ظریف: با ویروس بجنگید نه با ما

به گزارش اخبار ورزشی، وزیر خارجه ایران طی یادداشتی در یک روزنامه روسی، وقت آن فرا رسیده که جامعه جهانی نقش واقعی خود را ایفاء نموده و آمریکا به تحریم های بی شرمانه، غیر قانونی و ظالمانه خود که جنایت علیه بشریت است، سرانجام دهد.

ظریف: با ویروس بجنگید نه با ما

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی یادداشتی در روزنامه روسی کامرسانت تاکید نمود که آمریکا باید به تحریم های بی شرمانه، غیر قانونی و ظالمانه خود که جنایت علیه بشریت است، خاتمه دهد.

ظریف ضمن اشاره به روبه رو شدن جهان با پدیده جدید و تهدیدآمیز پاندمی ویروس کرونا، نوشت: اگر در مقطعی با جهانی شدن روبرو بودیم اینک با پدیده کرونایی شدن و جهانی شدن کرونا روبرو هستیم. این ویروس ناخوانده جهانی فرایندی را ایجاد نموده است که بر اساس آن مردم جهان در یک جامعه واحد و فراگیر جهانی به یکدیگر می پیوندند و در بلیه پیش آمده هم سرنوشت می شوند.

این پدیده باعث شکل گیری شبکه ای از آسیب پذیری ها شده است که طی آن اجتماعاتی که پیش از این در کره خاکی دور افتاده و منزوی بودند به واسطه این ویروس در وابستگی متقابل و وحدت جهانی ادغام شده اند. به این ترتیب فرایندی ایجاد شده است که در آن هر چند کشورها برای کنترل بیماری مرزهای جغرافیایی خود را می بندند ولی همزمان مبارزات ضد کرونایی خود را آغاز نموده و مرزهای یاری رسانی میان کشورها را از میان بر می دارند.

وی با بیان اینکه این ویروس جهانی حد و مرز نمی شناسد و بی رحمانه به بشریت حمله ور شده است، شرح داد: لذا مردم جهان با مشاهده خطر کرونا، مرزبندی های جغرافیایی، سیاسی، نژادی و قومی را به کناری نهاده و مبارزه جمعی برای غلبه بر این پدیده را در پیش گرفته و سلامتی و بقای بشریت را بر صدر همه مرزبندی ها نشانده اند. شیوع سریع ویروس کرونا در گستره زمین نشان داد که الگوهای از پیش تعیین شده گذشته برای تعاملات جمعی، چه درسطح گروهی چه در سطح ملی و بین المللی با چالش های جدی روبرو هستند.

به این ترتیب که به هم پیوستگی سرنوشت جامعه جهانی متاثر از شیوع ویروس کرونا، جامعه جهانی را به باز تعریف مسئولیت های فردی، جمعی و جهانی وا داشته است. در این باز تعریف ، مسئولیت جامعه جهانی سنگین تر می گردد و دولت های زیادی به این درک واقعی می رسند که مبارزه با این بلای خانمان سوز مساله ای جهانی تلقی شده و مستلزم همکاری های منطقه ای ، جهانی و اقدام مشترک بشریت است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ضمن اشاره به تداوم وضع تحریم ها از سوی آمریکا بر ایران، ادامه داد: با این وجود رژیم آمریکا با خودخواهی و عدم درک شرایط حساس کنونی، سیاست خصومت ورزی و فشار حداکثری خود بر جامعه جهانی را به سطح بی سابقه ای از ضدیت با انسانیت و حیات انسان ها رسانده است، به گونه ای که متاسفانه مبارزه با این ویروس کشنده توسط بعضی دولت های تحت تحریم از سوی آمریکا از جمله در جمهوری اسلامی ایران با مشکل روبرو شده و به گونه تلخ تر و غم انگیز تری در جریان است.

ظریف همچنین افزود: جمهوری اسلامی ایران با وجود توانمندی در نظام سلامت و درمان که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته و کوشش بی امان مسئولان آن برای مبارزه و مهار این بیماری، به خاطر انسداد غیر قانونی منابع مالی و ایجاد مانع در دسترسی به منابع مالی ایران در خارج از کشور متاثر از تحریم های شدید دولت آمریکا از یکطرف و عدم امکان دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی به علت مانع تراشی این کشور از طرف دیگر با بروز فاجعه انسانی روبرو شده است.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو مسئول جامعه جهانی، وظیفه خود می داند که از جان شهروندان خود و همه شهروندان جامعه جهانی صیانت کند و برای این مهم تمامی مساعی خویش را به کار گرفته است ولی متاسفانه برای ایفای این وظیفه با محدویت ها و تحریم های گسترده و ظالمانه دولت آمریکا روبرو است .

وی با بیان اینکه ایران کشوری ثروتمند و دارای ذخایر غنی از جمله نفت و گاز است، توضیح داد: ولی به دلیل تحریم های آمریکا منابع مالی لازم برای خدمت رسانی به مردم آسیب دیده از کرونا را در اختیار ندارد. تحریم های ظالمانه آمریکا منابع مالی ایران از جمله ذخایر نفتی و بخش خصوصی را تحت تاثیر قرار داده است. سیاست فشار حداکثری آمریکا مانع صادرات ایران شده و منابع کم تری برای سرمایه گذاری در اختیار ایران است. تحریم ها بخش های اصلی نظام مالی ایران را هدف قرار داده و منابع مالی و توان ایران برای مقابله با کرونا عملا محدود شده و مانعی مهم بر سر راه مبارزه جمهوری اسلامی ایران با این ویروس خطرناک ایجاد شده است.

در شرایطی که صادرات نفت به عنوان مهمترین منبع درآمد ایران، به خاطر تحریم های آمریکا به کمترین حد رسیده و بهای نفت نیز به شدت سقوط نموده، طبیعی است که توان مالی ایران به شدت افت نموده باشد.تحریم های ضد ایرانی همچنین مانع خرید دارو و تجهیزات از سوی دولت ایران می گردد. محدودیت های بانکی و مالی اعمال شده علیه ایران تعیین نمی کند که کالاهای خریداری شده برای اهداف بشردوستانه است یا خیر. بانک های کشورهای مختلف زمانی که در تجارت با ایران با تهدیدات خطرآفرین آمریکا روبرو می شوند، از مراودات بانکی با ایران خودداری می نمایند. شرکت های سازنده تجهیزات پزشکی اروپا به دلیل تهدیدات آمریکا با ایران تجارت نمی نمایند و کالاهای پزشکی را به ایران نمی فروشند.

وزیر خارجه ایران ضمن اشاره به تداوم مبارزه این کشور با شیوع ویروس کرونا، نوشت: تحریم های ایالات متحده بر تجارت قانونی و پیش شرط های اخیر مقامات ایالات متحده برای ممانعت از فروش دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای بشردوستانه، کوشش ها برای مبارزه با شیوع کووید19 در ایران را همچنان با مشکل روبرو نموده است.

کوشش آمریکا جهت افزایش مستمر لایه ها و عمق تحریم ها و عدم تامین لوازم و نرم افزارهای ناوبری مورد استفاده شرکت های هواپیمایی ایران با هدف زمین گیر کردن بخش هوایی ایران و مانع تراشی در استفاده از فناوری اطلاعات در جلوگیری از شیوع کووید19 همچنان ادامه دارد. بنابراین اعمال تروریسم مالی و درمانی علیه ایران توسط ایالات متحده آمریکا، اشکال مختلفی به خود گرفته است.این اقدامات از منظر حقوقی، نه تنها یک تروریسم مالی و بهداشتی علیه ایران بلکه جنایت علیه بشریت و جامعه جهانی است.

در ادامه این یادداشت آمده است: در مقطع حساس کنونی تنها کار مفیدی که آمریکا می تواند انجام دهد این است که در مبارزه ایران با کرونا سنگ اندازی و در یاری رسانی بین المللی ایجاد وقفه نکند. در این رابطه شمار زیادی از سران کشورها از جمله فدراسیون روسیه، چین، ترکیه، پاکستان و دبیرکل سازمان ملل متحد به دنبال شیوع این بیماری خواستار لغو تحریم های آمریکا علیه ایران شده اند. کوشش های روز افزون این دولت ها اخلاقی و انسانی و قابل ستایش است.

ظریف با درخواست از جامعه جهانی برای خاتمه دادن به تحریم های آمریکا علیه ایران، افزود: اکنون وقت آن فرا رسیده که جامعه جهانی نقش واقعی خود را ایفاء نموده تا صدای بلند آن شنیده شده و آمریکا به تحریم های بی شرمانه، غیر قانونی و ظالمانه خود که جنایت علیه بشریت است، خاتمه دهد. جامعه جهانی باید به خود بیاید و به ایران یاری کند تا بتواند تروریسم مالی و بهداشتی- دارویی را متوقف کند. دوره نشستن و تماشای قلدری آمریکا گذشته است.

وی در خاتمه نوشت: در شرایط کنونی، رویکرد جامعه جهانی در قبال مخالفت با تحریم های ظالمانه و غیر قانونی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، می تواند محکی برای وجدان بیدار و همچنین پایبندی کشورهای جهان به حقوق بشر باشد. مقابله با مجازات جمعی مردم ایران و بعضی دیگر از ملت های تحت تحریم توسط آمریکا الزامی اخلاقی و عمل گرایانه است.

رفتار خیره سرانه رژیم آمریکا نشان داده که در برابر فشار افکار عمومی جهانی مقاومت نموده و امیدوار است با زورگویی و قلدری سیاست ضد انسانی فشار حداکثری را علیرغم کورونا ادامه و حتی تشدید کند. لذا تنها راه اخلاقی و عمل گرایانه، اتحاد جامعه بین المللی برای رعایت نکردن تحریم های غیر قانونی و ضدانسانی آمریکاست. مردم ایران به کارزار روزافزون جهانی دولت ها و رهبران جامعه مدنی که خواستار لغو تحریم های غیرقانونی ایالات متحده هستند، ارج می نهند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 794

به "ظریف: با ویروس بجنگید نه با ما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: با ویروس بجنگید نه با ما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید