به دنبال واردات کالا در مقابل پول های کشور در ترکیه نیستیم

به گزارش اخبار ورزشی، مهرداد سعادت، رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه در مورد دلایل افزایش مراوادات تجاری ایران و ترکیه اظهار کرد: همانطور که پیش از گفتیم که اگر اخلاقیات و یک سری از مسائل بین ایران و ترکیه رعایت شود حجم تجارت دو کشور بیشتر خواهد شد که این اتفاق درحال رخ دادن است. مذاکرات وین که در راستای برداشته شدن تحریم ها بوده نیز در این موضوع بی تاثیر نبوده است. ترک ها نیز منتظر هستند که سرنوشت تحریم ها مشخص شود.

به دنبال واردات کالا در مقابل پول های کشور در ترکیه نیستیم

وی اضافه کرد: ارتباط بین تجار دو کشور کم کم در حال بازگشت به جایگاه اصلی خود است. امیدواریم که به زودی این اتفاق محقق شود و نتیجه مذاکرات وین تاثیر خود را در تجارت بین ایران و ترکیه ببینیم.

سعادت اضافه کرد: تلاش های اتاق مشترک و تجار دو کشور و ارتباطاتی که از این طریق برقرار شده و همچنین کمیسیون مشترکی که در ماه گذشته بین ایران و ترکیه برگزار شد بی تاثیر نبوده است. علاوه بر این تغییر سیاست های ارزی کشور طی ماه های گذشته هم در افزایش تجارت اثر داشته است. مجموع اینها نشان می دهد که تجارت ایران با ترکیه در حال رشد است و امیدواریم بتوانیم به میزان قبل از تحریم ها برسیم.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه گفت: طبق آماری که گمرک ایران ارائه داده، در سه ماهه امسال در کل با رشد صادرات در همه حوزه ها روبرو بودیم، این رشد در تجارت با ترکیه نیز اتفاق افتاده است. باید توجه داشت که تغییر سیاست های ارزی و برگشت ارز در این موضوع بسیار تاثیرگذار بود. در مدت مشابه سال گذشته ما مسائل رفع تعهدات ارزی را داشتیم که بسیار در مسائل تاثیر داشتند. امسال با شفاف تر شدن سیاست های ارزی، صادرکنندگان هم توانستند برای خود یک نقشه راه برای سال 1400 مشخص کنند و به تبع آن تا حد زیادی این مسائل حل شده است.

وی گفت: راه نجات کشور ما توسعه صاردات است، ما در کشور برای مسائل اقتصادی هیچ راه چاره دیگری نداریم مگر اینکه صادرات را توسعه دهیم و بتوانیم از ظرفیت های خالی کشور استفاده کنیم. با امید اینکه هرچه زودتر تحریم ها برداشته شوند و ما به اهداف خود در بازارهای صادراتی که سالیان سال برای آن زحمت کشیدیم برسیم. ما مشتریان خوبی در جهان داریم اما شرایط سخت شده است اگر این شرایط به حالت اولیه خود برشود این توانمندی در بخش خصوصی وجود دارد که وظایف خود را انجام نمی دهد.

سعادت در پاسخ به سوالی در مورد منابع پولی ایران در ترکیه و واردات کالا از محل این منابع گفت: این مسائل وابسته به موضوع رفع تحریم ها است، اگر تحریم ها برداشته شوند این منابع به داخل کشور بازمی گردند و نیازی به واردات کالا در برابر این پول نیست. ما بیشتر به دنبال آزاد شدن منابع هستیم تا در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد که هرجا لازم است صرف کند. اما اینکه در مقابل پول های خود در خارج از کشور و به خصوص ترکیه واردات مواد اولیه انجام دهیم خواسته ما نیست و بیشتر مایل هستیم و به نفع کشور است که منابع به صورت کامل برشود و در اختیار خودمان باشد

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1567

به "به دنبال واردات کالا در مقابل پول های کشور در ترکیه نیستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به دنبال واردات کالا در مقابل پول های کشور در ترکیه نیستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید