان مریلند آمریکا، می گوید ما واقعاً از بزرگی و گستردگی این فوران غافلگیر شده بودیم. مطمئن نبودی که انتظار چه چیزی را داشته باشیم.

پژوهشگران انسلادوس، ششمین قمر بزرگ زحل را، پاییز گذشته با تلسکوپ فضایی جیمز وب رصد کردند. تصاویر گرفته شده با ابزار طیف نگار فروسرخ نزدیک تلسکوپ چیزی را ثبت کردند که دانشمندان فورانی خارق العاده بزرگ نامیده اند.

میزان گیری های تلسکوپ نشان می دهند که انسلادوس در این فوران 300 کیلوگرم آب در ثانیه از دست می داد؛ میزانی کافی برای پر کردن یک استخر المپیک در چند ساعت.

تصویری پیکسلی از تلسکوپ فضایی جیمز وب فوران ستون آب را از قطب جنوبی انسلادوس نشان می دهد که 40 برابر شعاع خود سیاره امتداد دارد. تصویر داخلی انسلادوس را از چشم مدارگرد کاسینی نشان می دهد.

Space Telescope Science Institute Office of Public Outreach/Nasa, ESA, CSA, STScI, G. Villanueva (Nasas Goddard Space Flight Center) , A. Pagan (STScI)

طبق گفتهٔ پژوهشگران در مقالهٔ خود، که در ژورنال Nature Astronomy، این رصد ها قدرت تلسکوپ جیمز وب را در فهم جزییات این دنیای اقیانوسی به رخ می کشند. آن ها اضافه می کنند که تلسکوپ همزمان با آماده شدن برای مأموریت های آینده پنجره ای تازه برای کاوش انسلادوس می گشاید.

انسلادوس دنیایی اقیانوسی توصیف می گردد، زیرا اخترشناسان باور دارند یک اقیانوس سراسری زیر زمین های یخی آن مدفون است. رصد های پیشین این قمر زحل فوران های بخار آب حامل ذرات یخ و مواد شیمیایی ارگانیک را شناسایی کرده بودند. این فوران های آتش فشان مانند ترک هایی در سطح پوسته ایجاد می کنند که نوار های ببری نام دارند.

چون انسلادوس با سرعتی بسیار زیاد دور زحل می گردد (مدار سیاره را در کمتر از یک روز زمینی می پیماید)، بخار آب وارد مدار قمر می گردد و به شکل حلقه های دونات شکل بزرگی به نام توروس (torus) یا چنبره درمی آید. طبق داده های تلسکوپی اخترشناسان، حدود 30٪ آب خارج شده از انسلادوس وارد توروس و باقی در اطراف زحل پراکنده می گردد.

رصد های تازه در تکمیل رصد های مأموریت بسیار پیروز کاسینی هستند که یک دهه به کاوش زحل و ده ها قمرش پرداخت. آن کاوشگر اولین تصاویر را از فوران های انسلادوس ثبت کرد و از میان جریان های بخار گذشت تا از مواد تشکیل دهندهٔ آن ها نمونه برداری کند.

در سال 2017، دانشمندان ناسا گزارش کردند که انسلادوس تقریباً تمام مواد اولیهٔ لازم برای حیات را، به گونه ای که می شناسیم، در خود دارد؛ ازجمله آب، انرژی و شیمی مرتبط. باور می رود که منابع انرژی این سیاره مشابه منفذ های کف دریا های زمین هستند که مملو از گونه های حیات اند. مأموریت های آینده به این دنیای اقیانوسی منجمد در پی کاوش ضخامت پوسته یخی بیرونی و عمق اقیانوس زیرسطحی خواهند بود.

منبع: فرارو
انتشار: 16 خرداد 1402 بروزرسانی: 16 خرداد 1402 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 2126

به "کشف یک فوران بخار آب 10٬000 کیلومتری در قمر زحل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک فوران بخار آب 10٬000 کیلومتری در قمر زحل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید