تخت روانچی: آمریکا قرار موقت الزام آور دیوان بین المللی دادگستری را نقض کرده است

به گزارش اخبار ورزشی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: آمریکا با انجام اقدامات متخلفانه، قرار موقت الزام آور دیوان بین المللی دادگستری را نقض کرده که مسئولیت بین المللی به همراه دارد.

تخت روانچی: آمریکا قرار موقت الزام آور دیوان بین المللی دادگستری را نقض کرده است

از پروفایل ما وبلاگ حامد دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، مجید تخت روانچی سفیر و کننده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص موضوع گزارش دیوان بین المللی دادگستری به مجمع عمومی سخنرانی کرد.

تخت روانچی با اشاره به استفاده آمریکا از اقدامات قهرآمیز به عنوان ابزار سیاست خارجی خود، به تحریم های آمریکا در سالهای گذشته علیه کشورمان پرداخت که با خروج این کشور از برجام نیز تشدید شده است.

وی گفت که این تحریم ها به طور مستقیم و غیر مستقیم شرکت های ایرانی و مردم ایران را هدف گرفته و توانایی ایران در تجارت آزاد را متاثر کرده است. این در حالی است که رئیس جمهور آمریکا نیز به صورت بی شرمانه ای اعلام کرده که سخت ترین تحریم ها علیه ایران اجرایی خواهند شد و مسائل ایران بیشتر از گذشته خواهد بود.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: در پاسخ به این اقدامات غیر قانونی و متخلفانه که مغایر با اصول منشور سازمان ملل، حقوق بین الملل و موافقتنامه دوجانبه ایران با آمریکا در سال 1955 است، جمهوری اسلامی ایران نزد دیوان بین المللی دادگستری شکایت کرد و همچنین خواستار صدور قرار موقت از سوی دیوان بین المللی دادگستری برای توقف اقدامات غیر قانونی آمریکا شد.

کننده دائم کشورمان در خصوص پاسخ دیوان به این شکایت هم گفت: دیوان بین المللی دادگستری در سوم اکتبر 2018 با اجماع، قرار موقت الزام آوری را صادر و آمریکا را ملزم کرد که بر اساس تعهدات این کشور به موجب عهدنامه مودت از اقدامات محدود کننده خودداری کند و تضمین کند که مجوزهای لازم برای پرداخت ها و انتقال پول در زمینه های تصریح شده در قرار دیوان مشمول محدودیت نخواهند بود.

تخت روانچی گفت: متاسفانه آمریکا تا به امروز وقعی به قرار موقت دیوان ننهاده و حتی تحریم های بیشتری وضع کرده و اقدامات قهر آمیز خود را تشدید کرده است به نحوی که اخیرا و همزمان با گسترش کرونا تعداد بیشتری از بانک های ایرانی تحریم شده اند. این موضوع در دسترسی ایران به دارو و وسایلی که برای مبارزه با ویروس کرونا ضروری است، خلل ایجاد کرده است.

وی افزود: تصمیم اجماعی دیوان بر غیرقانونی بودن تحریم های آمریکا بر ضد مردم و کشور گواهی می دهد. دیوان در قرار الزام آور خود تصریح کرده است که این قرار موجد تعهدات حقوقی بین المللی برای طرف های دعوا خواهد بود.

کننده ایران شرح داد: آمریکا ملزم به پایبندی به قرار دیوان بوده و هرگونه عدم پایبندی آن کشور مستوجب مسئولیت بین المللی است.

وی با بیان اینکه دیوان از طرفین دعوا خواسته از اقداماتی که موجب وخامت و یا گسترش دعوا شود، اجتناب کنند، گفت: معین است که اقدامات متخلفانه آمریکا موجد مسئولیت بین المللی این کشور است.

تخت روانچی در انتها به دعوای دوم ایران علیه آمریکا در قضیه مصادره اموال و دارایی های کشورمان از جمله مصادره دارایی های بانک مرکزی نزد دیوان اشاره کرد که در این قضیه نیز دیوان با رد اشکال صلاحیتی آمریکا، رای به بررسی ماهوی موضوع داده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1171

به "تخت روانچی: آمریکا قرار موقت الزام آور دیوان بین المللی دادگستری را نقض کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخت روانچی: آمریکا قرار موقت الزام آور دیوان بین المللی دادگستری را نقض کرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید