نقش و منزلت زن در نگارکندهای 2800ساله ایذه

به گزارش اخبار ورزشی، به گفته نویسنده و پژوهشگرکتاب تاریشا ، حضور زنان در نگارکندهای ایذه که از اهمیت، نقش و منزلت زنان در امور اجتماعی و مذهبی در ایران باستان حکایت دارد از امتیازات ویژه عیلامیان است .

نقش و منزلت زن در نگارکندهای 2800ساله ایذه

اردشیر صالح پور افزود:

غار معبد تاریشا یکی از غارهای باستانی مربوط به عیلام نو است که سابقه حکاکی نگارکند های آن به 2800سال پیش باز می گردد .

او با اشاره به سابقه باستانی و نشانه های زیست چند هزار ساله اقلیمی دراین منطقه توضیح داد که 4نگار کند با تصاویر زیبا و مجذوب کننده از هانی پادشاه محلی آیاپیر (ایذه) ،شوترو وزیر وی و آمانتا زن هانی در 2نگارکند جداگانه دیده می گردد که گویای سکونت و احترام و نیایش خانواده حکمران محلی نسبت به این معبد مقدس است .وی در ادامه اظهار کرد:

در 2کتیبه دیگر در دل همین غار، نگاره ای با خط میخی به صورت مبسوط درباره احترام به این معبد و خدایان عیلامی حکاکی شده است که همه افراد در آن به حالتی ایستاده و دست برسینه و موقعیت دعا قرار دارند که پاهای آنان نیز به نشانه حرمت برهنه است .

صالح پور با اشاره به ویژگی های مجذوب کننده و منحصربه فرد این نگارکند ها به ویژه تصاویر زن و بچه ها (دختر و پسر)تأکید کرد که حضور زنان در این مکان نشانگر حرمت ، اهمیت و منزلت زن در ایران باستان است. نویسنده و پژوهشگرکتاب تاریشا افزود:

در هیچ جای ایران تصاویری با این ویژگی و به این زیبایی به زنان و بچه ها پرداخته نشده است و از این حیث این نگارکند ها در نوع خود ممتاز و بی مانند است.

پژوهشگر کتاب تاریشا گفت :

با توجه به تعداد زیاد سنگ نگاره ها ، کتیبه ها و نقوش آیینی و مذهبی در ایذه (آیاپیر) می توان این شهر را به عنوان شهر نگارکندها و شهر موزه نگاره ها معرفی کرد.

مراسم رونمایی کتاب تاریشا اشکفت سلمان ، غار معبد باستان نوعیلامیان نوشته اردشیر صالح پور با حضور نویسنده، مسئولان محلی ،علاقه مندان و...با همکاری انجمن ها و نهادهای دوستار میراث فرهنگی در محل موضوع پژوهش (غار معبد باستان تاریشا) در غار اشکفت سلمان در شهر ایذه برگزار گردید . کتاب تاریشایکی دیگر از مجلد های پژوهشی صالح پور است که پس از (الیما)که مهر ماه سال جاری در موزه ملی ایران رونمایی شده بود روانه بازار می گردد . این اثر پژوهشی با همکاری کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم)در یکهزار نسخه و 140صفحه با کاغذ گلاسه و تصاویر تحلیلی و توصیفی از آثار و نگاره ها به چاپ رسیده است. منبع: ایرنا

منبع: کجارو
انتشار: 22 بهمن 1400 بروزرسانی: 22 بهمن 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1826

به "نقش و منزلت زن در نگارکندهای 2800ساله ایذه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش و منزلت زن در نگارکندهای 2800ساله ایذه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید