پسماندهای بلاتکلیف

به گزارش اخبار ورزشی، فاطمه حافظی - خرم آباد - خبرنگار:یکی از معضلات اجتماعی که بر سلامت شهروندان تاثیر بسزایی دارد، میزان فراوری زباله و عدم تفکیک آن است.

پسماندهای بلاتکلیف

موضوعی که در شهرهای لرستان به درستی اجرا نمی گردد. تفکیک زباله در خرم آباد در گذشته مورد بی توجهی مردم و مسئولان قرار گرفته بود و همین خود سبب بروز مسائلی شده بود، اما طی سال های اخیر تا حدودی مورد توجه بسیاری از شهروندان و مسئولان قرار گرفته است. اما تنها جمع آوری زباله ها از سطح شهر انتها کار نیست و برای تفکیک ابتدای راه است. زباله ها باید در سایت زباله تفکیک و بازیافت شوند و از این طریق هم درآمد مالی حاصل گردد و هم محیط زیست و بهداشت عمومی در امان بماند اما متاسفانه حضور زباله گردها در سطح شهرها باعث شده تا سایت پردازش زباله ها برای پیمانکاران به صرفه نباشد.

  • طرحی که روی زمین ماند

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان در این مورد به اخبار ورزشی می گوید: طبق ماده 4 قانون آیین نامه مدیریت پسماندها، مدیریت اجرایی پسماندهای عادی باید طرح جامع و تفصیلی مدیریت پسماند را به گونه ای تهیه نمایند که در مراکز استان ها و شهرهایی با جمعیت بیش از یک میلیون نفر تا انتها سال 90 و در سایر شهرها و روستاها نیز تا انتها سال 92 پسماندهای عادی به صورت تفکیک شده انجام گردد. الهام برنا می افزاید: از سال 92 باید پسماندهای عادی در تمامی شهرهای استان به صورت تفکیک شده جمع آوری می شد، اما فقط شهرستان دوره چگنی آن هم فقط در سال 97 توانست پسماندها را به صورت تفکیک شده جمع آوری کند و به جز این مورد دیگر هیچ اتفاقی در این زمینه در سطح استان رخ نداده است.

  • حجم بالای فراوری زباله در لرستان

این مسئول ادامه می دهد: با اینکه طرح جامع مدیریت پسماند لرستان از سال 89 تهیه و در کارگروه استانی و ملی تصویب و برای اجرا به شهرداری ها ابلاغ شده است، ولی متاسفانه هیچ یک از شهرداری های استان طبق طرح جامع عمل نکرده اند. در حالی که موظف بوده اند تا طرح تفصیلی مدیریت پسماند داشته باشند. برنا می گوید: اکثر شهرهای استان به جز شهرستان بروجرد محل دفن زباله شان بدون حصارکشی است و تمام پسماندهای آنها جمع آوری و دفن می گردد. بدون اینکه بر روی آن پسماند بازیافتی صورت بگیرد.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان اضافه می نماید: در صورتی که اگر زباله ها تفکیک شوند، 20 درصد بر روی آن بازیافت صورت می گیرد. یا خاکستر پسماندهایی که بازیافت شده یا توسط زباله سوز سوخته اند را می توان برای فراوری برق استفاده کرد. به میزان فراوری زباله در استان اشاره می نماید و می گوید: سرانه فراوری زباله در استان به ازای هر نفر به طور متوسط 750 گرم است. این یعنی با توجه به جمعیت 2 میلیون نفری لرستان، روزانه حدود 1500 تا 2 هزار تن فراوری زباله داریم.

  • خبری از دفن بهداشتی نیست

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان می گوید: دفن زباله ها به معنای تلنبار کردن آنها در محل (سایت) نیست. بلکه باید سلول های دفن بهداشتی و مدیریت دفن صورت بگیرد و سلول ها عایق شوند و شیرابه آنها تاثیری روی خاک، آب و منابع زیرزمینی نداشته باشد. برنا عنوان می نماید: متاسفانه شیوه دفن در شهرهای لرستان به شیوه تلنبار انجام می گردد و دفن بهداشتی در کار نیست و همین باعث آتش دریافت خود به خود زباله ها، آلودگی هوا، عدم مدیریت شیرابه و بروز بیماری های گوناگون می گردد.

وی تاکید می نماید: شهرداری های لرستان تمکینی از قانون پسماند ندارند و یکی از مسائل این است که فرد متخصص در حوزه محیط زیست و بازیافت در امور مدیریت پسماند استان دخالتی ندارد. این مسئول می افزاید: در شهرداری ها کارشناس محیط زیستی هم که کار می نماید، در قسمت اداری فعال است و در پست مربوط به تخصص خود کار نمی نماید. چون شهرداری های ما برای مدیریت پسماند اطلاعات جامع و کاملی ندارند.

  • نبود آموزش و اطلاع رسانی به موقع

یک کارشناس نیز در این رابطه به اخبار ورزشی می گوید: طرح تفکیک زباله، یکی از طرح هایی بود که در اوایل دهه 80 در شهر خرم آباد اجرایی شد و اجرای این طرح منوط به نصب سطل های زباله در سطح شهر برای تفکیک زباله های خشک و تر بود. میثم طاهری می افزاید: این سطل ها در چند خیابان اصلی شهر نصب شدند تا شهروندان در تفکیک زباله در مبدا با شهرداری همکاری داشته باشند. البته در آن موقع کارخانه بازیافت یا پسماندی که به این شکل وجود دارد، نبود.

وی ادامه می دهد: متاسفانه دیری نگذشت که سطل های زباله از سطح خیابان ها جمع شدند و جای خود را به سطل های امروزی دادند. این کارشناس عنوان می نماید: متاسفانه در آن موقع که شهروندان برای این طرح نوپا، میل و رغبت بیشتری نشان می دادند، این طرح به انتها نرسید. البته یکی از نقاط ضعف این طرح این بود که همزمان با نصب سطل برای تفکیک زباله، اطلاع رسانی و آموزش های لازم به شهروندان صورت نگرفت.

  • زباله گردها؛ مانع اجرای طرح تفکیک زباله

این کارشناس ادامه می دهد: در حال حاضر که کارخانه پسماند و سایت بازیافت در خرم آباد وجود دارد، زباله گردها به یک معضل برای به انتها نرسیدن این طرح تبدیل شده اند و اجازه بازیافت و کسب درآمد از این طلای کثیف را نمی دهند. طاهری عنوان می نماید: هر پیمانکاری نیز که برای این بخش در نظر گرفته گردد مهم ترین موضوع برایش کسب درآمد و صرفه مالی است. نه به انتها رساندن طرح به منظور سلامت شهر و شهروندان و تا زمانی که این طرح به خوبی در سطح شهر شروع نگردد و از سوی دیگر تا وقتی با زباله گردها برخورد نگردد، نمی توان به فعالیت این کارخانه هم امیدوار بود.

او می گوید: زباله گردها هم به دلیل درآمد بالایی که از این حرفه کسب می نمایند، به هیچ عنوان حاضر به همکاری با شرکت پیمانکار برای جمع آوری زباله ها و تحویل زباله ها به سایت با درآمد و حقوق پایه اداره کار نیستند. این کارشناس می گوید: در وهله اول باید با زباله گردها برخورد قانونی صورت بگیرد تا بتوانیم این طرح را در سطح شهر و استان به خوبی اجرایی کنیم و به نتیجه برسیم.

  • لازمه کاهش آثار مخرب زیست محیطی

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری خرم آباد می گوید: با توجه به افزایش جمعیت شهرها و روستاها همچنین فراوری انبوه زباله مدیریت پسماندها از اهمیت فراوانی برخوردار است. از طرفی حساسیت های زیست محیطی باعث شده است این سازمان دائما در حال کوشش برای کاهش اثرات مخرب زیست محیطی دفع زباله باشد. رضا دریکوندی می افزاید: سازمان مدیریت پسماند شهرداری خرم آباد هم به دنبال راهکارهایی برای مدیریت پسماندها در سطح شهر است.

وی می گوید: امروزه مدیریت پسماند و زباله یکی از دغدغه های محیط زیستی در کشور تبدیل شده است و با توجه به این دغدغه ها کوشش کردیم اقداماتی برای ساماندهی پسماند در بخش های مختلف به ویژه صنعتی و بیمارستانی و جمع آوری نخاله های ساختمانی در شهر انجام دهیم اما این اقدامات کافی نیست. دریکوندی اظهار می نماید: کافی نبودن اقدامات اجرا شده دلایل مختلفی دارد که شاید یکی از مهم ترین آنها نوع فرهنگ ما و تفکیک نشدن زباله ها از مبدا باشد که درنهایت مسائلی را در زمینه جمع آوری و امحای آنها به وجود آورده است.

  • اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا

این مسئول اظهار می نماید: سازمان مدیریت پسماند شهرداری خرم آباد با تکیه بر اصل 50 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اهمیت حفظ محیط زیست اقداماتی نظیر ساماندهی محل دفن زباله های شهری، جمع آوری زباله های شهری با 72 ماشین مکانیزه ونیروهای شاغل در سطح 3 منطقه و جداسازی زباله ها در محل دفن و بازیافت و پردازش زباله ها در محل دفن و بهره برداری از زباله ها در جهت فراوری نیرو و انرژی و از همه مهم تر آموزش همگانی تفکیک را در سطح مراکز علمی و آموزشی در راس کار خود قرار داده است و به طور جدی پیگیر آن است.

دریکوندی به اقدامات مهم سازمان پسماند شهرداری خرم آباد اشاره می نماید و می گوید: یکی از اقدامات سازمان مدیریت پسماند شهرداری خرم آباد احداث سکوی زباله در حاشیه شهر بود. جانمایی سکوی زباله توسط کارشناسان محیط زیست این سازمان با هدف دفع و تخلیه زباله ها در راستای حفظ محیط زیست انجام شد که می توان گفت یکی از فعالیت های تاثیرگذار سازمان مدیریت پسماند بوده است. رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری خرم آباد با اشاره به اهمیت و صندلی سازمان مدیریت و پسماند، می افزاید: سازمان پسماند به عنوان یکی از مهم ترین و کلیدی ترین سازمان های شهرداری به دنبال اجرای طرح های تفکیک از مبدا، فراوری کمپوست و بهره وری از زباله ها در جهت فراوری نیرو و انرژی است که این مهم را به طور جدی دنبال می نماید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 153

به "پسماندهای بلاتکلیف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پسماندهای بلاتکلیف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید