گزارش، برگزاری نشست روسای کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در تاشکند

به گزارش اخبار ورزشی، نشست روسای دولت سازمان همکاری شانگهای در تاشکند با حضور جهانگیری در حالی برگزار شد که در حاشیه آن دیدارهای دوجانبه صورت گرفت و نشست گروه کاری وزرای دفاع با اعلان برگزاری رزمایش مشترک در سال 2020 نیز برگزار گشت.

گزارش، برگزاری نشست روسای کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در تاشکند

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، طی روزهای 28 الی 31 اکتبر تاشکند میزبان نشست روسای دولت های کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای بود. در این نشست که عمدتا نخست وزیران کشورهای عضو در آن شرکت کردند، ازبکستان ریاست نشست بر عهده داشت. همچنین در انتها آن شماری از اسناد چندجانبه و دوجانبه میان کشورها به امضا رسید. در مجموع در این نشست نمایندگان عالی رتبه 8 کشور عضو سازمان و نیز نمایندگان 4 عضو ناظر (جمهوری اسلامی ایران، بلاروس، افغانستان و مغولستان)، و همچنین نمایندگان حدودا 10 سازمان بین المللی حضور یافتند.

لی کی کیانگ، رئیس شورای دولتی جمهوری خلق چین اصلی ترین مهمان نشست تاشکند بود. وی در بدو ورود به ازبکستان، با شوکت میرضیایف، رئیس جمهور این کشور دیدار نموده و بر مشارکت راهبردی میان تاشکند و پکن تاکید نمود. توسعه مبادلات تجاری، پروژه های مشترک و تقویت همکاری ها در چارچوب طرح کمربند و جاده از اصلی ترین محورهای دیدار کیانگ و میرضیایف بود.

دیمیتری مدودف، نخست وزیر فدراسیون روسیه و رئیس جمهور سابق این کشور، مهمان دیگر نشست تاشکند بود. وی نیز در شروع ورودش به ازبکستان با میرضیایف دیدار نموده و مجددا بر توسعه مناسبات دو و چندجانبه میان روسیه و ازبکستان تاکید نمود. نکته جالب توجه، تاکید مدودف بر توسعه همکاری های ازبکستان و روسیه به منظور مقابله با تهدیدات منطقه ای و بین المللی در چارچوب سازمان همکاری شانگهای بود. این در حالی است که پیش از این برآورد هایی مبنی بر بازگشت احتمالی ازبکستان به سازمان پیمان امنیت دسته جمعی مطرح شده بود.

هندوستان اما با ارسال راجنات سینگ، وزیر دفاع این کشور پرحاشیه ترین حضور را در این نشست رقم زد. این موضوع باعث شد تا در فرودگاه بین المللی تاشکند، ژنرال عزیزبیک اکرام اف، معاون وزیر دفاع ازبکستان به استقبال وی برود. پیش تر نیز وزارت امور خارجه هند حضور سینگ را به جای نارندرا مودی، در نشست شانگهای اعلام نموده بود. با این حال، علی رغم آن که در بیانیه مذکور ذکر شده بود که وزیر دفاع هند چند دیدار دوجانبه در حاشیه این نشست نیز خواهد داشت، اما رسانه های ازبکستان همچنان خبری از این دیدارها منتشر ننموده اند. به نظر می رسد انجام شماری از مذاکرات دفاعی و نظامی دوجانبه میان هند و ازبکستان از جمله اهداف اصلی حضور سینگ در تاشکند به جای مودی باشد.

در همین حال بر اساس اعلام رسانه ها، از پاکستان ظهور احمد، نماینده و هماهنگ کننده دولتی این کشور در سازمان همکاری شانگهای برای حضور در این نشست، به تاشکند سفر نموده است.

دیدار عسکر مامین با شوکت میرضیایف

از قرقیزستان، محمدکالی ابوالقاضی اف، نخست وزیر این کشور برای حضور در این نشست راهی تاشکند شده بود. وی نیز ضمن حضور و سخنرانی در این نشست، در حاشیه نیز دیدارهای دوجانبه ای را ترتیب داد. در جریان سخنرانی اش در نشست مذکور، وی به نمایندگی از قرقیزستان پیشنهاد ایجاد ساختار ویژه مبارزه با جرایم مالی در سازمان همکاری شانگهای را مطرح نمود. به گفته وی این جرائم ماهیت فراملی داشته و در ارتباط نزدیک با دیگر مسائل امنیتی نظیر قاچاق مواد مخدر به حساب می آیند. وی در این نشست همچنین با شوکت میرضیایف، رئیس جمهور ازبکستان نیز دیدار کرد. مهم ترین محور مطرح شده در این نشست، مساله اختلافات مرزی و فرایند علامت گذاری مرزها میان دو کشور بود. وی همچنین دیداری با عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان داشت. در این دیدار نیز وی ضمن ابراز خرسندی قرقیزستان از برگزاری انتخابات اخیر در افغانستان، بر ضرورت توسعه روابط با افغانستان با اشاره به حضور افغانستان در نشست اخیر کشورهای آسیای مرکزی و ایالات متحده آمریکا تاکید نمود.

از دیگر جمهوری های آسیای مرکزی نیز نخست وزیران کشورها در این نشست حاضر شدند. از تاجیکستان قاهر رسول زاده، نخست وزیر این کشور در تاشکند حاضر شد. از قزاقستان نیز عسکر مامین، نخست وزیر این کشور به ازبکستان سفر کرد و دیداری دوجانبه نیز با شوکت میرضیایف ترتیب داد. در دیدار مذکور، زمینه های توسعه روابط دوجانبه با توجه به افزایش 25 درصدی مبادلات تجاری دو کشور در 9 ماه نخست سال 2019، مورد تاکید نهاده شد.

نکته جالب توجه دیگر در مورد حضور کشورهای آسیای مرکزی در نشست تاشکند، حضور نماینده ویژه ترکمنستان است. در این راستا، رشید مرداف، وزیر امور خارجه و معاون رئیس کابینه وزرای ترکمنستان به تاشکند سفر نموده و دیداری را نیز با میرضیایف ترتیب داد.

این در حالی است که ترکمنستان علاوه بر این که عضو سازمان همکاری شانگهای نیست، بلکه همچون ایران، بلاروس، افغانستان و مغولستان عضو ناظر نیز نبوده و حتی به عنوان شریک گفت و گو (دیالوگ پارتنر) همچون کشورهای ارمنستان، آذربایجان، کامبوج، نپال، سریلانکا و ترکیه نیز در شانگهای حضور ندارد. حضور ترکمنستان در شانگهای در کنار 3 سازمان بین المللی آ سه آن، سازمان ملل متحد و کشورهای مستقل مشترک المنافع، به عنوان مهمان می باشد. این موضوع به دلیل اصل بی طرفی در سیاست خارجی ترکمنستان است که در سازمان ملل متحد نیز به ثبت رسیده است.

حضور اسحاق جهانگیری در نشست روسای دولت سازمان همکاری شانگهای

با این حال شاهد آن هستیم که ترکمنستان در سطح عالی رتبه در این نشست حاضر شده است. این موضوع می تواند حاکی از اهمیت نشست تاشکند در تعاملات امنیتی منطقه ای باشد. این در حالی است که میرضیایف چند روز پیش به صورت تلفنی نیز با قربانقلی بردی محمداف گفت و گو نموده بود.

در همین حال، کشورهای ناظر نیز در سطح مقامات عالی رتبه در این نشست حاضر شده اند. از کشورمان، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور که به تاشکند سفر نموده بود، مورد استقبال معاون نخست وزیر ازبکستان قرار می گیرد. وی در این سفر مجددا بر علاقه مندی جمهوری اسلامی ایران برای عضویت کامل در شانگهای تاکید نمود. از افغانستان نیز عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت، از بلاروس، سرگئی روماس، نخست وزیر این کشور در نشست تاشکند حاضر شدند.

نشست روسای دولت سازمان همکاری شانگهای در حالی انتها یافت که بنا بر برآورد ها، ورژن جدیدی از برنامه های این سازمان برای همکاری های مالی و تجاری چندجانبه از سوی این سازمان ارائه شد. همچنین مذاکراتی در مورد توسعه همکاری ها در زمینه ترانزیت و لجستیک، با تاکید بر طرح کمربند و جاده صورت گرفت.

تصویری از نشست گروه کاری وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای

در کنار این محورهای مالی، نشست دیگری که در حاشیه نشست تاشکند برگزار گردید، جلسه گروه کاری وزرای دفاع سازمان همکاری شانگهای بود. در این نشست ضمن گفتگو جهت مقابله با تهدیدات مشترک، طرفین پیرامون برگزاری یک رزمایش مشترک در زمینه مبارزه با تروریسم و استقرار صلح به توافق رسیدند. به گفته فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح قرقیزستان، ضمن اشاره به اصلاحات انجام شده در پروتکل رزمایش های مشترک نظامی در نشست سال 2019 بیشکک، گفت این رزمایش مشترک قرار است در سال 2020 و در کشور روسیه برگزار گردد. به گفته وی اعمال این اصلاحات به هند و پاکستان و دیگر اعضای کامل سازمان اجازه می دهد که در رزمایش های مشترک حاضر شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 362

به "گزارش، برگزاری نشست روسای کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در تاشکند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، برگزاری نشست روسای کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در تاشکند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید