علت خستگی بعد از خواب چیست؟

به گزارش اخبار ورزشی، علت خستگی بعد از خواب چیست؟ خوابیدن در زمان نامناسب. ماندن در رختخواب به مدت طولانی. محیط اتاق خواب. مصرف الکل و کافئین و داشتن انواع اختلالات خواب.

علت خستگی بعد از خواب چیست؟

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

خبرنگاران | سرویس سلامت - آیا تا به حال فکر کرده اید که چه عواملی می توانند باعث بروز خستگی بعد از خواب شوند؟ در این مقاله، به این سوال جواب خواهیم داد.

علت خستگی بعد از خواب چیست؟

1. خوابیدن در زمان نامناسب. به یاد داشته باشید که هر فردی کرونوتایپ (عادات زمانی) مخصوص به خود را دارد. به عنوان مثال، یک فرد ممکن است سحرخیز یا شب زنده دار باشد. اگر شما زمانی از خواب بیدار شوید که با کرونوتایپ شما سازگار نباشد، این امر می تواند باعث بروز مشکل در صبح شود. به عنوان مثال، اگر شما فردی شب زنده دار باشید و بخواهید 6 صبح بیدار شوید، حتی اگر ساعت 10 شب خوابیده باشید، با این حال، در صبح احساس خستگی خواهید کرد، زیرا مغز شما هنوز می خواهد هورمون ملاتونین را تولید کند، در حالی که سعی می کنید از خواب بیدار شوید.

راه چاره: بهترین کار این است که کرونوتایپ مخصوص به خود را شناسایی کنید.

2. ماندن در رختخواب به مدت طولانی. برخی از افراد ممکن است قبل از بیدار شدن در صبح، 4 الی 10 بار، دکمه اسنوز موبایل یا ساعت خود را فشار دهند. این کار درست نیست، زیرا میانگین دکمه اسنوز در حدود 7-9 دقیقه است. دکمه اسنوز به این دلیل طراحی شده است که بتوانید بدون اینکه به چرخه خواب عمیق وارد شوید، چند دقیقه بیشتر بخوابید. اما این کار می تواند باعث ایجاد خستگی بعد از خواب شود.

راه چاره: ساعت خود را در آخرین لحظه ای که نیاز به بلند شدن دارید، تنظیم کنید. یا اگر باید حتما قبل از بیدار شدن، کمی چرت بزنید، آن را محدود به یک بار کنید.

3. محیط اتاق خواب می تواند باعث اختلال در خواب شود. وسایل و چیز های مختلف در اتاق خواب می توانند بر روی خواب شما تأثیر گذارند. بنابراین، بهتر است این عوامل را شناسایی کنید. به عنوان مثال، نور آبی ساطع شده از گوشی های هوشمند می تواند بر روی ترشح هورمون ملاتونین تاثیر گذاشته و باعث خستگی چشم و بروز مشکل در خواب شود.

راه چاره: استفاده از فیلتر های نور آبی می توانند کیفیت خواب را افزایش دهند.

4. خروپف کردن همسر می تواند باعث بروز اختلال در خواب شما شود.

راه چاره: می توانید از روش های دارویی یا گیاهی برای درمان خروپف استفاده کنید.

5. خوردن یا نوشیدن موادی که کیفیت خواب را کاهش می دهند. مصرف الکل و کافئین می توانند باعث بروز خستگی بعد از خواب شوند. اگرچه، الکل ممکن است باعث خواب آلودگی شما شود، اما در واقع الکل مانع از ایجاد خواب عمیق شده که این حالت باعث ایجاد مشکل در صبح خواهد شد. کافئین نیز همانند الکل، مانع از ایجاد خواب عمیق می شود.

راه چاره: 3 ساعت قبل از خواب از مصرف الکل اجتناب کنید. بهتر است از ساعت 2 بعد از ظهر به بعد دیگر کافئین مصرف نکنید، زیرا نیم عمر کافئین 6 الی 8 ساعت است. بنابراین، عدم مصرف کافئین بعد از ساعت 2 بدین معنی است که تا ساعت 10 شب حداقل ½ آن از بدن خارج شده است.

6. داشتن انواع اختلالات خواب. انواع اختلالات خواب می توانند کیفیت خواب را تحت تأثیر قرار دهند. برخی از آن ها عبارتند از: آپنه خواب (وقفه تنفسی در خواب)، نارکولپسی (میل ناگهانی و مقاومت ناپذیر به خواب)، بی خوابی و سندرم پای بی قرار.

راه چاره: بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

برگرفته از: thesleepdoctor.com

منبع: setare.com
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1363

به "علت خستگی بعد از خواب چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت خستگی بعد از خواب چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید