افزایش دسترسی راحت مبتلایان کرونا به داروهای فاویپیراویر و رمدسیویر

به گزارش اخبار ورزشی، تهران (پانا) - وزیر بهداشت در نامه هایی جداگانه خطاب به رئیس سازمان غذا و دارو و مدیران عامل سازمان های بیمه سلامت و تامین اجتماعی با اشاره بر ضرورت افزایش دسترسی راحت تر مبتلایان به کرونا به داروهای فاویپیراویر و رمدیسیور، گفت پوشش بیمه ای این داروها مورد توجه قرار گیرد.

افزایش دسترسی راحت مبتلایان کرونا به داروهای فاویپیراویر و رمدسیویر

به گزارش وزارت بهداشت، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه ای خطاب به دکتر شانه ساز رییس سازمان غذا و دارو تاکید نمود: مصرف داروهای ضدویروس فاویپیراویر و رمدیسیور جهت جلوگیری از جهش و مقاومت ویروس باید منطبق با پروتکل ها بوده و نسخه نویسی نیز توسط پزشکان متخصص عفونی و ریه و یا پزشکان عمومی آشنا به پروتکل ها و مورد تائید معاونین درمان و بهداشت دانشگاه ها صورت گیرد.

در متن نامه وزیر بهداشت خطاب به دکتر شانه ساز - رییس سازمان غذا و دارو آمده است: پیرو مکاتبات و مذاکرات قبلی در خصوص افزایش دسترسی راحت تر بیماران مبتلا به 19COVID- به داروهای ضدویروس فاویپیراویر و رمدسیویر باتوجه به اینکه خوشبختانه با همت شرکت های فراوریکننده داخلی به مقدار کافی فراوری شده است ترتیبی اتخاذ فرمائید:

1-باتوجه به مصرف این داروها در بیماران سرپایی و بستری موقت مبتنی بر پروتکل های ابلاغی معاون محترم درمان به منظور کاهش بار بیمارستان ها به خصوص با موج جدید ویروس موتاسیون یافته ترتیبی اتخاذ فرمائید تا در داروخانه های منتخب به اندازه کافی در دسترس باشد.

داروخانه های منتخب در تعداد حداکثر و لیست آنها به مراکز 16 ساعته و مراکز خصوصی و خیریه کلیه شهرستان ها ارسال و جهت اطلاع بیماران و جلوگیری از سرگردانی آنها نصب گردد. به علاوه در سایت های مختلف جهت اطلاع عموم اعلام گردد.

2- مصرف این داروها جهت جلوگیری از جهش و مقاومت ویروس باید منطبق با پروتکل ها بوده و نسخه نویسی نیز توسط پزشکان متخصص عفونی و ریه و یا پزشکان عمومی آشنا به پروتکل ها و مورد تائید معاونین درمان و بهداشت دانشگاه ها صورت گیرد.

3-جهت جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی و یا قاچاق فرآورده های مذکور داروخانه های منتخب مکلف به ثبت موارد با ذکر تعداد دارو، نام بیمار و پزشک معالج در سامانه TTAC می باشند.

پوشش بیمه ای داروهای فاویپیراویر و رمدسیویر مورد توجه قرار گیرد

همچنین وزیر بهداشت در نامه ای دیگر خطاب به دکتر ناصحی - عضو هیات مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت و دکتر سالاری - مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی بر ضرورت توجه به پوشش بیمه ای داروهای فاویپیراویر و رمدسیویر در درمان سرپایی مبتلایان به کرونا تاکید نمود.

در متن نامه نمکی آمده است: پیرو تصمیمات قبلی در خصوص پوشش داروهای ضد ویروس فاویپیراویر و رمدسیویر برای بیماران سرپایی مبتلا به COVID-19، هنوز شکوائیه هایی از برخی از استانها مبنی بر عدم پوشش بیمه ای این داروها در درمان سرپایی واصل می گردد.

تجربه ارزشمند ما در خوزستان در اوج همه گیری جدید با ویروس موتاسیون یافته انگلیسی نشان داد که اگر شیوه درمان سرپایی در مراکز 16 ساعته با داروهای ضد ویروس اعمال نمی شد سرریز بیماران بستری علاوه بر تحمیل هزینه سنگین، مرگ و میر را به شدت بالا می برد کما اینکه مرگ و میر نسبت به تعداد بیماران در خوزستان بسیار کمتر از حد انتظار و نسبت های قبلی کشوری بود.

لذا شایسته است پوشش بیمه ای داروهای مذکور در درمان سرپایی مورد توجه قرار گیرد. بی تردید درمان ضد ویروس در روزهای اول به شدت بار بیمارستان ها و هزینه های سنگین مرتبط با این بیماران را خواهد کاست.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1456

به "افزایش دسترسی راحت مبتلایان کرونا به داروهای فاویپیراویر و رمدسیویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش دسترسی راحت مبتلایان کرونا به داروهای فاویپیراویر و رمدسیویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید