8 روش حفاظت از گونه های در خطر انقراض گیاهی و جانوری

به گزارش اخبار ورزشی، شرایط نامناسب محیط زیست و بعلاوه بی توجهی ها و بدرفتاری های ما انسان ها موجب می گردد تا گونه های مختلف گیاهان و جانوران رفته رفته نابود شوند و در خطر انقراض قرار بگیرند. اما چگونه می توان با حفاظت از گونه های در خطر انقراض به حیات وحش یاری نمود. آیا با فهرست گونه های گیاهی و جانوری در حال انقراض ایران آشنا هستید؟ در این مقاله از سرویس سبک زندگی در مجله خبرنگاران می توانید با گونه های جانوری و گیاهی در حال انقراض و بعلاوه با فنون حفاظت از گونه های در خطر انقراض آشنا شوید.

8 روش حفاظت از گونه های در خطر انقراض گیاهی و جانوری

منظور از گونه های در خطر انقراض چیست؟

شرایط نامساعد موجب می گردد تا گیاهان و جانوران زیادی در معرض خطر نابودی و از بین رفتن به طور کامل قرار بگیرند. طبق قوانین گونه های در حال انقراض، زمانی که یک گونه جانوری یا گیاهی در معرض نابودی قرار می گیرد، باید شرایطی فراهم گردد که به بقای آن گونه یاری کند.

در این شرایط آن گونه گیاهی و جانوری باید تحت مراقبت ویژه قرار بگیرد و از شکار و از بین بردن آن جلوگیری گردد. امروزه گونه های در معرض انقراض ایران نیز به وسیله دانشمندان و کارشناسان معین می شوند و هر ساله تعدادی از جانوران و گیاهان به فهرست موجودات در حال انقراض افزوده می گردد.

اهمیت حفاظت از گونه های در خطر انقراض

اطلاع از آخرین مطالب مجذوب نماینده و پرطرفدار

حفاظت از گونه های در خطر انقراض می تواند به بقای یک موجود زنده یاری کند. زیرا زمانی که یک گونه گیاهی و جانوری به طور کامل نابود گردد، دیگر هیچ راهی برای برگشت وجود ندارد. از دست دادن حتی یک گونه از گیاهان و جانوران می تواند تأثیرات فاجعه باری بر زیست بوم بگذارد. نابودی یک موجود زنده در سراسر زنجیره غذایی موجودات مؤثر است.

از طرف دیگر این موضوع حتی بر درمان بیماری های کشنده، حفظ زیست بوم و بهبود کلی زندگی ما و تمام موجودات زنده نقش مهمی دارد.

چطور یک گونه در فهرست موجودات و گیاهان در حال انقراض قرار می گیرد؟

به طور کلی کارشناسان محیط زیست و حیات وحش، سلامت گونه های مختلف موجودات را به طور مرتب وارسی می نمایند و داده های به دست آمده به وسیله دانشمندان را آنالیز می نمایند. انتخاب یک گونه و قرار دادن آن در فهرست موجودات در حال انقراض معمولاً به عوامل متعددی بستگی دارد.

زمانی که شرایط زندگی یک گونه گیاهی یا جانوری نامساعد باشد، زیستگاه آن در حال نابودی باشد، شکار و صید یک گونه جانوری افزایش پیدا کند، بیماری خاصی در میان گونه های جانوری یا گیاهی خاص ایجاد گردد و سلامت آن گونه جانوری و گیاهی به هر شکلی در خطر باشد، آن گونه گیاهی و جانوری در فهرست گونه های گیاهی و جانوری در حال انقراض قرار می گیرد.

انقراض در کمین 30 درصد از گونه های جانوری کره زمین

طبق گزارشات به دست آمده از انجمن بین المللی حفاظت از طبیعت حدود 30 درصد از گونه های مختلف جانوری در کره زمین در حال انقراض هستند. صید و شکار بی رویه حیوانات، آلودگی هوا، از بین رفتن محیط زندگی جانوران و بعلاوه بی توجهی به زیستگاه آن ها موجب شده تا بسیاری از جانوران دیگر شرایط مناسبی برای زندگی نداشته باشند.

از طرفی مطالعات اجرا شده روی کوسه ها و سفره ماهی ها نشان می دهد که 37 درصد از گونه این موجودات نیز در معرض انقراض قرار دارند.

شرایط گونه های جانوری در حال انقراض ایران

تنوع آب و هوایی و اقلیم ایران موجود شده تا تنوع جانوری بی نظیری داشته باشد. طبق آخرین آمارها در ایران 1140 گونه جانوری شامل پستانداران، پرندگان، خزندگان و ماهی ها زندگی می نمایند. در این میان 650 گونه ماهی و 197 گونه پستاندار در کشور وجود دارد. از طرف دیگر در کشور ما 535 گونه پرنده زندگی می نمایند که 2/3 پرندگان خاورمیانه را تشکیل می دهند.

به علاوه 227 گونه خزنده و 21 گونه دوزیست نیز در ایران زندگی می نمایند که شامل تنوع بی نظیری از جانوران می شوند.

عوامل مؤثر بر گونه های در معرض انقراض ایران

  • شکار بی رویه حیوانات
  • پرورش دام بیشتر از حد ظرفیت زیستگاه
  • تجارت غیرقانونی جانوران و گیاهان
  • تصادفات جاده ای
  • شیوع بیماری
  • خشکسالی و تغییرات آب و هوایی
  • بی توجهی به حفاظت از جانوران و زیستگاه آن ها
  • ضعف قوانین محافظت از جانوران و گیاهان
  • اجرای پروژه های غیرقانونی و از بین بردن محیط زیست

فهرست گونه های گیاهی و جانوری در حال انقراض ایران

در کشور ما گیاهان و جانوران زیادی در معرض انقراض قرار دارند. در ادامه می توانید با فهرست گونه های در معرض انقراض ایران بیشتر آشنا شوید.

گونه های گیاهی در حال انقراض

در ایران بیشتر از 8 هزار گونه گیاهی وجود دارد که 1800 گونه آن منحصراً در ایران رشد می نمایند و در هیچ کشور دیگری یافت نمی گردد. باید بدانید که نزدیک به 2 هزار گونه گیاهی در کشور در معرض نابودی و انقراض قرار دارند. از گونه های گیاهی در معرض انقراض ایران می توان به گیاهانی مثل: والک، ارکیده ها، قاز یاغی، گندکمت، لاله واژگون، آلاله برفی، شنگ، اوه لیک، مرزه کوهی، خاکشیر تلخ بیابانی، مورخوش، بادرنجبویه و سوسن چلچراغ اشاره نمود.

گونه های جانوری در حال انقراض

در میان تنوع بی نظیری از گونه های جانوری، 74 گونه از انواع جانوران در ایران در معرض انقراض قرار دارند. شیر ایرانی و ببر مازندران از گونه های ارزشمندی بودند که در قرن گذشته منقرض شدند. هم اکنون نیز بسیاری از جانوران مثل گور ایرانی، خرس سیاه و گوزن زرد، یوزپلنگ ایرانی، سیاه گوش، گربه پالاس، فک خزری و لاک پشت پوزه عقابی در فهرست گونه های جانوری در حال انقراض ایران قرار دارند.

روش های حفاظت از گونه های در خطر انقراض

برای حفاظت از گونه های در خطر انقراض روش های متعددی وجود دارد. در ادامه می توانید با بعضی از راهکارهای حفاظت از گونه های در خطر انقراض حیات وحش آشنا شوید.

1- اطلاع از گونه های در معرض انقراض منطقه

در هر منطقه ای گیاهان و جانوران مخصوصی زندگی می نمایند. یکی از فنون حفاظت از گونه های در خطر انقراض این است که در خصوص گونه های در حال انقراض منطقه خودتان تحقیق کنید. به دوستان و خانواده خود در خصوص پرندگان، ماهی ها و گیاهان در حال انقراض منطقه و روش های یاری به بقای این موجودات آموزش دهید.

2- محافظت از زیستگاه موجودات در حال انقراض

دانشمندان بر این باور هستند که برترین راه برای محافظت از گونه های در معرض انقراض، محافظت از مکان های زندگی این موجودات است. برای حفاظت از گونه های در خطر انقراض از محل زندگی این موجودات تماشا کنید و سعی کنید شما هم قدمی در فراهم کردن محیط زیست مناسب برای این موجودات بردارید.

3- تمیز نگه داشتن محیط زیست برای حفاظت از گونه های در خطر انقراض

یکی دیگر از روش هایی که همه ما باید برای حفاظت از گونه های در خطر انقراض انجام دهیم، حفاظت از محیط زیست است. برای این کار باید زباله های را از محل زندگی موجودات زنده دور کنید. در مصرف آب صرفه جویی کنید و از مواد پلاستیکی غیر قابل تجزیه استفاده نکنید.

4- رها کردن طبیعت به حال خود برای حفاظت از گونه های در خطر انقراض

اجازه دهید گیاهان و موجودات زنده هم در کنار شما زندگی نمایند. هر گیاه می تواند غذای یک موجود زنده باشد و هر حشره می تواند به فرآیند گرده افشانی گل ها یاری کند. به یاد داشته باشید که گونه های غیر بومی موجودات می توانند تهدید برای گیاهان و حیوانات یک منطقه باشند. بهتر است هر گونه گیاهی و حیوانی در زیستگاه خودش زندگی کند تا موجب انقراض نابودی سایر موجودات نگردد.

5- عدم استفاده از سموم و آفت کش ها به اندازه زیاد

شاید علف کش ها و سموم گیاهی در ظاهر به سلامت گیاه یاری نمایند، اما این آلاینده ها برای حیات وحش خطرناک هستند و در خاک و زنجیره غذایی موجودات جمع می شوند. بسیاری از حیوانات و پرندگان مثل جغدها، شاهین و سایر حیوانات با مصرف این سموم آسیب می بینند. بعضی از دوزیستان با قرار گرفتن در معرض این سموم بیمار می شوند و همه این ها در چرخه انقراض گونه های جانوری و گیاهی نقش مهمی دارد.

6- استفاده از محصولات قابل بازیافت برای محافظت از حیوانات و گیاهان

برای محافظت از جنگل و گیاهان از محصولات قابل بازیافت بهره ببرید. توجه داشته باشید که استفاده از کاغذها و پلاستیک های بازیافتی و چوب بامبو گزینه های مناسبی هستند. سعی کنید از خرید و سفارش لوازم چوبی که با چوب درختان جنگلی تهیه می شوند، اجتناب کنید. بهتر است استفاده از روغن نخل را محدود کنید. زیرا برای تهیه این روغن جنگل هایی که ببرها در آن زندگی می نمایند، نابود می شوند.

7- عدم استفاده از محصولات حیوانی

شاید امروزه استفاده از پوست، عاج و خشک شده حیوانات بسیار رایج باشد. اما این کار حیوانات را در معرض انقراض قرار می دهد. برای محافظت از حیوانات و گیاهان سعی کنید از خرید و سفارش لاک پشت های تزئینی، عاج فیل، شاخ گوزن، مرجان، پوست ببر و خرس و محصولات حیوانی اجتناب کنید.

8- جلوگیری از شکار برای جلوگیری از انقراض گونه های نادر جانوری

آزار و اذیت حیوانات، شکار کردن و اسارت غیرقانونی حیوانات می تواند خطر انقراض آن ها را افزایش دهد. سعی کنید از این کار دوری کنید و جلوی افرادی که شکار غیرقانونی انجام می دهند را بگیرید.

بیشتر بخوانید: لایه اوزون چیست و خطرات سوراخ شدن آن کدامند؟

سخن پایانی

ما انسان ها نقش مهمی در انقراض جانوران و گیاهان این کره خاکی داریم. بی توجهی به موجودات زنده، آلوده کردن محیط زیست و نابود کردن جنگل ها و شکار حیوانات موجب می گردد تا زیباترین و منحصربه فردترین موجودات کره زمین یکی پس از دیگری از بین بروند.

اهمیت این موضوع موجب شده تا در تقویم جهانی روز جهانی گونه های در معرض انقراض وجود داشته باشد و در این روز راهکارهایی برای حفاظت از گونه های در خطر انقراض ارائه گردد. برای حفظ موجودات زنده و یاری به بقای آن ها همه ما باید در کنار هم کوشش کنیم و با به کار بردن نکات ارائه شده جلوی انقراض موجودات و گیاهان مختلف را بگیریم.

منابع: ،

نوشته های مرتبط

چگونه با این سورپرایزها روز مادر را جشن بگیریم

آموزش طرز تهیه 7 هدیه دست ساز برای روز مادر

برترین روش های جرم گیری و از بین بردن رسوب کتری و سماور

12 ترفند روزانه ساده برای داشتن خانه مرتب و منظم

منبع: افق کوروش
انتشار: 24 دی 1400 بروزرسانی: 24 دی 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1795

به "8 روش حفاظت از گونه های در خطر انقراض گیاهی و جانوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 روش حفاظت از گونه های در خطر انقراض گیاهی و جانوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید