دیپلمات سعودی: درباره آرامکو نمی خواهیم عجله کنیم

به گزارش اخبار ورزشی، فارس نوشت: سفیر عربستان سعودی در لندن هرچند اتهام زنی به ایران در خصوص حمایت ایران از عملیات حمله به آرامکو را تکرار کرد، اما گفت ریاض به دنبال درگیری نظامی نیست.

دیپلمات سعودی: درباره آرامکو نمی خواهیم عجله کنیم

خالد بن بندر آل سعود سفیر جدید عربستان سعودی در لندن در مصاحبه ای که روز سه شنبه منتشر شد، گفت ریاض قصد ندارد در پاسخ به عملیات حمله به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو عجله کند.

وی که با شبکه بی بی سی گفت وگو می کرد، در پاسخ به این سؤال که آیا غرب آسیا در آستانه جنگی جدید قرار گرفته است، گفت: قطعا امیدوارم که اینطور نباشد. ما هرگز در خاورمیانه دنبال درگیری نبوده ایم.

در واکنش به این جمله بن بندر، مجری بی بی سی به او یادآور شد که عربستان سعودی بیش از چهار سال است که در حال بمباران یمن است. سفیر عربستان گفت: آن درگیری را ما شروع نکردیم. ما برای آرام کردن اوضاع وارد یمن شدیم. می دانم که برعکس [واقعیت] به نظر می رسد. هیچ درگیری ای وجود ندارد که درگیری خوبی باشد. مداخله ما در یمن با هدف احیای یک دولت منتخب دموکراتیک و با تأیید سازمان ملل متحد انجام شد. این احتمال وجود داشت که آنچه در یمن در جریان بود، بیش از پیش گسترش یابد.

مجری بی بی سی در ادامه با اشاره به آمار بالای کشته های غیرنظامی در حملات عربستان سعودی به یمن، این حمله را یک اشتباه فاجعه بار توصیف کرد. بن بندر گفت: هرکس که بگوید از درگیری یا جنگ متأسف نیست، یا دارد به شما دروغ می گوید یا دیوانه است. ما احساس کردیم که باید مداخله کنیم، چون این کار را به نفع یمن می دانستیم.

او که کشورش در حمله به یمن صدها هزار یمنی را کشته و مجروح کرده و به گفته سازمان ملل بزرگترین بحران انسانی معاصر را در این کشور رقم زده، مدعی شد که ریاض مردم یمن را برادر و فامیل خود می داند و به همین دلیل هم در این کشور مداخله کرده و نمی تواند این کشور را به حال خود رها کند.

در ادامه مصاحبه، از بن بندر در مورد حادثه حمله به پالایشگاه بقیق و مجتمع نفتی خریص شرکت آرامکو سؤال شد. مسئولیت این حمله را ارتش و انصارالله یمن بر عهده گرفته و اعلام کرده اند که این اقدام پاسخی مشروع به حملات بی وقفه عربستان سعودی به مناطق غیرنظامی یمن است.

با این وجود، سفیر عربستان سعودی در این مورد گفت: قطعا این [حمله] با پشتیبانی ایران انجام گرفته است. داریم تلاش می کنیم که بیش از حد سریع واکنش نشان ندهیم، چراکه آخرین چیزی که به آن نیاز داریم، درگیری بیشتر در منطقه است.

او در مورد میزان خسارات وارده به صنعت نفت و پتروشیمی عربستان سعودی در نتیجه حمله اخیر، گفت: بقیق بیش از نیمی از نفتی را که ما در عربستان سعودی تولید می کنیم، پالایش می کند. میزان پالایش نفت این مجتمع شاید از کل نفتی که در دیگر نقاط منطقه تولید می شود، بیشتر باشد. این ضربه ای به جهان و اقتصاد جهان است، نه فقط عربستان سعودی.

در روزهای گذشته مقام های آمریکایی و سعودی تلاش کرده اند تا از حادثه حمله به آرامکو به عنوان اهرمی برای افزایش فشار به جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند. در همین چارچوب، واشنگتن و ریاض ایران را به نقش آفرینی مستقیم یا غیرمستقیم در این عملیات متهم کرده و مدعی شده اند که در حال تصمیم گیری در مورد نحوه پاسخ به این حادثه هستند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 284

به "دیپلمات سعودی: درباره آرامکو نمی خواهیم عجله کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات سعودی: درباره آرامکو نمی خواهیم عجله کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید