فلج صورت را با سکته مغزی اشتباه نگیرید

به گزارش اخبار ورزشی، فرم ویروسی فلج صورت از مهم ترین و شایع ترین نوع فلج صورت است، افرادی که در اثر سرماخوردگی دچار عفونت می شوند و یا تبخال و آفت می زنند، بعد از مدتی ممکن است فلج عصب صورتی در آنها دیده گردد که این نوع فلج ویروسی است.

فلج صورت را با سکته مغزی اشتباه نگیرید
فلج بل نام قدیمی یک بیماری است که در عصب هفتم صورت رخ می دهد. عصب صورت عصبی است که از ساقه مغز آغاز می گردد و ماهیچه های صورت را عصب گیری می نماید. این عصب حرکاتی از صورت مانند پلک زدن، حرکات پیشانی، جویدن غذا، سوت زدن و فوت کردن را موجب می گردد و فلج عصب صورت یا فلج بل، انسان را از انجام چنین حرکاتی بازمی دارد.

علل بیماری فلج صورتهر ضایعه یا آسیبی که در ساقه مغز تا شاخه های انتهایی عصب هفتم صورت رخ دهد، می تواند موجب بروز پارگی یا فلج عصب صورت گردد. برای مثال اگر تومور یا یک پلاک مربوط به بیماری ام اس یا کیست و یا عفونتی در ساقه مغز و راستا عصب هفتم ظاهر گردد، امکان بروز فلج عصب صورت را به وجود می آورند.

فرم ویروسی فلج صورت از مهم ترین و شایع ترین نوع فلج صورت است، افرادی که در اثر سرماخوردگی دچار عفونت می شوند و یا تبخال و آفت می زنند، بعد از مدتی ممکن است فلج عصب صورتی در آنها دیده گردد که این نوع فلج ویروسی است.

ویروس هرپس یا تبخال نقش خیلی مهمی در فلج بل دارد که علاوه بر تاثیرگذاری در عصب هفتم و بروز فلج صورت، ممکن است روی اعصاب دیگر صورت تاثیرگذار باشد و آنها را هم تحریک کند.

نوع ویروسی فلج عصب صورت، نوع شایعی است و ممکن است در همه افراد رخ دهد

علائم فلج بل

بر اثر عفونت در نوع ویروسی این فلج، عصب هفتم ملتهب می گردد و باعث احساس درد و فشار پشت گوش می گردد. در روزهای آینده بروز این فلج، اختلالاتی در انجام حرکات صورت (پلک زدن، جویدن، فوت کردن و ...) و یا حس چشایی و اشک ریزش به وجود می آید. بعلاوه طی بروز فلج صورت، ماهیچه ها در یک سمت صورت حالت لختی و افتادگی دارند.

درمان های فلج بل

فیزیوتراپی نقش مهمی در درمان فلج عصب صورت دارد،در درمان فلج عصب صورت، از درمان های ضدویروسی، ضد درد و کورتون برای برطرف التهاب استفاده می گردد. فیزیوتراپی هم از دیگر روش های درمانی این بیماری است که نقش بسزا و مهمی دارد؛ چرا که عضلات صورت بسیار کوچک و کم هستند و اگر عصب دهی نشوند، لاغر و تنبل و بلا استفاده می شوند.

به بیماران توصیه می کنیم که غیر از مصرف داروها، آدامس بجوند و بادکنک باد نمایند تا از تنبلی عضلات جلوگیری گردد. در عین حال از روش های دیگر فیزیوتراپی در طولانی مدت برای درمان فلج عصب صورت استفاده می کنیم.

در فلج ویروسی عصب صورت، فرد معمولا بعد از دو - سه هفته آغاز به بهبود می نماید و این بهبودی ممکن است از دو تا شش ماه ادامه یابد. در عین حال طی تحقیقاتی در حدود 18 سال پیش، متوجه شدیم بهبودی در این بیماری ممکن است تا دو سال هم ادامه پیدا کند.

در فلج عصب صورت که در اثر تومور، ضربه یا هر آسیب دیگری که در عصب هفتم رخ می دهد، ممکن است بهبودی رخ ندهد.

فلج بل نام قدیمی یک بیماری است که در عصب هفتم صورت رخ می دهد

امکان بروز فلج عصب صورت در چه افردای وجود دارد؟نوع ویروسی فلج عصب صورت، نوع شایعی است و ممکن است در همه افراد رخ دهد، این نوع بیماری به دلایل نامعلومی ممکن است بعد از یک استرس شدید اتفاق افتد. بعلاوه در زنان باردار، افرادی که دیابت یا فشارخون دارند و بیماران اتوایمیون (خود ایمنی)، شایع است و معین نیست که دلایل این بیماری ویروسی است یا خیر؟ اما پزشک همان نوع درمان را برای آن ها تجویز می نماید.

افرادی هم در اثر ضربه خفیف به سر و صورت مستعد فلج بل هستند. وراثت هم از دیگر عوامل امکان بروز فلج عصب صورت در فرد است. در برخی افراد هم فلج صورت نمود کاملا بیرونی دارد و همراه تبخال و آفت هایی در دهان ظاهر می گردد. بر همین اساس بسیاری معتقدند فعالیت های مکرر ویروسی می توانند موجب فلج مکرر صورت شوند.

فلج بل را با سکته مغزی اشتباه نگیرید!

تفاوت های فلج عصب صورت و سکته مغزی: بسیاری از افراد فلج بل را با سکته مغزی اشتباه می گیرند؛ در حالیکه فلج صورت به طور تدریجی رخ می دهد و ظرف یکی دو روز تکمیل می گردد و جز علائم نام برده، علائم دیگری ندارند. اما علائم سکته مغزی حاد و ناگهانی ظاهر می گردد و علاوه بر فلج صورت، معمولا فلج نیم دیگر بدن رخ می دهد و علائم دیگری هم دارد.

فردی که دچار فلج عصب صورت شده باید به متخصص مغز و اعصاب یا نورولوژیست مراجعه کند تا با معاینات سریع و دقیق تشخیص فلج یا سکته داده گردد. بعلاوه استفاده از تصویربرداری و ام آرآی برای تشخیص نوع فلج صورت یاری می نماید.

منبع: سایت بیتوته

منبع: راسخون
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1716

به "فلج صورت را با سکته مغزی اشتباه نگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فلج صورت را با سکته مغزی اشتباه نگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید