3 سناریو پس از استعفای دیاب، فرانسه مأمور اعمال فشار بر بیروت

به گزارش اخبار ورزشی، خبرنگاران، گروه بین الملل - رامین حسین آبادیان: شب گذشته حسان دیاب به طور رسمی از پست نخست وزیری لبنان کناره گیری کرد. وی در سخنانی تأکید کرد: فاجعه ای که لبنانی ها را هدف قرار داد در نتیجه فساد مزمن در کشور و دولت بود. منظومه فساد عظیم تر از کشور است و خطرات دیگری کشور را با وجود طبقه حاکم بر کشور تهدید می نماید. فساد در همه بدنه کشور ریشه دوانیده است اما معین شد که فساد از کشور هم عظیم تر است و نمی توان از آن خلاصی یافت و یکی از نمونه های فساد در موضوع انفجار بندر بیروت نمایان شد و معین شد که حجم فاجعه عظیم تر از آن است که قابل توصیف باشد.

3 سناریو پس از استعفای دیاب، فرانسه مأمور اعمال فشار بر بیروت

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

در همین ارتباط، اخبار ورزشی مصاحبهیی را با سرتیپ بازنشسته امین حطیط کارشناس لبنانی و تحلیلگر امور نظامی و راهبردی انجام داده است. وی در جریان این مصاحبه تأکید کرد: با استعفای دکتر حسان دیاب از نخست وزیری، لبنان وارد مرحله جدیدی شده است. در این میان، 3 سناریو پس از استعفای دولت احتمال دارد.

در ادامه مشروح این مصاحبه را مطالعه می کنید:

*همانطور که می دانید شب گذشته حسان دیاب نخست وزیر لبنان از سِمَت خود کناره گیری کرد. میشل عون رئیس جمهور لبنان نیز ضمن پذیرش این استعفا وی را به صورت موقت به عنوان نخست وزیر دولت پیشبرد امور معین کرد. از نظر شما پس از استعفای دولت لبنان چه سناریوهایی احتمال دارد؟

با استعفای دکتر حسان دیاب از نخست وزیری، لبنان وارد مرحله جدیدی شده است. در این میان، 3 سناریو پس از استعفای دولت احتمال دارد. سناریوی اول این است که همگان بر سَر تشکیل یک دولت وحدت ملی با یکدیگر به توافق برسند؛ دولتی که همگان در آن مشارکت داشته باشند. در این حالت فرایند سیاسی ممکن است تا رسیدن به نتیجه مطلوب کمی زمان بَر باشد، چراکه مذاکرات بر سَر سهم ها از کرسی های کابینه شروع خواهد شد.

بنابراین، نباید گمان کرد که تشکیل دولت وحدت ملی با حضور تمامی احزاب و جریان های سیاسی مسأله ای است که خیلی آسان و خیلی سریع محقق خواهد شد. حتی اگر همگان هم بر سَر تشکیل چنین دولتی با یکدیگر به توافق برسند تحقق این مهم ماه ها به طول خواهد انجامید.

سناریوی دوم این است که احزاب و جریان های سیاسی در لبنان در تشکیل دولت وحدت ملی شکست بخورند. در این شرایط، این فراکسیون اکثریت در مجلس لبنان است که می تواند دولت مد نظر خود را تشکیل دهد. از همین روی، بعید نیست که حسان دیاب مجدداً مأمور تشکیل کابینه شود. این سناریو مخاطراتی نیز برای لبنان دارد، چراکه در حال حاضر طرف های سیاسی مختلف اعتمادشان به یکدیگر را از دست داده اند. در هر صورت، این سناریو کاملاً احتمال دارد هرچند که احتمال تحقق آن از سناریوی اول کمتر است.

در این میان، سناریوی سومی نیز وجود دارد و آن نیز تداوم کار و فعالیت های دولت پیشبرد امور است. در این شرایط، دولت پیشبرد امور لبنان مجبور خواهد بود به مسئولیت های خود همچون گذشته عمل کند. باید به این مسأله توجه داشت که طبق قانون اساسی، دولت پیشبرد امور صلاحیت اتخاذ هر نوع تصمیمی در کشور را دارد و این بدان معناست که این دولت می تواند به گونه ای رفتار کند که گویی دولتِ مستقر و دائمی در لبنان محسوب می شود. به هر حال تحقق این سناریو نیز در صحنه لبنان احتمال دارد.

*گزارش های متعددی پیرامون دخالت های خارجی در سوق دادن کابینه لبنان به سمت استعفای دسته جمعی منتشر شده است. ارزیابی شما از این مسأله چیست؟

آنچه که در صحنه کنونی لبنان به چشم می خورَد حاکی از آن است که فرانسه در امور داخلی این کشور مداخله می نماید. در واقع فرانسه از جانب خود و به نیابت از ایالات متحده آمریکا دخالت در امور داخلی لبنان را در دستور کار خود قرار داده است. از آنجایی که سلسله فشارهای ایالات متحده آمریکا علیه لبنان کارگر نیافتد، واشنگتن رئیس جمهور فرانسه را مأمور کرد تا راستا اعمال فشار بر بیروت را در پیش گیرد.

بنابراین، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه نیز به نیابت از ایالات متحده آمریکا وارد میدان شد تا فضایی را در لبنان رقم بزند که منافع و مصالح واشنگتن و غرب تأمین شود. در حال حاضر در صحنه سیاسی لبنان بعضی با نگاه مثبت به نقش آفرینی فرانسه در این کشور می نگرند و بعضی دیگر نگاه محتاطانه ای نسبت به این نقش آفرینی دارند. به هر حال، آنچه که واضح به نظر می رسد این است که فرانسه از جانب خود و به نیابت از آمریکا در لبنان مداخله می نماید.

*رسانه های وابسته به جریان 14 مارس طی روزهای گذشته به ویژه پس از وقوع انفجار مهیب بندر بیروت اخبار زیادی را پیرامون سقوط دولت لبنان منتشر کردند. به نظر شما آیا انتشار این دست از اخبار می تواند به معنای قریب الوقوع بودن بازگشت سعد الحریری به قدرت باشد؟

نباید این مسأله را نادیده گرفت که بعضی طرف های سیاسی در لبنان خواهان بازگشت سعد الحریری به قدرت هستند. در مجلس بعضی نمایندگان وجود دارند که خواهان بازگشت الحریری هستند. اما این نکته را نیز باید مد نظر داشت که بازگشت رئیس جریان المستقبل به قدرت در لبنان با چالش های فراوانی نیز روبرو هست. از جمله این چالش ها باید به موضع میشل عون رئیس جمهور لبنان اشاره نمود.

از سوی دیگر، روابط خوب و تنگاتنگ سعد الحریری با عربستان سعودی نیز یکی دیگر از چالش هایی است که وی در راستا بازگشت به قدرت در لبنان با آن روبرو است. بدیهی است که وجود چنین روابطی میان الحریری و مقامات ریاض، رسیدن مجدد وی به قدرت را سخت می نماید. به هر حال، بازگشت الحریری به قدرت مسأله ای است که مطرح شده و محتمل نیز هست اما تحقق آن به هیچ وجه آسان نیست.

*شرایط حزب الله لبنان در دولت آینده لبنان را چگونه ارزیابی می کنید. همانطور که می دانید بعضی با دستاویز قرار دادن انفجار بندر بیروت و بهره برداری سیاسی از آن به دنبال تحت الشعاع قرار دادن حضور حزب الله در صحنه سیاسی به ویژه در ساختار دولت هستند. این مسأله را چطور می بینید؟

این یک واقعیت است که تشکیل دولت آینده بدون موافقت و نظر مثبت حزب الله عملاً میسر نیست. موافقت حزب الله به عنوان یکی از طرف های سیاسی تأثیرگذار در صحنه لبنان با ترکیب کابینه در تشکیل دولت جدید لازم و ضروری است. نه تنها موافقت خودِ حزب الله بلکه موافقت متحدان این گروه در صحنه سیاسی لبنان نیز در تشکیل دولت آینده ضروری است.

در اینجا مسأله ای که مطرح است نحوه حضور حزب الله در ساختار دولت آینده است و نه اصلِ حضور آن. مسأله این است که در دولت آینده اعضای حزب الله حضور خواهند داشت و یا نمایندگانی از سوی این گروه در دولت مشارکت می نمایند. اگر ساختار دولت آینده بر اساس دولت وحدت ملی باشد تصور من این است که اعضای حزب الله در آن مشارکت می نماید. اگر دولت آینده دولت تکنوکرات باشد تصور من این است که حزب الله نمایندگان خود را در دولت مشارکت می دهد.

بر اساس آنچه که گفته شد پر واضح است که در هر سناریویی حزب الله در دولت آینده لبنان حضور خواهد داشت. در نتیجه نیز باید بگویم که تحقق هیچ گونه راه چاره و راه چاره سیاسی در لبنان بدون موافقت حزب الله، میسر نیست.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1006

به "3 سناریو پس از استعفای دیاب، فرانسه مأمور اعمال فشار بر بیروت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 سناریو پس از استعفای دیاب، فرانسه مأمور اعمال فشار بر بیروت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید