درآمد چین از صادرات کفش بیشتر از درآمد ما از نفت است!

به گزارش اخبار ورزشی، رئیس اتحادیه کفش ماشینی و لاستیکی تهران، درآمد ارزی فروش نفت برای ایران را سالانه 20 تا 30 میلیارد دلار اعلام نمود و گفت: این در حالی است که در کشور چین، صنعت کفش سالانه 80 میلیارد دلار ارزآوری دارد.

درآمد چین از صادرات کفش بیشتر از درآمد ما از نفت است!

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

علی اژدرکش در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه کفش جزو 1400 قلم کالایی است که واردات آن از حدود دو سال پیش ممنوع شده، اظهار کرد: سرانه مصرف کفش در ایران تقریبا مانند سرانه مصرف جهانی، حدود 2.6 جفت برای هر نفر است. به عبارت دیگر سالانه حدود 220 تا 250 میلیون جفت پایپوش در داخل مصرف می گردد که توان فراوری آن وجود دارد.

وی با بیان اینکه آمار مربوط به صادرات دقیق نیست، گفت: صادرات کفش سالانه حدود 100 میلیون دلار است، اما صادرات این محصول با سرمایه گذاری 200 تا 300 میلیون دلاری در عرض چهار سال می تواند به بیش از 1.5 میلیارد دلار برسد و در این زمینه برنامه های مدونی طراحی شده است و با تخصیص منابع و شرایط بازار ثابت می توانیم به این عدد برسیم.

درآمد سالانه چین از صادرات کفش بیشتر از درآمد ما از نفت است!

رئیس اتحادیه کفش ماشینی و لاستیکی تهران با اشاره به پتانسیل بالای صنعت کفش، توضیح داد: در کشور چین که اقتصاد دوم جهان است صنعت کفش در کنار فلزات سنگین، آی تی، خودروسازی و اسباب بازی جزو هفت صنعت اول این کشور است و 80 میلیارد دلار ارزآوری برای چین دارد. این در حالی است که فروش 2.5 میلیون بشکه نفت با قیمت 50 دلار سالانه 20 تا 30 میلیارد دلار ارزآوری برای کشور ما دارد.

وی با بیان اینکه ایتالیا سالانه حدود 13 میلیارد یورو ارزآوری از صادرات کفش دارد، گفت: بنابراین رقم ها در بخش صادرات کفش رقم های سنگینی است که نشان دهنده اهمیت این صنعت است. در ایران هم پتانسیل کافی در صنعت کفش وجود دارد؛ چرا که صنعت کفش بومی شده و در پنج استان دانش فنی آن نهادینه شده است.

همچنین به گفته این مقام صنفی، کشورهای همسایه هیچ کدام فراوریکننده قوی کفش نیستند و پتانسیل بازار زیادی برای ایران دارند که فصل ها و فرهنگ یکسان هم شانس صادرات کفش به این کشورها را بیشتر می نماید.

با 80 میلیون تومان می توان یک شغل در صنعت کفش ایجاد کرد؛ در خودروسازی با یک میلیارد تومان

وی مزیت دیگر صنعت کفش را بالا بودن نرخ اشتغال زایی آن بیان کرد و کفت: با نرخ فعلی دلار می توانیم با 80 میلیون تومان یک شغل در صنعت کفش ایجاد کنیم. این در حالی است که برای صنعت خودروسازی برای ایجاد هر شغل به یک میلیارد تومان احتیاج داریم. به عبارت دیگر با یک میلیارد تومان در صنعت کفش حدود 14 شغل ایجاد می گردد که با توجه به نرخ بیکاری و جمعیت جوان ایران بسیار یاری کننده است.

وی همچنین با اشاره به تاثیر شیوع ویروس کرونا بر زنجیره تامین در جهان، درباره تاثیر آن بر صادرات کفش، گفت: بیشتر از شیوع ویروس کرونا قوانین و مقررات ناگهانی در پی شرایط خاص کشور، مثل قوانین مربوط به استفاده از ارز حاصل از صادرات که باعث بروز مشکلاتی در تامین مواد اولیه شد، اذیت کننده بود.

اژدرکش با بیان اینکه دستورالعمل های خلق الساعه بانک مرکزی برای کنترل بازار دلار، فراوریکنندگان و صادرکنندگان را دچار مشکل می نماید اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت نباید اجازه چنین اتفاقاتی بدهد. به عبارت دیگر ما احتیاجمند یک فرماندهی مالی واحد هستیم که بتواند تصمیمات سریع و جامع بگیرد تا فراوری و صادرات کشور در سال جهش فراوری بیش از این آسیب نبیند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1057

به "درآمد چین از صادرات کفش بیشتر از درآمد ما از نفت است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمد چین از صادرات کفش بیشتر از درآمد ما از نفت است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید