دفاع رئیس سازمان بورس از مقررات جدید بازار پایه

به گزارش اخبار ورزشی، رئیس سازمان بورس طی نامه ای به ابهامات پاسخ گفته و راه های بهبود نقدشوندگی این بازار را تشریح کرد.

دفاع رئیس سازمان بورس از مقررات جدید بازار پایه

به گزارش گروه اقتصادی اخبار ورزشی، شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار طی نامه ای به هادی قوامی نماینده اسفراین در مجلس شورای اسلامی هدف از راه اندازی بازار پایه را بدین توضیح تشریح کرد:

شرکت های درج شده در بازار پایه فرابورس مشمول استاندارد های پذیرش در بورس ها نیستند و ریسک شفافیت اطلاعاتی، عملیاتی و اقتصادی این شرکت ها از شرکت های پذیرفته شده در بورس ها بیشتر است که به تبع آن امکان وقوع جرایم موضوع فصل 6 قانون بازار اوراق بهادار ج. ا. ا. در خصوص سهام این شرکت ها بالاتر است.

بر این اساس توجه به مسائلی همچون معاملات با نوسان قیمت نامتعارف و افزایش پرونده های تخلفاتی در بازار پایه و همچنین در راستای ارتقای سلامت بازار پایه، اصلاحات مقررات حاکم بر بازار پایه از سال 1396 در دستور کار نهاده شد و مقررات اصلاح شده در 12 دی 1397 به تصویب هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسید که این اصلاحات در روز های اول و ششم اسفند 97 به عموم بازار اطلاع رسانی شد.

با عنایت به تغییر در نحوه انجام معاملات در بازار پایه فرابورس و نظر به اینکه معاملات نماد های این بازار نیازمند اعمال تغییرات زمانبر در سامانه معاملات بوده، زمان اجرای آن پس از 70 روز کاری (خرداد 1398) اعلام شد و در خردادماه یعنی نزدیک به زمان اجرای مقررات جدید، شبهات متفاوتی در خصوص مقررات در فضای مجازی مطرح شد به طوری که عده ای از اشخاص اقدام به شایعه پراکنی و تشویش اذهان علیه مقررات جدید کردند. این گروه از افراد با ایجاد شبهات مختلف اعم از اطلاع رسانی ناکافی و غیرشرعی بودن مقررات جدید سعی در ملتهب کردن فضای حاکم بر بازار سرمایه کردند.

توجه به اطلاع رسانی مکرر، به منظور انجام اصلاحات مقررات بازار پایه با کمترین آسیب های جانبی، اجرای مقررات جدید در خردادماه متوقف و منوط به آنالیز موضوع در شورای عالی بورس شد.

پاسخ به شبهات مطرح شده

در ادامه این نامه همچنین یکی از شبهات مطرح شده از سوی منتقدان نحوه اطلاع رسانی نوان شده و آمده است: اطلاع رسانی در خصوص تغییرات، اسفندماه صورت گرفت و بیش از سه ماه قبل از اجرایی شدن به عموم بازار اعلام شد.

علاوه بر این پاسخ هایی که از مراجع در این مورد دریافت شده به دلیل طرح ناصحیح سوالات بوده و به منظور شفاف سازی مجدد در این باره، موضوع غیرشرعی بودن مقررات جدید معاملات در کمیته فقهی مطرح و مردود اعلام شد.

در راستای آنالیز همه جانبه، موضوع قوانین بازار پایه میان گروه های مختلف فعالان بازار نیز این موضوع مطرح و پیشنهاد های آنان اخذ و طی جلسات متعددی آنالیز شد. تغییر مقررات فقط در خصوص نحوه انجام معاملات سهام مندرج در بازار پایه بوده است و تاثیری در وضعیت اقتصادی و عملیاتی یا اشتغال در شرکت های مندرج در بازار پایه ندارد.

پس از ابلاغ مقررات جدید در بهمن ماه و طبقه بندی شرکت ها در تابلو های زرد، نارنجی و قرمز تعداد 15 شرکت درخواست پذیرش در بازار های اصلی را داده اند و 15 شرکت نیز از زمان طبقه بندی قبلی (خردادماه) تا موعد جدید اجرایی شدن مقررات (شهریورماه) از تابلو نارنجی به زرد ارتقا یافته اند که نشان از اثربخشی دستورالعمل جدید بر کیفیت افشای اطلاعات ناشران بازار پایه دارد.

این در حالی است که تغییر مقررات جدید بازار پایه که در بهمن 97 اطلاع رسانی عمومی شد، در موعد جدید اجرایی شدن مقررات یعنی شهریورماه 98 با تغییرات محدودتری در دستور اجراشدن نهاده شد.

حراج روزانه با هدف افزایش نقدشوندگی در بازار پایه

دستورالعمل بازار پایه با شیوه جدید از روز دوشنبه 25 شهریور اجرایی شده و به دلیل درخواست سهامداران بازار پایه از فرابورس ایران برای افزایش نقدشوندگی مبنی بر برگزاری حراج به صورت روزانه و افزایش دامنه نوسان، فرابورس ایران نیز با توجه به ظرفیت دستورالعمل جدید درخواست افزایش حراج ها را به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه کرد و بدین ترتیب مقرر شد از 7 مهرماه همانند سایر بازار های فرابورس ایران حراج ها به صورت روزانه و در محدوده دامنه نوسان هر یک از تابلو های بازار پایه انجام گردد که این موضوع موجب افزایش دامنه نوسان هفتگی نماد ها نیز شد.

مقررات جدید به دلیل پیش بینی بازارگردان برای افزایش نقدشوندگی، پویا بودن دامنه نوسان به دلیل جلوگیری از افت هیجانی قیمت ها و منطقی شدن افزایش قیمت ها متناسب با عوامل بنیادی، موجب بهبود شفافیت، کارایی و ارتقای سلامت بازار شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 337

به "دفاع رئیس سازمان بورس از مقررات جدید بازار پایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دفاع رئیس سازمان بورس از مقررات جدید بازار پایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید